StoryEditor

Režisér Čiary nakrúca pre RTVS vianočnú rozprávku. Práve filmuje v Zuberci

27.02.2018, 13:43
Autor:
hrnhrn
Filmový štáb sa usadil v Múzeu oravskej dediny.

Múzeum oravskej dediny v Zuberci patrí v týchto dňoch filmárom, ktorí tam natáčajú pôvodnú rozprávku Vianočné želanie. V premiére ju RTVS odvysiela počas tohtoročných vianočných sviatkov.

DNA Production

​Prvá klapka padla 21. februára na hradbách romantického moravského hradu Bouzov, odkiaľ sa štáb presunul do Zuberca. Tam sa točia zimné a štedrovečerné scény z dediny, kde žije hlavný hrdina príbehu – nevidiaci kováč Martin, ktorého hrá Richard Autner. Ďalšie zábery budú počas roka vznikať aj na Červenom Kameni či v Adršpašských skalách

Richard Autner a Simona Kollárová, RTVS/DNA Production

​Réžie sa zhostil Peter Bebjak. Na svojom konte má množstvo úspešných a oceňovaných seriálov a filmov ako Čiara, Marhuľový ostrov či Čistič. „Rozprávka je krásny žáner, ktorý je pre celú rodinu. Po filmoch, ktoré som v poslednej dobe robil, alebo na nich pracujem, je príjemné robiť na príbehu, v ktorom dobro zvíťazí na zlom,“ konštatoval Peter Bebjak.

„Som rád, že po ročnej prestávke nakrúcame ďalšiu televíznu rozprávku so skutočne vianočným príbehom. Verím, že tak ako predchádzajúce naše rozprávky – Zázračný nos, Johankino tajomstvo a Láska na vlásku, poteší všetkých, nielen najmenších divákov a že pri nej strávia pekné Vianoce celé rodiny,“ uviedol programový riaditeľ televízie Tibor Búza.

V príbehu vystupujú rôzne zázračné bytosti, je v ňom veľa čarov, napätia, tajomstiev, a to všetko v magickej, poetickej atmosfére Vianoc, keď majú ľudia k sebe bližšie a keď sa plnia najtajnejšie želania. „Silnou stránkou a korením Vianočného želania je humor, ktorého nositeľmi sú veršujúci, stále hladný škriatok a nahluchlá tetuška ježibaba. Je to rozprávka s klasickými rozprávkovými motívmi, no netradičným hrdinom, ktorý ich posúva do celkom nových originálnych súvislostí,“ priblížila dramaturgička RTVS Halka Marčeková. Vianočné želanie vzniká v spolupráci RTVS a DNA Production.

Ján Gallovič a Simona Kollárová, RTVS/DNA Production

O čom je Vianočné želanie

Kráľ (Ján Gallovič) je ťažko chorý a jeho jediná dcéra, princezná Michaela (Simona Kollárová), sa dozvedá dávnu legendu o zázračnej korune kráľa Svaroga (Ondřej Vetchý), ktorá by mohla jej otca uzdraviť. Vydáva sa hľadať stratené kráľovstvo, po ceste však potrebuje podkuť koňa a nabrúsiť meč. Zastaví sa v dedine a vyhľadá kováča Martina, dobrosrdečného pracovitého mládenca, ktorý je však od narodenia slepý.

Keď sa princezná nevracia z nebezpečnej cesty, Martin sa vyberie za ňou. Sprevádza ho škriatok, ktorý mu za sladkú buchtu poskytne dobré rady a veselú spoločnosť. Napriek tomu, že Martin nevidí, dokáže si poradiť so všetkými prekážkami - so zákernou ježibabou (Csongor Kassai) aj so svojím najväčším protivníkom – mocným čarodejníkom Vlkanom, pôvodcom všetkého zla. Martinovi sa jeho slepota v rozhodujúcej chvíli paradoxne stane výhodou – zakliaty kráľ Svarog, odsúdený k večnej samote, ho nemôže zmeniť na kameň.

Martin poráža zlo a získava princeznú aj kráľovstvo nie napriek svojmu hendikepu, ale práve vďaka nemu. Klasický motív ľudovej rozprávky tak dostáva nový zaujímavý obsah.

Ján Gallovič, RTVS/DNA Production

DNA Production, herečka Simona Kollárová

DNA Production

01 - Modified: 2018-01-28 17:42:18 - Feat.: 0 - Title: Režisér Čiary pracuje na novom filme. Bude o úteku dvoch Slovákov z Osvienčimu 02 - Modified: 2018-03-28 18:43:54 - Feat.: 0 - Title: Slovensko má silné zastúpenie na Českých levoch. Režisér Čiary pribudol medzi nominovaných 03 - Modified: 2018-04-01 17:09:42 - Feat.: 0 - Title: Nominácie na cenu Slnko v sieti ovládla Čiara, tesne ju nasleduje Piata loď
01 - Modified: 2023-03-17 11:43:22 - Feat.: - Title: Vieme prví: Marek Makara má skončiť v O 5 minút 12 02 - Modified: 2023-02-28 12:05:24 - Feat.: - Title: Šéf RTVS: Útokmi na moderátorku sa začal boj. Rozhoduje sa, ako bude naša krajina vyzerať 03 - Modified: 2023-02-27 19:56:34 - Feat.: - Title: Vyhlásenie šéfredaktorov: Stojíme pri kolegyni Marte Jančkárovej a odmietame útoky na novinárov 04 - Modified: 2022-12-31 16:23:34 - Feat.: - Title: RTVS reaguje na ukončenie spolupráce s Marekom Vagovičom: Relácia nedosahovala očakávaný výkon 05 - Modified: 2022-12-31 16:27:41 - Feat.: - Title: Marek Vagovič v RTVS končí. Jeho talkshow vydržala na obrazovkách iba necelé dva mesiace
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
30. marec 2023 09:05