Šéf internetovej spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg dnes pripustil, že spoločnosť urobila chyby v kauze tajného získanie dát jej používateľov firmou Cambridge Analytica.
Najväčšia sociálna sieť sveta podľa neho zlepší ochranu osobných údajov a obmedzí k nim prístup aplikáciám iných spoločností. Zuckerberg to uviedol vo svojom vôbec prvom verejnom komentári k afére, ktorá otriasla dôverou klientov Facebooku a spôsobila pád cien akcií jeho firmy.
Podľa médií firma zaoberajúca sa využitím digitálnych dát na predvolebnej kampani tajne získala údaje o desiatkach miliónov užívateľov Facebooku, ktoré mohla v roku 2016 využiť aj pri spolupráci s volebným tímom Donalda Trumpa.
K dátam jej dopomohol osobnostný kvíz vytvorený akademikom Aleksandrom Koganom, ktorý s ňou spolupracoval. Do jeho aplikácie sa zaregistrovalo okolo 300-tisíc užívateľov, pravidlá Facebooku ale do roku 2016 umožňovali aplikáciám voľný prístup aj k údajom o všetkých priateľov prihlásených osôb.
Zuckerberg dnes uviedol, že Facebook bude ďalej obmedzovať prístup aplikácií vytvorených mimo spoločnosti k údajom majiteľov účtov. Zároveň upozorní užívateľa na už existujúci nástroj, ktorý umožní ľuďom kontrolovať prístup programov k ich dátam.
Podrobnejšie vyjadrenie chystá šéf Facebooku v rozhovore s televíziou CNN, ktorý bude odvysielaný vo štvrtok nadránom SEČ.