StoryEditor

EKOTOPFILM – ENVIROFILM 2018: Tieto filmy si nenechajte ujsť

22.04.2018, 12:24
Autor:
TASRTASR
Prinášame 10 tipov na filmy, ktoré sa oplatí vidieť.

Medzinárodný festival filmov Ekotopfilm – Envirofilm pozýva na svoj jubilejný 45. ročník do Bratislavy a Banskej Bystrice. Festival predstaví za jediný týždeň 86 filmov z 33 krajín.

Aktuálny ročník sa uskutoční od 30. apríla do 4. mája 2018. Z prihlásených vyše 1300 dokumentárnych filmov sa do súťaže dostal výber 86 najlepších filmov. Ich prehliadka, ako aj sprievodný program sú určené pre širokú verejnosť a vstup je voľný.

Témy, ktoré filmy spracúvajú sú ako každý rok rôznorodé. Silné zastúpenie majú aj slovenskí filmári. Na festivale dostane priestor aj posledný z trilógie Tajomné Karpaty režiséra Erika Baláža, film Živá rieka. Slovenskú premiéru na festivale bude mať životopisný film Jane, ktorý dokumentuje výskum šimpanzov pod vedením Dr. Jane Goodall. Silné príbehy zahraničných i domácich tvorcov budú opäť inšpiráciou pre návštevníkov, ako zmeniť Zem na lepšie miesto pre život.

Chceli by ste vedieť, aké argumenty majú lesníci, keď sa stretnú pri jednom stole s ochranármi z kampane #mysmeles? Príďte sa pozrieť na diskusiu, kde predstavia zástupcovia oboch strán svoj pohľad na stav slovenských lesov.

  • Nájde sa riešenie pre naše prírodné dedičstvo?
  • Aká je kvalita vody v Bratislavskom kraji?
  • Ako plánujú kompetentní riešiť kontaminovanú spodnú vodu v bratislavskej Vrakuni?

Ponuka filmov je tento rok skutočne zaujímavá a my sme pre vás vybrali tie, ktoré sa určite oplatí vidieť.

BIELE ŠÁLKY UŽ NETREBA | ENOUGH WHITE TEACUPS
RÉŽIA / DIRECTOR: MICHELLE BAUER CARPENTER
ROK / YEAR: 2017
ŠTÁT / STATE: SPOJENÉ ŠTÁTY / UNITED STATES
MINUTÁŽ / DURATION: 59
Film oboznamuje s najinovatívnejšími víťazmi dizajnérskej ceny INDEX, ktorí predstavili svoje dizajnové riešenia v oblastiach bývania, predchádzania slepoty, likvidácie nášľapných mín, distribúcie vakcín a krvi do odľahlých oblastí, čistenia oceánov, či pomoci ako zabrániť úmrtnosti novorodencov a matiek. Všetky projekty stoja na princípoch sociálnej, ekonomickej a ekologickej udržateľnosti.

SPOLU! | TOGETHER!
RÉŽIA / DIRECTOR: GÜLDEM DURMAZ
ROK / YEAR: 2016
ŠTÁT / STATE: BELGICKO / BELGIUM
MINUTÁŽ / DURATION: 22
Vo svojej podstate optimistický film, ktorý predstavuje inovatívne, kreatívne a udržateľné iniciatívy z celého sveta, ktoré sú na hony vzdialené fatalistickým a skostnateným názorom. Vo filme účinkujú Rob Hopkins, ktorý rozbehol iniciatívu Towns in Transition (Mestá v prechode), občania, podnikatelia a vizionári, ktorí rozprávajú o ich úsilí ako kolektívne dosiahnuť iný a lepší spôsob života a o tom, ako vidia budúcnosť našej planéty. Film sa premieta na 5 obrazovkách v múzeu a môžeme ho sledovať na jednej tak, že obrazovky sú usporiadané v tvare kríža.

JANE | JANE
RÉŽIA / DIRECTOR: BRETT MORGEN
ROK / YEAR: 2017
ŠTÁT / STATE: SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO / UNITED KINGDOM
MINUTÁŽ / DURATION: 90
Známy režisér Brett Morgen, nominovaný na Oscara a Emmy použil z archívov National Geographic poklad, ktorý tam ležal 50 rokov a ešte nikdy ho nikto nevidel. Zábery 16 mm filmu umožňujú vidieť priekopnícku ochranárku Jane Goodall v celkom novom svetle. Film rozpráva jej životný príbeh, ktorý sa začal v roku 1960 príchodom 26 ročnej Britky do odľahlej oblasti severozápadnej Tanzánie, aby tu viedla štúdiu o šimpanzoch.

PYTLIACKE PODSVETIE | THE POACHER'S PIPELINE
RÉŽIA / DIRECTOR: PHIL REES
ROK / YEAR: 2016
ŠTÁT / STATE: SPOJENÉ ŠTÁTY / UNITED STATES
MINUTÁŽ / DURATION: 48
Priekopnícky dokumentárny film odhaľuje globálny syndikát, ktorý je hnacím motorom nelegálneho zabíjania nosorožcov. Na čiernom trhu je ich roh jedným z najviac obchodovaných artiklov. Hlavné zločinecké syndikáty s ním obchodujú rovnako ako s drogami a zbraňami. Čína vyhlásila svoj plán zakázať domáci komerčný obchod so slonovinou a rohmi za účelom ochrany ohrozených afrických druhov zvierat.

SLAMKY | STRAWS
RÉŽIA / DIRECTOR: LINDA BOOKER
ROK / YEAR: 2017
ŠTÁT / STATE: SPOJENÉ ŠTÁTY / UNITED STATES
MINUTÁŽ / DURATION: 33
Silný dokumentárny film o plastových slamkách a iných formách plastového odpadu, ktorý sa dostáva do našich vodných tokov a oceánov. Predstavuje jednotlivcov, skupiny a firmy po celom svete, ktoré sa snažia pomocou výchovy, osvety, spolupráce a rozvoja politiky znižovať používanie plastových slamiek využitím ich neplastových náhrad.

KONIEC LOVCOV V GRÓNSKU | THE LAST ICE HUNTERS
RÉŽIA / DIRECTOR: JURE BRECELJNIK , ROŽLE BREGAR
ROK / YEAR: 2017
ŠTÁT / STATE: SLOVINSKO / SLOVENIA
MINUTÁŽ / DURATION: 71
20.000 kilometrové pobrežie východného Grónska obýva len 3000 ľudí. Je to jedno z najmenej zaľudnených miest našej planéty. V tomto prostredí žijú najunikátnejšie kultúry lovcov sveta. Veľa sa tu ale zmenilo a výdobytky moderného sveta dorazili až sem. Avšak korene tejto kultúry siahajú hlboko a sú stále silné. Aj keď sú lovci pilierom spoločnosti, ich status ekonomickej základne spoločnosti je vážne podkopávaný.

PO ZÁRUKE | EXPIRED
RÉŽIA / DIRECTOR: KIERAN KOLLE
ROK / YEAR: 2017
ŠTÁT / STATE: NÓRSKO / NORWAY
MINUTÁŽ / DURATION: 52
Potravinový odpad predstavuje pre Nórsko, malú zato bohatú krajinu, obrovský problém, kde štvrtina potravín končí v smetnom koši. Štyria mladí aktivisti si dajú si sľub, že sa budú stravovať počas cyklovýletu len jedlom po záruke zo supermarketov, a čoskoro zistia, že vďaka potravinovému odpadu môžu žiť ako králi. Čo to ale vypovedá o ich krajine a našom spôsobe života?

AMAZÓNIA POD KOPYTAMI DOBYTKA | GRAZING THE AMAZON
RÉŽIA / DIRECTOR: MARCIO ISENSEE E SÁ
ROK / YEAR: 2017
ŠTÁT / STATE: BRAZÍLIA / BRAZIL
MINUTÁŽ / DURATION: 49
V brazílskej Amazónii je teraz 85 miliónov kráv, tri na každého obyvateľa. V sedemdesiatych rokoch tu neboli takmer žiadne kravy a dažďový prales bol neporušený. Odvtedy zmizla časť o veľkosti Francúzska, z ktorej sa 66% transformovalo na pastviny... V súčasnosti sa stádo dobytka stalo hospodárskym a kultúrnym symbolom Amazónie, ktorý silní politici obhajujú.

ŽIVÁ RIEKA | THE LIVING RIVER
RÉŽIA / DIRECTOR: ERIK BALÁŽ
ROK / YEAR: 2017
ŠTÁT / STATE: SLOVENSKO / SLOVAKIA
MINUTÁŽ / DURATION: 52
Je začiatok mája. Hučiaca riava, napájaná topiacim sa snehom, mení smaragdovú vodu horských plies na bielu penu. Stovky prameňov krištáľovo čistej vody sa v tatranskej divočine postupne zlievajú, aby vytvorili jednu z posledných divokých riek strednej Európy. Rieka Belá je chladná, dravá a nebezpečná, no je aj bohatá, štedrá a slobodná. Vytrvala, aby nám pripomenula, ako vyzerajú živé rieky.

PIESOČNÁ KRAJINA - AUSTRÁLIA, PÚŠTNY KONTINENT | PLANET SAND - AUSTRALIA, THE DESERT CONTINENT
RÉŽIA / DIRECTOR: QUINCY RUSSELL
ROK / YEAR: 2017
ŠTÁT / STATE: FRANCÚZSKO / FRANCE
MINUTÁŽ / DURATION: 52
Austrália zažíva nárast extrémov vo forme piesočných búrok, požiarov v buši, prívalových záplav, extrémnych teplôt, chudobnej pôdy, nedostatku pitnej vody, a to nárastom teploty o 0.9°C od roku 1910 a každodenným bojom s klimatickými zmenami. Obyvatelia musia týmto zmenám čeliť. Situácia je taká vážna, že vláda vyslala k Aborigincom vedcov, aby sa s nimi podelili o ich vzácne know-how - ako v extrémnych podmienkach prežiť.

01 - Modified: 2018-03-28 14:01:07 - Feat.: 0 - Title: Minulý rok ukradli krásu prírode, tento rok ju ukradnú umeniu. Nová kampaň EKOTOPFILMU 02 - Modified: 2018-03-26 08:36:21 - Feat.: 0 - Title: Aprílové kino premiéry: Finále Avengers, satira Stalin aj dráma Dubček
01 - Modified: 2021-03-31 11:08:55 - Feat.: - Title: Viete, ako funguje bezrastová ekonomika? A ako sa zachovať, keď nájdete v prírode opustené mláďa? 02 - Modified: 2021-03-02 14:59:23 - Feat.: - Title: Febiofest sa pre pandémiu ani tento rok neuskutoční vo svojej tradičnej podobe 03 - Modified: 2020-10-05 11:11:07 - Feat.: - Title: Voľbou festivalu Jeden svet je tento rok online. Z Bratislavy sa presúva do celého Slovenska 04 - Modified: 2020-10-01 09:33:20 - Feat.: - Title: Otvárací aj záverečný film uviedol festival FEBIOFEST v jediný deň 05 - Modified: 2020-09-22 13:55:34 - Feat.: - Title: Febiofest 2020 bude. Prinesie výnimočné tituly a dlho odkladané premiéry
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
09. jún 2023 09:51