StoryEditor

Film Dôverný nepriateľ je dobrý v tom, že pokračuje ďalej naším životom, hovorí Ady Hajdu

08.08.2018, 15:35
Autor:
TASRTASR
Slovenský triler o inteligentnom dome zmení podľa tvorcov náš pohľad na moderné technológie.

Smart technológiu v podobe inteligentného domu budúcnosti si zobrali na mušku tvorcovia nového slovenského filmu Dôverný nepriateľ. Triler, ktorý nakrútil český režisér Karel Janák (Cuky Luky Film, 10 pravidiel, ako zbaliť dievča, Snowboarďáci, Rafťáci), mal v utorok premiéru v Bratislave.

V snímke, v ktorej je hlavným hrdinom inteligentný dom, hrá slovensko-česká herecká dvojica Gabriela Marcinková a Vojtěch Dyk. Okrem nich sa vo filme predstavia aj Zuzana Porubjaková, Ondřej Malý, Ady Hajdu, Roman Luknár a ďalší.

"Prečítala som si scenár a mala som pocit, že je to niečo zaujímavé, že to je výnimočný scenár, len ho musíme nepokaziť, aby z toho bolo zaujímavé dielo," povedala Gabriela Marcinková s tým, že snímka je nádherne natočená, kameraman a režisér podľa jej slov spravili veľký kus práce. "Nie je to téma, ktorá by sa vo svete nespracovala, videli sme to veľakrát, je to o tom, ako sa vie zneužiť technológia, alebo ako vie technológia zneužiť nás, ako sme nekompatibilní dokopy, ale ponúka to ešte jeden pohľad na celú vec - musíme si dať pozor, aby sme si to nepustili príliš blízko," konštatovala herečka.

Attack Film

Marcinková stvárňuje sochárku Zuzanu. Spolu s filmovým manželom Andrejom (Vojtěch Dyk) sa presťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote odrezaní od sveta na vlastnej koži otestovali Andrejovo životné dielo - prototyp inteligentného domu. Idylka dokonalého života v réžii modernej technológie sa však čoskoro mení na nočnú moru a boj o život. Revolučný server, ktorý bol vytvorený s cieľom, aby uľahčil život svojich majiteľov, sa vymkne spod kontroly a nečakane sa obráti proti svojmu stvoriteľovi. Ide len o vrtoch a nedokonalosť testovanej technológie, alebo riadi dom niekto ďalší?

Attack Film

​​"Ja som vlastne majiteľ myšlienky inteligentného domu, som šéf firmy, a pošlem tam Vojta Dyka ako zamestnanca, nech vylepšia tú technológiu. Zoberie si Gabrielu a, samozrejme, technológia sa zamiluje do Marcinkovej, čo sa nečudujem, lebo všetci sme tajne zamilovaní," vtipne priblížil Ady Hajdu svoju postavu v napínavom slovenskom trileri s prekvapivým záverom.

Snímka by mala podľa tvorcov zmeniť pohľad divákov na moderné technológie, ktoré nás sprevádzajú na každom kroku. "Kedysi sa nakrúcali sci-fi, ale dnes je to súčasnosť, sme tak manipulovaní všetkých technológiami, sociálnymi sieťami. Čo všetko s nami môžu robiť, keď sa hacknú na naše mobilné telefóny a počítače, to je niečo neuveriteľné," poznamenal Hajdu s tým, že všetky dobré nápady sú zneužiteľné: "Táto technológia náhodou keď začne sama myslieť a robiť zle, neviem si to predstaviť, neviem, kde je koniec. V tom je dobrý ten film, že pokračuje ďalej naším životom."

Attack Film

Jednou z najväčších produkčných výziev filmu Dôverný nepriateľ bolo nájdenie domu, ktorý si takpovediac „zahrá“ hlavnú rolu v snímke. Nájsť tú správnu stavbu, ktorá bude zodpovedať scenáru, nebolo vôbec jednoduché. „Dom sme hľadali sami aj prostredníctvom agentúr špecializujúcich sa na lokácie. Od severného Talianska, cez Poľsko až po pobaltské krajiny,“ rozpráva producent a scenárista Ľubomír Slivka. ​​

Ako posledná "postava" bola vo filme dotváraná "rola" samotného inteligentného domu, resp. softvéru, ktorý dom ovláda. Hlas mu prepožičal slovenský herec Robert Roth. "Osloviť ho, bol producentský nápad zo slovenskej strany. Chceli sme charizmatický hlas, ktorému nie je možné odolať," prezradil producent filmu Ľubomír Slivka a dodal: "Keď sme povedali Gabike Marcinkovej, že uvažujeme nad oslovením Rotha, bola nadšená. Svojím spôsobom to spečatila."

Napriek tomu, že ponuky do filmu Róbert Roth neprijíma často, netradičnú ponuku zahrať si inteligentný dom prijal. „Robo Roth je dlhodobo nedostatkový tovar v slovenskom filme. O to viac nás teší, že našu ponuku prijal. Vážime si to. Jeho prejav dokonale zapasoval do atmosféry filmu.“ 

Attack Film

​Dôverný nepriateľ sa nakrúcal od 5. októbra 2016 do 15. novembra 2017 v Bratislave, v Prahe a na Spišskej Magure. Okrem réžie sa Karel Janák chopil aj scenára. Autorom námetu a spoluscenáristom snímky je Ľubomír Slivka. Za kamerou stál Martin Šácha. O hudbu sa postaral skladateľ a producent Ondřej Gregor Brzobohatý. Film vznikol v produkcii spoločnosti Attack Film. Koproducentmi sú RTVS, Česká televize a Bohemia Motion Pictures.

Do kinodistribúce vstúpi vo štvrtok 16. augusta. Slávnostnú premiéru mal v utorok 7. augusta.

01 - Modified: 2018-08-07 13:39:54 - Feat.: 0 - Title: Film Tlmočník bude bojovať za Slovensko o Oscara 02 - Modified: 2019-09-13 08:31:23 - Feat.: 0 - Title: Julius Ševčík dokončil film Sklenená izba. Vznikol podľa svetového bestselleru 03 - Modified: 2020-02-11 12:54:16 - Feat.: 0 - Title: Miniséria Trhlina dostala filmovú podobu. V kinách bude mať premiéru na začiatku roka 04 - Modified: 2018-07-27 06:52:29 - Feat.: 0 - Title: 8 filmových noviniek, v ktorých nechýba dobrodružstvo, napätie a strach 05 - Modified: 2018-07-27 06:50:23 - Feat.: 0 - Title: Mená, ktoré pozná každý. Filmy o Whitney či Palachovi prichádzajú do kín 06 - Modified: 2018-07-27 06:49:19 - Feat.: 0 - Title: 5 filmových noviniek, pri ktorých sa v lete zabavíte
01 - Modified: 2022-05-05 09:08:15 - Feat.: - Title: Milan Ondrík a Marián Mitaš nakrúcajú detektívku inšpirovanú baťovským svetom 02 - Modified: 2022-05-04 08:40:29 - Feat.: - Title: Filmový máj: Týchto sedem noviniek v kine nemôžete premeškať 03 - Modified: 2022-03-25 08:45:11 - Feat.: - Title: Do kín prichádza Tieňohra. Nový film režiséra Bebjaka je inšpirovaný skutočnými udalosťami 04 - Modified: 2022-02-02 11:15:26 - Feat.: - Title: Do kín prichádza V lete ti poviem, ako sa mám. Podľa tvorcov je ich najvýpravnejším filmom 05 - Modified: 2022-01-18 09:08:16 - Feat.: - Title: Najnovší Matrix, West Side Story aj slovenské komédie – do kín mieria očakávané filmy
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
26. marec 2023 00:19