StoryEditor

Miniséria Trhlina dostala filmovú podobu. V kinách bude mať premiéru na začiatku roka

07.07.2018, 14:30
Režisérom mysteriózneho trileru o jednej z najväčších záhad Slovenska je Peter Bebjak.

Nezamestnaný absolvent Igor objaví záznamy výpovedí psychiatrického pacienta Waltera Fischera. Ten pred sedemdesiatimi rokmi záhadne zmizol v pohorí Tribeč a keď sa po vyše dvoch mesiacoch rovnako záhadne objavil, mal na tele čudné popáleniny a zranenia. Bol dezorientovaný, nedokázal vysvetliť, čo sa mu stalo a už nikdy sa nespamätal.

Igor pátra ďalej a s údivom zisťuje, že Fischerov prípad nie je ojedinelý. Zmienky o tajomnom miznutí ľudí v pohorí Tribeč siahajú hlboko do histórie. Hrôzostrašných prípadov pribúda a odhaľujú skutočnosti, ktoré sú oveľa desivejšie než akákoľvek fantázia.

Panta Rhei

​​​Strhujúci príbeh o jednej z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľnom miznutí ľudí v pohorí Tribeč - je nakrútený podľa knihy Trhlina slovenského spisovateľa Jozefa Kariku. Scenár rovnomennej trojdielnej minisérie napísal podľa knižnej predlohy Tomáš Bombík, režisérom je Peter Bebjak, ktorý má na konte kinohit Čiara či televízny seriál Za sklom. Trhlina vzniká v koprodukcii DNA Production a TV JOJ.

Autorská dvojica - scenárista Tomáš Bombík a režisér Peter Bebjak spolu s produkčnou spoločnosťou DNA Production sú podpísaní aj pod českou minisériou Spravedlnosť, ktorá získala Českého leva a práva na jej sfilmovanie kúpila produkčná spoločnosť hollywoodskych hercov Bena Afflecka a Matta Damona.

"Minisériu Trhlina v upravenej filmovej podobe si budú môcť diváci pozrieť už začiatkom roka 2019 v kinách. Televízna verzia minisérie bude uvedená v tom istom roku, zatiaľ však nie je špecifikované jej zaradenie do programovej štruktúry,“ povedala pre Stratégie Lucia Kulihová, hovorkyňa TV JOJ. Trhlina bude mať premiéru v kinách 24. januára.

Hlavnú postavu Igora stvárni Matej Marušin, ktorý je známy najmä ako divadelný herec, v ďalších rolách sa predstavia Tomáš Maštalír, Mary Havranová, známa zo seriálu Oteckovia a filmu Backstage či Dávid Hartl a Juraj Loj. V epizódnej úlohe sa objaví aj spisovateľ Jozef Karika, autor knižnej predlohy minisérie.

​Máme pre vás aj jeden dovolenkový tip. Dlhé cestovanie autom si môžete spríjemniť počúvaním Trhliny. Knihu Jozefa Kariku v českej verzii nájdete na YouTube. Pre Český rozhlas ju v preklade Jiřího Popioleka načítal Josef Kaluža.

22. máj 2022 15:38