TASR - Jaroslav Novák
StoryEditor

Ministerstvo kultúry má pripravený nový kultúrny semafor

05.01.2022, 17:00
Autor:
TASRTASR
Okrem iného zlepšuje podmienky organizovania hromadných kultúrnych podujatí pre očkovaných.

Ministerstvo kultúry má pripravený nový kultúrny semafor, ktorý okrem iného zlepšuje podmienky organizovania hromadných kultúrnych podujatí pre očkovaných. Informovala o tom ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) na sociálnej sieti.

„Vylepšený semafor reaguje na nové vedecké poznatky a na stále vyššiu, hoci celkovo nie veľmi potešujúcu zaočkovanosť,“ uviedla Milanová. Dodala, že na ministerstve by „najradšej zrušili všetky kultúru obmedzujúce opatrenia, ale zdravie a ochrana ľudí majú prioritu“. Milanová podľa vlastných slov chápe agóniu a úzkosť tých, ktorí umením a kultúrou žijú.

Rezort kultúry podľa Milanovej rešpektuje opatrenia odborníkov a špecialistov, to však neznamená, že „ticho sedí v kúte“. Tvrdí, že obojstranne konzultuje situáciu, predpokladaný vývoj pandémie, a teda praktické možnosti, ako čo najmenej obmedzovať kultúru a životy ľudí, ale zároveň udržať riziko šírenia vírusu v únosnej miere. „Na rozdiel od iných si však počas rokovaní nerobíme selfie, nebúchame po stole a keď máme iný názor, tak sa nehádžeme o zem pred televíznymi kamerami, ale snažíme sa dosiahnuť prijateľný kompromis,“ poznamenala ministerka.

Zároveň pripomenula, že ministerstvo nerozhoduje a ani nerozhodovalo o pandemických opatreniach. Hlavné slovo podľa Milanovej majú autority z rezortu zdravotníctva, respektíve Úradu verejného zdravotníctva SR. „Ak by boli všetci, čo môžu, zaočkovaní, tak sa nemáme o čom baviť a žiadne dramatické opatrenia tu nemáme,“ podotkla.

Otvorme kultúru žiada návrat ku kultúrnemu COVID semaforu

Na možnosť otvoriť kiná, divadlá či koncertné sály podľa vzoru gastroprevádzok vyzvala iniciatíva Otvorme kultúru, ktorá upozorňuje, že súčasný stav s pretrvávajúcimi obmedzeniami pre živú kultúru je nespravodlivý. Aktívni aktéri v oblasti kultúry a umenia, ktorí argumentujú pravidlami počas podobnej epidemiologickej situácie v minulosti, preto požadujú návrat ku kultúrnemu COVID semaforu, možnosť čerpania štátnej pomoci pre prevádzky, ktoré sa rozhodnú vzhľadom na súčasné podmienky byť zatvorené, a tiež zastúpenie v konzíliu odborníkov.

„Nepopierame nebezpečenstvo situácie ani to, že môže v dôsledku nového variantu vírusu dôjsť k jej zhoršeniu. Požadujeme však jasné pravidlá hry nastavené podobným spôsobom ako v minulosti,“ zdôraznili.

Výzvu otvoriť divadlá, kiná či koncertné miesta v režime OP (očkovaní, po prekonaní ochorenia) formulovala aj strana SaS, za potrebný krok to považuje i líderka strany Za ľudí Veronika Remišová. Väčšiu angažovanosť od ministerky kultúry Milanovej v prípade snáh o oživenie kultúrnych podujatí očakáva aj jej predchodkyňa v čele rezortu Ľubica Laššáková (Hlas-SD).

„Návrat ku COVID semaforu pre kultúrne podujatia je kľúčovou podmienkou, ako zachrániť kultúru na Slovensku,“ upozornil člen Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Roman Foltin (SaS). Vyjadril presvedčenie, že pri umožnení obmedzeného režimu fungovania gastroprevádzok či bohoslužieb nie je dôvod, aby podobné pravidlá nemohli platiť pre kultúrne podujatia. „Vstup pre očkovaných a prekonaných s nasadeným respirátorom po celú dobu divadelného predstavenia so sebou nesie určite menšie riziko ako fitnes či kozmetické salóny,“ uviedol.

01 - Modified: 2021-08-13 15:58:24 - Feat.: - Title: Vláda schválila nový semafor. Očkovanie prináša výhody aj pre kultúru 02 - Modified: 2021-06-01 15:34:27 - Feat.: - Title: Ministerstvo spúšťa webovú aplikáciu ku kultúrnemu semaforu, vytvorili ju traja študenti 03 - Modified: 2021-05-13 07:27:27 - Feat.: - Title: V Covid semafore pre kultúru sa zlepšia niektoré podmienky 04 - Modified: 2021-05-04 13:43:48 - Feat.: - Title: Ak má kultúrny semafor fungovať, treba ho prepracovať, tvrdia kultúrne združenia
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. máj 2023 07:52