StoryEditor

RTVS pripravuje vianočnú rozprávku, padla už prvá klapka

15.05.2019, 10:20
Autor:
TSTShrnhrn
Novinku Čarovný kamienok pripravuje RTVS v koprodukcii FilmWorx Studios a Českou televíziou.

RTVS pripravuje novú vianočnú rozprávku Čarovný kamienok, ktorú uvedie na obrazovky počas týchto Vianoc. Humorne ladená rozprávka o čarovnom kamienku, ktorý plní želania a sile lásky, ktorá prekoná aj ľudskú chamtivosť vzniká špeciálne pre RTVS. Prvé zábery vznikli počas uplynulého víkendu v Mlynskej doline, nakrúcať sa bude aj na Červenom kameni, Kvačianskej doline či v skanzene v Rožnove pod Radhoštěm.

Minulé Vianoce priniesla RTVS na Štedrý večer rozprávku Vianočné želanie režiséra Petra Bebjaka. Novinku Čarovný kamienok pripravuje RTVS v koprodukcii FilmWorx Studios a Českou televíziou. Režisérkou rozprávky je Kristína Herczegová.

„Námet Čarovného kamienka vznikol už pred dvomi rokmi, kedy sme spolu so scenáristkou Naďou Jurkemik začali rozmýšľať o rozprávke, ktorá by prezentovala súčasné témy, ale zároveň by bola pútavá aj pre detského diváka. Prepojili sme svet ľudí s fantazijným svetom lesných bytostí a spolu s ostatnými kreatívnymi zložkami sa nám podarilo vytvoriť vizuálny model, ktorý verím, že bude pre divákov rovnako zaujímavý ako pre nás, tvorcov,“ približuje rozprávku režisérka.

„Som veľmi rád, že plníme avizovaný prísľub, že RTVS každý rok prinesie pre svojich divákov vlastnú vianočnú rozprávku. Čarovný kamienok vnáša do duší a sŕdc nenávisť, zlobu, hašterivosť, ale i lásku, dobro a súcit podľa toho, čo si ľudská bytosť želá. Verím, že náš detský divák si vyberie iba tie pozitívne stránky, pretože na rozdiel od nás, dospelých, sú ich duše ešte čisté a nepoškvrnené,“ povedal programový riaditeľ televíznej časti RTVS Marek Ťapák.

V Čarovnom kamienku sa predstavia Kristína Spačová v úlohe grófky Júlie, Jakub Jablonský sa zhostil úlohy mlynára Matúša, Daniel Žulčák stvárni grófa Henricha. V rozprávke si zahrajú aj známi herci ako sú Zuzana Bydžovská, Anna Javorková, Milan Bahúl, Ady Hajdu, Jakub Rybárik, Ivana Wojtylová, Pavel Kríž.

Ady Hajdu v úlohe Bendegúza a Zuzana Bydžovská ako Sebela majú za sebou prvé natáčacie dni. Tie prebehli v štúdiu v Mlynskej doline, kde filmári postavili interiér strigôňovej chalúpky.

O čom bude Čarovný kamienok

​Vládcovia lesa darovali strigôňom Bendegúzovi (Ady Hajdu) a Sebele (Zuzana Bydžovská) čarovný kamienok, ktorý má moc plniť ľudské želania. Strigôni uzatvorili stávku, či ľudia moc čarovného kamienka zneužijú, alebo použijú na dobré skutky. A tak sa kamienok dostal do sveta a pokojný život obyvateľov lesa, malebnej dediny a panstva čakajú veľké zmeny. Na panstvo v sprievode komorníka Vendelína (Jakub Rybárik) a sestry Júlie (Kristína Spačová) prichádza mladý gróf Henrich (Daniel Žulčák), ktorého úlohou je zveľadiť majetok a naučiť sa hospodáriť. Henrich má však iný úmysel. Rozhodne sa vyrúbať les. Do cesty sa mu však postavia nielen obyvatelia lesa, ale aj mlynár Matúš (Jakub Jablonský) a grófka Júlia. Čo sa stane s čarovným kamienkom? Vyhrá stávku Bendegúz, či Sebela?

01 - Modified: 2020-11-25 16:50:40 - Feat.: - Title: Česká televízia prinesie počas Vianoc štyri nové rozprávky 02 - Modified: 2020-08-26 08:39:51 - Feat.: - Title: Na Bojnický zámok sa nasťahovali filmári. Nakrúcajú vianočnú rozprávku 03 - Modified: 2020-08-26 08:41:40 - Feat.: - Title: Začalo sa nakrúcanie novej rozprávky. Diváci ju uvidia na obrazovkách RTVS na Vianoce 04 - Modified: 2019-10-18 13:17:12 - Feat.: - Title: RTVS pripravuje skladbu k vianočnej rozprávke, nahrávali ju rozhlasoví symfonici 05 - Modified: 2019-08-19 14:07:30 - Feat.: - Title: RTVS dotočila vianočnú rozprávku, nosnou témou je ochrana prírody a životného prostredia
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. január 2023 09:01