StoryEditor

Nový film Amnestie má titulnú pieseň. Je ňou Pasážová revolta od Karla Kryla

03.06.2019, 16:45
Autor:
redred
Naspievali ju Viki Olejárová, Richard Müller a David Koller v sprievode Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Pozrite si video z nakrúcania.

Pasážová revolta od Karla Kryla bude titulnou skladbou k novému filmu Amnestie režiséra jonáša Karáska. Pieseň vo Veľkom koncertnom štúdiu nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR). Naspievali ju Viki Olejárová, Richard Müller a David Koller. Verejnosť ho prvýkrát uvidí na tohtoročnom Medzinárodnom festivale v Karlových Varoch.

RTVS / Richard Muller pri natáčaní videoklipu k filmu Amnestie

RTVS / Symfonický orchester SRo pri natáčaní videoklipu k filmu Amnestie

​Za aranžmánom Pasážovej revolty v symfonicko-romantizujúcom prevedení stojí hudobník Nikolaj Nikitin. „Rozmýšľal som ako pieseň upraviť, keďže pôvodná nahrávka je veľmi silná a autentická s typickým spevom a gitarovým sprievodom Karla Kryla. Väčší kontrast ako symfonický orchester som si nevedel predstaviť. Bola to veľká výzva a keďže som mal k dispozícii kompletné obsadenie orchestra, tak som to využil,“ vysvetlil.

Okrem vlastných motívov využil v skladbe aj motívy zo symfonických básní Bedřicha Smetanu Vltava a Vyšehrad. „Chcel som, aby bol v aranžmáne zachytený duch Československa z roku 1989, aby bol charakteristický niečím národným a niečím aj revolučný,“ poznamenal.

​Ako dodal šéfdirigent Symfonického orchestra SRo Peter Valentovič, hlavný rozdiel v prevedení je v inštrumentácii piesne. „Farby v približne 50-člennom orchestri sú úplne iné ako v origináli. Som veľmi rád, že môžeme robiť aj takúto hudbu, pretože čím viac štýlov môžeme robiť a prezentovať publiku, tým je to pre orchester zaujímavejšie,“ uviedol s tým, že texty a hudbu Karla Kryla vždy obdivoval.

Speváčka Viki Olejárová hráva na gitare a spieva pesničky Karla Kryla už 20 rokov. „Veľmi sa teším, že nezostal v zabudnutí a že jeho skladba bude znieť v takomto podaní, pretože orchester ju ešte viac povznesie a dodá jej vážnosť,“ konštatovala. Na spoluprácu ju oslovil David Koller. „Som rada, pretože spievať s legendami ako sú Müller a Koller je úžasné,“ poznamenala.

Podľa Davida Kollera sú Krylove texty aktuálne aj v súčasnosti. „Ako chlapec som ho často hrával na gitare. Poznám všetky jeho piesne, pretože to bolo niečo, čo nám pomáhalo prežiť vtedajšiu dobu,“ prezradil.

​​Film Amnestie sa okrem príbehu troch rodín zasiahnutých komunistickou perzekúciou, venuje i vzbure väzňov v Leopoldove, ktorá si vyžiadala vojenský zákrok. Vzbure predchádzali široké amnestie Václava Havla, ktoré udelil v januári 1990 len niekoľko dní po svojom zvolení za československého prezidenta. Snímka vzniká v dielni produkčnej spoločnosti Azyl Production v koprodukcii s RTVS, HomeMedia Production a českou produkčnou spoločnosťou Endorfilm.

Predlohou k filmu bola kniha Radovana Dunaja Amnestia, ktorá rozpútala peklo. Režisérom snímky je Jonáš Karásek v spolupráci s kameramanom Tomášom Juríčkom a producentom a scenáristom Marošom Hečkom. Táto trojica je vo filmovom prostredí známa okrem mnohých sólových projektov tiež vďaka úspešnému filmu Kandidát.

Premiéra filmu je plánovaná v čase osláv 30. výročia Nežnej revolúcie v novembri tohto roka.

V hlavných úlohách diváci uvidia Juraja Baču, Natáliu Germani, Aňu Geislerovú, Mareka Majeského, Mareka Vašuta, Norberta Lichého, Romana Luknára, Jána Jackuliaka, Gregora Hološku, Mareka Fučíka, Erika Oleho, Sávu Popoviča, Martina Havelku či Janu Oľhovú.

01 - Modified: 2017-10-04 18:02:07 - Feat.: 0 - Title: Vzniká film o kauze Gorila. Pripravujú ho tvorcovia Čiary a Kandidáta 02 - Modified: 2018-11-15 13:25:03 - Feat.: 0 - Title: Karáskov film Amnestie zverejnil prvý trailer. Do kín príde o rok v novembri 03 - Modified: 2019-09-13 08:19:46 - Feat.: 0 - Title: Film Amnestie zverejnil druhý teaser. Zobrazuje vzburu väzňov v Leopoldove 04 - Modified: 2019-09-13 08:30:26 - Feat.: 0 - Title: Havlova amnestia rozpútala peklo. Jonáš Karásek nakrúca film o vzbure väzňov v Leopoldove
01 - Modified: 2022-05-05 09:08:15 - Feat.: - Title: Milan Ondrík a Marián Mitaš nakrúcajú detektívku inšpirovanú baťovským svetom 02 - Modified: 2022-05-04 08:40:29 - Feat.: - Title: Filmový máj: Týchto sedem noviniek v kine nemôžete premeškať 03 - Modified: 2022-03-25 08:45:11 - Feat.: - Title: Do kín prichádza Tieňohra. Nový film režiséra Bebjaka je inšpirovaný skutočnými udalosťami 04 - Modified: 2022-02-02 11:15:26 - Feat.: - Title: Do kín prichádza V lete ti poviem, ako sa mám. Podľa tvorcov je ich najvýpravnejším filmom 05 - Modified: 2022-01-18 09:08:16 - Feat.: - Title: Najnovší Matrix, West Side Story aj slovenské komédie – do kín mieria očakávané filmy
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. september 2023 16:25