StoryEditor

Pomáha lož prežiť? Pozrite si trailer k novému slovenskému filmu Malá ríša

10.09.2019, 14:30
Autor:
(red)(red)
Nová slovenská dobová dráma má medzinárodné herecké obsadenie.

Slovensko čaká bohatá filmová jeseň, v novembri príde do kín film Malá Ríša, ktorý svojím príbehom vnukne otázku, či ľuďom môže lož pomôcť prežiť. Svojím konaním postavy nútia divákov zamyslieť sa, či je možné zachovať si vlastnú tvár aj v hraničných situáciách.

Film angažoval zahraničných a slovenských hercov, čím vzniká svetový slovenský film, ktorý sa odohráva v prostredí unikátnych slovenských lokalít, a tým, že využíva reálne prostredia a dobový filmový dizajn, naberá na autentickosti. 

FilmFrame / Malá ríša

Nová slovenská dobová dráma so svetovým hereckým obsadením

Mladá Eva (Alicia Agneson) pracuje v továrni arogantného zbohatlíka Bara, aby sa uživila, kým sa jej manžel vráti z vojny. Ten jedného dňa dezertuje a vracia sa domov s nádejou, že všetko bude tak, ako predtým. Do dediny však nečakane prichádza aj záhadná Cat, ktorá pozná jeho minulosť a pre vlastné prežitie je schopná urobiť skutočne všetko.

“Nápad vytvoriť podľa divadelného predstavenia fyzického tanca EPIC od Debris Company celovečerný film vznikol pred viac ako štyrmi rokmi, ale svoju finálnu podobu v dramatickom prevedení nadobudol až v lete 2018, vďaka ocenenému britskému scenáristovi Ewanovi Glassovi, ktorý príbeh zasadil do industriálneho prostredia slovenského vidieka na konci druhej svetovej vojny,” uvádza producent filmu Branislav Chlpík.

Spolu s producentkou Zuzanou Chadimovou sa aj vďaka záujmu britskej kastingovej režisérky Nancy Bishop (ktorá pracovala na filmoch ako James Bond: Casino Royale či Mission Impossible) rozhodli ponechať celý príbeh v angličtine. Nancy vybrala po náročných castingoch medzinárodné herecké obsadenie, pričom najpočetnejšími hereckými skupinami sú slovenskí a britskí herci.

Hlavná časť natáčania prebehla počas novembra a decembra 2018. Producent Branislav Chlpík hovorí: “Vďaka skvelému filmovému štábu a výbornej koncentrácii tvorcov natáčanie prebehlo hladko, aj keď chladné počasie a 16 hodinové šichty dali všetkým zabrať. V náročných momentoch si herecký team symbolicky pomáhal skladbou od Queenu - Under Pressure.”

Natáčalo sa vo viacerých pôvodných slovenských lokáciách - napríklad v obrovskej továrni v Nižnej Slanej, ktorá je dnes už mimo prevádzky, či v kultúrno-kreatívnom centre zrekonštruovaného františkánskeho kláštora v Rožňave, ktoré v príbehu poslúžilo ako nevestinec.

V továrni v Štóse sa štábu podarilo nájsť dobové autentické stroje, na ktorých sa vyrábala munícia ešte počas 2. svetovej vojny. Príbeh dotvorilo aj natáčanie v malebnej Španej doline alebo kaštieli v Tomášikove, ktorý filmu poslúžil ako symbol bohatstva a sídlo majiteľa továrne. 

FilmFrame / Malá ríša

“Príbeh Evy Kováčovej bol pre mňa obrovskou inšpiráciou. Jej konanie je obdivuhodným a silným odkazom vytrvalosti žien v ťažkých časoch počas vojny,” tvrdí švédska herecká hviezda Alicia Agneson známa z populárneho seriálu Vikingovia.

Zo slovenských hercov sa vo filme predstavia Ján Jackuliak, Marián Labuda ml., Lucia Vráblicová, Kristína Kanátová, Katarína Šafaříková, Lucia Hurajová, Gregor Hološka, Juraj Hrčka, David Hartl, Ondrej Kaprálik a dokonca aj hviezda MMA zápasov Attila Végh.

Slovenská produkčná spoločnosť FilmFrame v spolupráci s islandským producentom Saemundurom Norðfjörðom, (Loki film), českým producentom Janom Schwarczom, (UP&UP Production), maďarským producentom Csanadom Darvasom, (Orchestra Films Budapest) vytvorili unikátny filmový projekt, ktorý má ambíciu svojím príbehom prehovoriť aj k divákom ďaleko za hranicami Slovenska.

Koprodukčným partnerom filmu je aj VFX spoločnosť Blue Faces, ktorá sa postarala o vytvorenie všetkých vizuálnych efektov vo filme. Realizáciu tohto filmu podporil Audiovizuálny fond v spolupráci s SPP. 

Režisérom filmu je Pater Magát, ktorý má na konte celovečerné filmy Kabát a Onemanshow, podpísaný je aj pod kriminálnym seriálom Specialisté pre českú Novu. Filmovú hudbu zložil islandský hudobný producent a skladateľ Valgeir Sigurðsson, zakladateľ Greenhouse Studio, u ktorého nahrávali a produkovali hudbu aj známe projekty ako Sigur Rós, Kronos Quartet, Ben Frost alebo Björk.

Titulnú skladbu k filmu Malá Ríša zložila a naspievala slovenská hudobníčka a skladateľka Sima Martausová, ktorú zaujala téma filmu. Skladba sa v týchto dňoch finalizuje.

FilmFrame / Malá ríša

01 - Modified: 2019-09-13 08:14:41 - Feat.: 0 - Title: Filmová jeseň: 13 tipov na septembrové kinopremiéry 02 - Modified: 2019-09-13 08:15:18 - Feat.: 0 - Title: Skutok sa stal. Nový dokument prináša ďalšie súvislosti a odhalenia o únose prezidentovho syna 03 - Modified: 2019-09-13 08:14:23 - Feat.: 0 - Title: Choďte si za svojím snom s tým, čo máte, odkazuje cestovateľ, ktorý prešiel Afriku na Pionieri 04 - Modified: 2019-09-13 08:15:45 - Feat.: 0 - Title: Režisér seriálu Most! nakrúca nový film. Dráma o anabáze jedného vzťahu príde do kín budúci rok 05 - Modified: 2019-09-25 08:05:47 - Feat.: 0 - Title: Na čo chodia Slováci do kina? V top trojke je aj Trhlina
01 - Modified: 2022-05-05 09:08:15 - Feat.: - Title: Milan Ondrík a Marián Mitaš nakrúcajú detektívku inšpirovanú baťovským svetom 02 - Modified: 2022-05-04 08:40:29 - Feat.: - Title: Filmový máj: Týchto sedem noviniek v kine nemôžete premeškať 03 - Modified: 2022-03-25 08:45:11 - Feat.: - Title: Do kín prichádza Tieňohra. Nový film režiséra Bebjaka je inšpirovaný skutočnými udalosťami 04 - Modified: 2022-02-02 11:15:26 - Feat.: - Title: Do kín prichádza V lete ti poviem, ako sa mám. Podľa tvorcov je ich najvýpravnejším filmom 05 - Modified: 2022-01-18 09:08:16 - Feat.: - Title: Najnovší Matrix, West Side Story aj slovenské komédie – do kín mieria očakávané filmy
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
06. jún 2023 02:06