Gettyimages
StoryEditor

Austrálsky miliardár podal žalobu na Facebook. Kvôli podvodným reklamám

03.02.2022, 11:15
Autor:
ČTKČTK
Sieť podľa miliardára porušuje zákony proti praniu špinavých peňazí.

Miliardár Andrew Forrest, ktorý je najbohatším človekom v Austrálii, začína na austrálskom súde trestné konanie proti prevádzkovateľovi sociálnej siete Facebook. Tá patrí firme Meta Platforms. Sieť podľa Forresta porušuje zákony proti praniu špinavých peňazí a je využívaná na podvody na Austrálčanoch, uviedla dnes agentúra Reuters.

Forrest zbohatol vďaka ťažbe železnej rudy a je predsedom správnej rady firmy Fortescue Metals Group. Uviedol, že robí kroky na to, aby zabránil ľuďom prichádzať o peniaze kvôli podvodným reklamám typu clickbait. Clickbait je doslova návnada na kliknutie, je to obvykle reklama s pútavým titulkom, ktorý má prinútiť používateľa na ňu kliknúť. Jedna z nich používa jeho obrázok na propagáciu kryptomenových podvodov. 

Žaloba uvádza, že Facebook zlyhal a nevytvoril kontrolnú ani firemnú kultúru, ktorá by zabránila zneužívaniu jeho systémov na páchanie trestnej činnosti. Tvrdí tiež, že Facebook je trestne zodpovedný, pretože neprijal dostatočné opatrenia na to, aby zabránil zločincom využívať sociálnu sieť na rozosielanie klamlivých reklám, ktorých cieľom je podviesť austrálskych užívateľov.

Facebook sa k žalobe odmietol vyjadriť

Žaloba prichádza potom, čo Forrest prevádzkovateľa Facebooku niekoľkokrát požiadal, aby zabránil zneužívaniu jeho podobizne na propagáciu investičných plánov. V novembri 2019 to urobil aj v otvorenom liste šéfovi spoločnosti Markovi Zuckerbergovi.

Spoločnosť Facebook, ktorá vlani zmenila svoj názov na Meta, sa odmietla k žalobe vyjadriť. Iba uviedla, že vo všeobecnosti vždy prijímala mnohostranný prístup, aby zabránila zobrazovaniu takýchto reklám, a inzerentov zablokovala.

Podľa austrálskych zákonov je na súkromné ​​stíhanie zahraničnej spoločnosti za údajné kriminálne činy nutný súhlas generálneho prokurátora krajiny. Tento súhlas Forrest získal, uviedol riaditeľ advokátskej kancelárie Mark O'Brien Legal Steven Lewis. Táto kancelária bude Forresta zastupovať. Úrad generálnej prokurátorky Michaelie Cashovej na žiadosť o komentár nereagoval.

Ak by bol Facebook uznaný za vinného, ​​hrozí mu podľa Lewisa za každé z troch obvinení maximálna pokuta 126-tisíc austrálskych dolárov (v prepočte 79 600 eur). Úvodné vypočutie bolo stanovené na 28. marca.

01 - Modified: 2023-03-03 08:35:36 - Feat.: - Title: Cielenie na Facebooku na mladých? Zabudnite, odporúčajú experti digitálnych agentúr. Čo funguje a čo už dávno nie? 02 - Modified: 2022-12-02 15:04:16 - Feat.: - Title: Trendy 2023: Sociálne siete čaká rast videa aj podcastov 03 - Modified: 2022-11-14 08:07:07 - Feat.: - Title: 4 novinky zo 4 sociálnych sietí: Veľká zmena pre administrátorov Facebook stránok 04 - Modified: 2022-08-22 07:02:05 - Feat.: - Title: Facebook a Instagram vymazali stránky prominentnej skupiny, ktorú vedie potomok dynastie Kennedyovcov 05 - Modified: 2022-06-29 07:13:07 - Feat.: - Title: Instagram a Facebook odstraňujú príspevky ponúkajúce interrupčné tabletky
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. jún 2023 11:24