Česká televize
StoryEditor

Mária Terézia sa skončila. Pre RTVS bola najsledovanejším programom dňa, pokračovanie je však otázne

29.12.2019, 11:30
Autor:
hrnhrn
Napriek úspechu mala o polovicu divákov menej ako rekordná prvá séria.

Jednotka RTVS uviedla 27. a 28. decembra pokračovanie úspešnej historickej minisérie Mária Terézia. Príbeh dvoch nových častí nadviazal na prvú sériu, ktoré verejnoprávna televízia uviedla počas vianočných sviatkov v roku 2017. Jej dej sa začal niekoľko mesiacov po korunovácii Márie Terézie a odohrával sa počas vojny o rakúske dedičstvo v rokoch 1741 až 1745.

Obidve nové časti boli na RTVS najsledovanejším programom dňa. Tretiu časť si v piatok 27. decembra na Jednotke pozrelo 361-tisíc divákov a štvrtá časť prilákala v sobotu 28. decembra k obrazovkám o 14-tisíc divákov viac. Informovala o tom Erika Rusnáková, hovorkyňa RTVS.

V čase vysielania Márie Terézie bola Jednotka RTVS najsledovanejšou televíziou na slovenskom trhu. V piatok 27. decembra dosiahla podiel na trhu 16 percent v univerzálnej cieľovej skupine divákov starších než 12 rokov a v sobotu 28. decembra 16,6 percenta.

Obe časti bodovali najmä u divákov s vysokoškolským vzdelaním (trhový podiel vyše 28 percent) a zapli si ich najmä diváci z Bratislavského kraja (v piatok 25,7 percenta a v sobotu 22,1 percenta).

O polovicu menej divákov

Napriek slušnej sledovanosti si druhá séria pripísala o polovicu divákov menej ako prvá. Tá pri svojej premiére na Vianoce 2017 dosiahla rekodné čísla sledovanosti. Prvú časť si pozrelo až 772-tisíc divákov, druhú 789-tisíc a Jednotka dosiahla najvyššiu sledovanosť svojho programu mimo športu od decembra 2015.

Úspech si prvá séria pripísala aj v tohtoročnej repríze. V nedeľu 22. decembra odvysielala Jednotka obidve časti za sebou, prvú časť si pozrelo 291-tisíc tisíc a druhú 251-tisíc divákov starších než 12 rokov.

​Druhá séria Márie Terézie bola pokračovaním koprodukčnej spolupráce troch verejnoprávnych televízií - slovenskej RTVS, českej ČT a rakúskej ORF. Spolupracovali na nej tiež Beta Film Mníchov, Maya production Praha, Maya Bratislava, MR Film a ARTE. Finančne ju podporili Ministerstvo kultúry SR a Audiovizuálny fond SR. Režisérom bol rovnako ako pri prvej sérii Róbert Dornhelm.

Pokračovanie Márie Terézie s treťou sériou je zatiaľ otázne. Česká televízia sa už vyjadrila, že sa na nej nebude podieľať, keďže chce udržať v nasledujúcich rokoch vyrovnané hospodárenie a musí preto realizovať viacero úsporných opatrení. RTVS zatiaľ pokračuje v rokovaniach. „Definitívne rozhodnutie, kedy sa bude pokračovať v tretej sérii Mária Terézia, padne začiatkom budúceho roka,“ uviedla pre Stratégie hovorkyňa Erika Rusnáková.

24. máj 2022 05:03