Ilustračné foto-Pixabay
StoryEditor

Európske médiá žiadajú pomoc, niektoré vlády ju v balíčkoch opatrení zohľadňujú

04.04.2020, 13:10
Autor:
ČTKČTK
Súčasťou balíčkov vládnej pomoci je v niektorých európskych krajinách aj podpora médiám a vydavateľstvám.

Súčasťou balíčkov vládnej pomoci v koronavírusovej kríze je v niektorých európskych krajinách aj podpora médiám a vydavateľstvám. V iných mediálne domy o pomoc štátu ešte len žiadajú.

Napríklad v Taliansku alebo Maďarsku sú médiá čiastočne oslobodené od platenia daní. Vo Švédsku, Fínsku, Írsku či Rumunsku žiadajú o oslobodenie od dane z pridanej hodnoty.

Vyplýva to z prehľadu, ktorý vypracovala Svetová asociácia vydavateľov novín a spravodajstva WAN-IFRA.

Vlády už pomáhajú médiám napríklad v Belgicku, Taliansku či Maďarsku. V Belgicku sú médiá oslobodené od všeobecného režimu obmedzenia pohybu. Mediálne domy majú dočasne možnosť dávať výpovede s odvolaním sa na vyššiu moc. V Maďarsku štátny pomocný balík obsahuje oslobodenie od dane, čo má médiá podporiť v čase ušlých príjmov z reklamy. Tiež talianske médiá majú z tohto dôvodu daňové úľavy.

Súbor opatrení na podporu médií vzniká tiež v Nórsku. Tamojšie médiá žiadajú štát najmä o zadávanie reklamných kampaní financovaných z verejných peňazí. To isté žiadajú aj mediálne domy v Írsku, Litve alebo Rumunsku. Vo Švédsku mediálne domy od štátu chcú aj čiastočnú úhradu platov zamestnancov alebo daňové úľavy.

​Vo Fínsku médiá požadujú okrem iného o vrátenie DPH pri predaji predplatného. Litovskí vydavatelia chcú zasa žiadať o najmenej štvormesačné daňové prázdniny, o štátnu mzdovú podporu, uľahčenie prístupu ku štátom garantovanej finančnej pomoci či o zriadení špeciálneho fondu, ktorý má udržať mediálne domy nad vodou. Štát by tiež podľa nich mal preplácať náklady na tlač alebo dotovať distribúciu.

Španielske mediálne domy žiadajú oslobodenie od platenia odvodov na sociálne poistenie alebo uľahčený prístup k úverom na distribučné účely.

V Británii médiá vládu požiadali, aby ich zaradila medzi "nenahraditeľné služby". Novinári by tak mali byť prioritnou skupinou aj v boji proti koronavírusu.

01 - Modified: 2021-05-21 08:05:30 - Feat.: - Title: Kultúrna scéna varuje pred radikálnejšími krokmi, žiada o stretnutie s premiérom 02 - Modified: 2021-03-31 13:38:01 - Feat.: - Title: Maďarskí novinári žiadajú Orbána o prístup do nemocníc a vakcinačných centier 03 - Modified: 2021-03-03 11:47:03 - Feat.: - Title: Rok s koronavírusom. Bilanciu uplynulého roka prinesie Markíza vo viacerých reláciách 04 - Modified: 2021-02-26 12:31:19 - Feat.: - Title: Ministerstvo kultúry spustilo nový web PomahameKulture.sk 05 - Modified: 2021-01-12 07:41:14 - Feat.: - Title: Výsledok výzvy ministerstva kultúry je fiasko, myslí si Hudobná únia Slovenska
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
30. máj 2023 03:10