StoryEditor

Veľký európsky prieskum o dopadoch Covid-19 na digitálny sektor

30.04.2020, 18:00
Autor:
redred
Až tretina oslovených digitálnych firiem očakáva, že bude musieť prepúšťať.

Organizácia DIGITALEUROPE uskutočnila v spolupráci so 14 národnými obchodnými a IKT asociáciami veľký prieskum o dopadoch pandémie Covid-19 na európsky digitálny sektor. Do prieskumu, ktorý sa uskutočnil medzi 17. marcom a 16. aprílom, sa zapojilo 634 európskych subjektov pôsobiacich v sektore digitálnych technológií.

Ako odvetvie je digitálny priemysel odolný. Veľká väčšina zamestnancov (82 percent) sa podľa respondentov pomerne ľahko priklonila k práci z domu.

DIGITALEUROPE

​Na druhej strane, až tri štvrtiny digitálnych spoločností predpovedajú negatívny finančný dopad pandémie a očakávajú prepúšťanie. 77 percent opýtaných kvôli koronakríze očakáva negatívny finančný dopad a až 36 percent respondentov očakáva, že bude musieť prepúšťať zamestnancov. Hrozí tak, že tisíce Európanov stratia kvalitné a dobre platené pracovné miesta v digitálnom priemysle.

DIGITALEUROPE

​Výsledky prieskumu tiež ukazujú, do akej miery pandémia koronavírusu narušila globálne dodávateľské reťazce. Hoci najviac narušené boli dodávky z Číny, je prekvapujúce, že takmer rovnako ako v prípade externých obchodných partnerov sú prerušené aj dodávky z Európy. 74 percent firiem, ktoré dodávajú služby mimo Európy, sa v nejakej forme stretlo s prerušením dodávok.

DIGITALEUROPE

​50 percent respondentov si myslí, že vlády robia málo pre podporu firiem, ktoré to potrebujú a až 93 percent je presvedčených, že pandémia povedie ku globálnej recesii. Až 67 percent respondentov uviedlo, že pandémia spôsobila medzi ich zákazníkmi veľkú neistotu a 65 percent odpovedalo, že ich zákazníci odkladajú objednávky.

DIGITALEUROPE

DIGITALEUROPE

​Najčastejšie požadovanými opatreniami na národnej úrovni sú vládna pomoc s čiastočným znášaním nákladov na mzdy či daňové úľavy. Čo sa týka opatrení zo strany EÚ, stimulačný balík určený na digitálnu transformáciu ako východisko z krízy za užitočný/veľmi  užitočný považuje až 90 percent respondentov.

DIGITALEUROPE

DIGITALEUROPE

​Metodológia: Prieskum sa uskutočnil v období od 17. marca do 16. apríla 2020. Otázky boli navrhnuté v spolupráci so spoločnosťou Bitkom Research, ktorá prieskum riadila, zbierala odpovede a agregovala výsledky.

Respondentmi prieskumu sú členské spoločnosti DIGITALEUROPE alebo členovia zúčastnených obchodných združení: Bitkom (Nemecko), IVSZ (Maďarsko), Ametic (Španielsko), Chorvátska hospodárska komora, Asociácia informatiky a telekomunikácií GZS (Slovinsko), IT Asociácia Slovenska (Slovensko), Technology Ireland, Syntec Numérique (Francúzsko), CITEA ( Cyprus), Digitálne Turecko, IOÖ (Rakúsko), KIGEIT (Poľsko), Infobalt (Litva), SEPE (Grécko). Viac informácií nájdete na stránke DIGITALEUROPE.

Zdroj: IT Asociácia Slovenska

01 - Modified: 2022-09-14 10:20:02 - Feat.: - Title: 2muse Talks: Dobrý prieskum dokáže priniesť kvalitné dáta a pomôcť aj v komunálnych voľbách 02 - Modified: 2022-08-19 03:43:01 - Feat.: - Title: Prieskum: Ktoré značky pív obľubujú Slováci? 03 - Modified: 2022-08-16 12:12:51 - Feat.: - Title: Prieskum: Sledujete profily svojich obľúbených značiek na sociálnych sieťach? 04 - Modified: 2022-08-15 17:37:13 - Feat.: - Title: Prieskum: Využívanie streamovacích služieb na Slovensku. Číslom jeden je Netflix 05 - Modified: 2022-08-08 10:50:17 - Feat.: - Title: Slovenská asociácia výskumných agentúr prijala nového člena
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
30. máj 2023 03:28