StoryEditor

Matovičov status k MDŽ 2020 dostal anticenu Sexistický blud

06.04.2021, 11:00
Autor:
redred
Na ďalších dvoch priečkach sa umiestnili vyjadrenia Olivera Andrásyho a Milana Krajniaka.

Iniciatíva, ktorá organizuje Sexistický kix, spustila na Medzinárodný deň žien pilotné hlasovanie o anticene za najsexistickejší výrok. Na Facebooku uverejnila nominácie zaslané z radov verejnosti.

​O poradí nominovaných citácií potom ľudia hlasovali pod jednotlivými výrokmi. Najviac reakcií si vyslúžil status Igora Matoviča uverejnený pri príležitosti minuloročného MDŽ. Medzi nomináciami s vysokým počtom hlasov sú napríklad aj výroky Milana Kuriaka, Anny Záborskej, Olivera Andrásyho či Milana Krajniaka.

„Výsledky hlasovania o anticene Sexistický blud odzrkadľujú, ako verejnosť vníma sexistické reči a prejavy zo strany osobností verejného života. Ľudia, ktorí sa do hlasovania zapojili, dali jasne najavo svoj nesúhlas s nekultivovaným, dehonestujúcim či ponižujúcim vyjadrovaním na základe rodu,” uviedla Jitka Dvořáková, spoluorganizátorka anticeny Sexistický blud.

Status Igora Matoviča k Medzinárodnému dňu žien v roku 2020 je Sexistickým bludom

Podľa hlasujúcich je najproblematickejší status Igora Matoviča k MDŽ spred roka, v ktorom ďakoval bohu za ženy, pretože bez nich by sa vraj muži nemali na čo pozerať a smutno by podľa bývalého premiéra bolo aj mužským bruškám. Chválil boha za to, že pre mužov vyrobil ženy.

„Tento výrok nemožno vnímať inak ako kvázi vtipný odkaz ženám postavený na rodovo stereotypnom predpoklade, že úloha žien spočíva v starostlivosti o mužov a saturácii ich potrieb. Nemiestnosť výroku je podčiarknutá skutočnosťou, že sa viaže na MDŽ, deň spojený s bojom za práva žien,” uviedla Diana Gregorová, spoluorganizátorka anticeny.

Na tento výrok verejnosť reagovala 831 ráz, čím mu udelila najvyšší počet hlasov a označila ho za Sexistický blud (počet hlasov v čase ukončenia hlasovania). Držiteľovi anticeny Sexistický blud bude zaslaný list s informáciou o udelení anticeny spolu s náučnou knihou z oblasti rodovej rovnosti.

Trojicu najsexistickejších výrokov uzatvárajú citácie Olivera Andrásyho a Milana Krajniaka

V anticene Sexistický blud verejnosť rozhodovala o 37 nominovaných výrokoch. Celkom im udelila 11 884 hlasov. Okrem najproblematickejšej citácie Igora Matoviča sa na ďalších dvoch priečkach umiestnili vyjadrenia Olivera Andrásyho (702 hlasov) a Milana Krajniaka (660 hlasov).

Sexistický blud

Sexistický blud

V anticene sa okrem nominácií s najvyšším počtom hlasov ocitli aj iné citácie rôznej miery závažnosti. Niektoré obsahovali zjavne sexistické vyjadrenia, iné pre niekoho predstavovali sivú zónu. „Je dôležité, že v anticene dostali priestor aj výroky, v ktorých nie je znevažovanie na základe rodu či pohlavia prvoplánové. Často dokonca zodpovedajú istým prevládajúcim konvenciám, ktoré nás bežne obklopujú, a preto v nich nemusíme objaviť problém ani na druhý pokus,” uviedla Jitka Dvořáková, spoluorganizátorka anticeny. Dodala, že na hľadanie hraníc sú vhodné práve diskusie vznikajúce pod takýmito nomináciami.

Organizačný tím anticeny upozorňuje, že tak ako pri anticene Sexistický kix hodnotí reklamy, nie reklamných zadávateľov, aj v prípade Sexistického bludu poukazuje na sexizmus konkrétnych nominovaných výrokov, a nie ich autorov či autoriek. „Naším cieľom nie je nálepkovať autorov či autorky výrokov ako sexistov a sexistky, ale poukazovať na to, že sexistické výroky sú problematické bez ohľadu na to, kto ich povie. Od verejne činných osobností však vzhľadom na ich vplyv vo verejnom priestore očakávame vyššiu mieru zodpovednosti a citlivosti v otázkach sexizmu,” uzavrela Diana Gregorová, spoluorganizátorka anticeny.

01 - Modified: 2021-12-08 12:50:49 - Feat.: - Title: Sexistický kix: Tohtoročné anticeny získali zadávatelia pôsobiaci v oblasti predaja alkoholu 02 - Modified: 2021-11-25 14:03:32 - Feat.: - Title: Dajte im palec dole. Do konca mesiaca môžete hlasovať za najsexistickejšiu reklamu 03 - Modified: 2021-03-08 11:49:05 - Feat.: - Title: Premiér, politickí lídri aj známe osobnosti adresujú ženám nevhodné výroky. O najsexistickejšom je možné hlasovať 04 - Modified: 2020-07-30 06:45:23 - Feat.: - Title: Anticena pre najsexistickejšiu reklamu má prvé nominácie 05 - Modified: 2019-10-18 06:25:26 - Feat.: - Title: Sexistický kix spúšťa hlasovanie. Medzi nominovanými sú známe značky, politická strana a aj verejné inštitúcie
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. máj 2023 07:23