TASR/AFP
StoryEditor

Vedenie Microsoftu vyšetrovalo Billa Gatesa pre aféru so zamestnankyňou

17.05.2021, 15:40
Autor:
ČTKČTKTASRTASR
Kvôli afére spred dvadsiatich rokov sa Gates minulý rok stiahol z vedenia spoločnosti.

Vedenie firmy Microsoft vyšetrovalo svojho spoluzakladateľa Billa Gatesa pre pomer so zamestnankyňou firmy. Vyšetrovanie aféry bolo tiež údajne dôvodom, pre ktorý sa Gates ešte pred jeho skončením v roku 2020 stiahol z vedenia spoločnosti. V pondelok o tom informovala agentúra AP s odvolaním sa na denník The Wall Street Journal.

"Spoločnosť v roku 2019 dostala znepokojujúci list, podľa ktorého udržiaval Bill Gates v roku 2000 intímny vzťah so zamestnankyňou firmy. Výbor spoločnosti sa o tento prípad zaujímal a za pomoci externej právnickej firmy vykonal vyšetrovanie. Spoločnosť tiež poskytla potrebnú podporu zamestnankyni, ktorá s vecou vystúpila," píše sa vo vyhlásení, ktoré spoločnosť Microsoft poskytla agentúre AP. 

Členovia predstavenstva americkej softvérovej spoločnosti Microsoft si na konci roka 2019 najali právnickú firmu, ktorá mala preveriť informácie v liste od jednej zamestnankyne Microsoftu. Tá tvrdila, že udržiavala s Gatesom niekoľkoročný sexuálny vzťah. 

Členovia predstavenstva povedali nie

Členovia predstavenstva vlani došli k záveru, že by zakladateľ firmy Bill Gates mal odísť z ich radov kvôli pokračujúcemu vyšetrovaniu, že mal pred rokmi vzťah so zamestnankyňou firmy. Napísal to denník The Wall Street Journal, ktorý sa odvoláva na nemenované zdroje oboznámené so situáciou. Gates odišiel z predstavenstva vlani v marci s tým, že sa chce viac venovať svojim dobročinnými projektom. 

Hovorkyňa Billa Gatesa pre denník The Wall Street Journal potvrdila, že Gates mal pred takmer 20 rokmi románik, ktorý sa však skončil "priateľsky". Podľa hovorkyne však "jeho rozhodnutie odstúpiť z vedenia spoločnosti nesúviselo s touto záležitosťou". Gates minulý rok uviedol, že z vedenia firmy odstupuje, aby sa mohol sústrediť na filantropiu. V rovnaký deň tiež odišiel z predstavenstva investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway miliardára a filantropa Warrena Buffetta.

Vyšetrovanie uprostred rozvodu

Denník The New York Times v nedeľu tiež informoval, že Gates bol údajne známy "pochybným správaním na pracovisku" a niekoľkokrát robil návrhy ženám pracujúcim pre Microsoft alebo Nadáciu Billa a Melindy Gatesovcov. The New York Times sa pritom odvolával na ľudí, ktorí boli údajne svedkami tohto konania.

Bill Gates a jeho manželka Melinda začiatkom mája oznámili, že sa po 27 rokoch manželstva rozvádzajú. V spoločnom vyhlásení potom na twitteri oznámili, že "v ďalšej životnej etape už nemôžu spoločne rásť ako pár". V súdnej žiadosti o rozvod uviedli, že ich manželstvo je "nenávratne rozbité".

Gates firmu Microsoft spoluzaložil v roku 1975 a do roku 2000 bol jej šéfom. Tamojšie softvérové ​​oddelenia riadil do roku 2006 a predsedom predstavenstva bol do roku 2014. V posledných rokoch bol radovým členom predstavenstva a technologickým poradcom terajšieho šéfa Nadella aj napriek tomu, že sa čoraz viac sústredil na prevádzku charitatívnej nadácie, ktorú vedie spoločne so svojou manželkou.

01 - Modified: 2022-07-14 09:38:44 - Feat.: - Title: Netflix spojí sily s Microsoftom, aby ponúkol lacnejšie predplatné s reklamami 02 - Modified: 2022-01-20 05:57:09 - Feat.: - Title: Najväčší obchod v hernej histórii. Za zemetrasenie v hernom biznise môže Microsoft 03 - Modified: 2021-10-05 12:04:55 - Feat.: - Title: Microsoft spustil nový operačný systém Windows 11 04 - Modified: 2021-03-26 11:29:01 - Feat.: - Title: Rok práce na diaľku: práca sa stala ľudskejšou. Každý šiesty si s kolegom aj poplakal 05 - Modified: 2021-02-23 14:39:23 - Feat.: - Title: Microsoft sa spojil s vydavateľmi v EÚ. Spolu presadzujú voči Googlu a Facebooku systém platieb za správy
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
07. jún 2023 01:58