„Každá stanica sa dá hocikedy vypnúť,“ hovorí generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, ktorému sa o pár mesiacov končí funkčné obdobie. V rozhovore hovorí o tom, čo sa mu za päť rokov podarilo naplniť zo svojich plánov, o financovaní verejnoprávnej inštitúcie, ale aj o tom, čo by malo byť jej prioritou na ďalších päť rokov. Sú ňou aj koncesionárske poplatky či rekonštrukcia výškovej budovy v Mlynskej doline.
Do konca vášho funkčného obdobia zostáva pár mesiacov. Budete znova kandidovať?
Svoje rozhodnutie oznámim, keď príde vhodný čas. V čase, keď robíme tento rozhovor, ešte nie je zverejnená ani výzva na predloženie projektov.
Súvisí to s možnou zmenou voľby generálneho riaditeľa, o ktorej hovorila aj ministerka kultúry?
Nepokladám za vhodné, aby som zo svojej pozície komentoval spôsob voľby a navrhované zmeny. V prípade kandidatúry budem akceptovať platné pravidlá.
Ako by ste zhodnotili svojich päť rokov vo funkcii?
Keď som pred piatimi rokmi nastúpil do funkcie, RTVS mala dva televízne okruhy. V súčasnosti sú štyri, pričom programovú skladbu Trojky operatívne, v súvislosti s vypuknutím vojny na Ukrajine, nahradilo nepretržité spravodajské vysielanie :24, ktoré zostane vysielať natrvalo. Vysielanie pôvodnej Trojky obnovíme koncom mája.
Každý z televíznych okruhov má svoj charakter a každý z nich sa môže vďaka ich rozšíreniu lepšie profilovať. Pri existencii dvoch televíznych staníc, či sa to niekomu páčilo, alebo nie, sa nedali vytvárať také programové štruktúry, aby si na seba fixovali svoje divácke cieľové skupiny. To je dôležitý rozdiel.
Sme tiež najväčším koproducentom slovenských filmov. Za uplynulých päť rokov sa RTVS podieľala na produkcii 46 audiovizuálnych diel a slovenskú filmovú produkciu podporila sumou takmer 10 miliónov eur. Prednedávnom sa odovzdávali filmové ocenenia Slnko v sieti, kde sa RTVS podieľala na takmer všetkých nominovaných filmoch.
Podarilo sa nám uspieť v rámci výzvy ministerstva kultúry a prostredníctvom MIRRI a získať finančné prostriedky na vytvorenie kreatívnych centier v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach, čo považujem za nadštandard, ktorý dokonca nebol v mojom projekte. Spoločným cieľom plánovaných kreatívnych centier je zvýšenie zamestnanosti v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Rovnako je cieľom tvorba pracovných miest vytvorením priaznivého prostredia pre rozvoj kreatívneho talentu.
Ďalšou vecou, ktorú diváci až tak veľmi nevidia, ale o to viac si ju zaslúžili naši zamestnanci, je obnovenie vysielacieho domu v Mlynskej doline. V priebehu tohto leta zrealizujeme kompletnú vonkajšiu rekonštrukciu rozhlasovej pyramídy, ktorá po 40 rokoch dostane nový náter, na ktorý doteraz nikdy neboli zdroje.
Čo to znamená, že máte obnovený vysielací dom?
V roku 2017 bola zrekonštruovaná administratívna časť budovy v Mlynskej dol...
Zostáva vám 85% na dočítanie.