wikipedia.org
StoryEditor

Zakladateľ Wikipédie vytvára spravodajskú platformu Wikitribune

25.04.2017, 10:35
Autor:
ČTKČTK
Má prinášať faktické a neutrálne články, bezplatne a bez reklamy.

Zakladateľ internetovej encyklopédie Wikipedia Jimmy Wales vytvára spravodajskú platformu Wikitribune, ktorá bude kombinovať prácu profesionálnych novinárov a dobrovoľníkov. Jeho cieľom je, aby služba prinášala "faktické a neutrálne" články, ktoré by pomohli bojovať s problémom falošných správ, píše server BBC.

Služba Wikitribune by mala byť bezplatná a nemala by obsahovať reklamy. Jej financovanie by sa tak malo zakladať na pravidelných príspevkoch jej podporovateľov. Model založený na reklame využívaný väčšinou internetových médií podľa Walesa vedie k "honbe za kliknutiami", ktorá ovplyvňuje úroveň spravodajstva.

Wikitribune má podľa BBC rad prvkov spoločných s Wikipedia. Požaduje napríklad, aby autori príspevkov uvádzali zdroje predkladaných faktov, a spolieha sa na verejnosť pri editácii a zachovávaní správnosti článkov.

Zmeny na stránkach Wikitribune však budú podliehať schváleniu zo strany pracovníkov služby či poverených dobrovoľníkov. Wikitribune bude navyše disponovať tímom platených autorov, píše BBC.

Wikipédii Wales spustil 15. januára 2001. Ide o encyklopédií s otvoreným obsahom, ktorej podobu vytvárajú sami používatelia - dobrovoľníci. Encyklopédiu netvorí platený redakčný tím, články a ich úpravy sú dielom užívateľské komunity a každý, kto si nejaké heslo prečíta, ho môže upraviť či prípadne vytvoriť nový záznam.

01 - Modified: 2018-09-24 12:31:16 - Feat.: - Title: "Captain Slovakia." Internet sa baví na Dankovi, zmenili mu profil na anglickej Wikipédii
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
03. október 2023 11:54