ŠTB Prísne tajne, RTVS
StoryEditor

Dezinformácie, únosy aj politické procesy. RTVS ide do jesene s dokumentmi o ŠTB

30.08.2022, 00:00
Autor:
redred

Na obrazovky RTVS prichádza jedinečný dokumentárny seriál ŠTB: Prísne tajné.

Komerčné televízie zabojujú na jeseň o diváka seriálmi a reality show, verejnoprávna RTVS pripravila dokumentárnu sériu ŠTB: Prísne tajné. Zaoberá sa  temnou minulosťou, ktorá nebola nikdy plne odhalená. Ide o prvé komplexné audivizuálne dielo zaoberajúce sa pôsobením ŠTB na Slovensku, ktoré vzniklo pod dohľadom veľkej skupiny expertov. RTVS ho začne vysielať na Jednotke už od 7. septembra.

image

Táto zostava už obýva novú Farmu. Kto z nich si v 14. sérii vybojuje 75 tisíc eur?

Dokumentárny seriál vznikal niekoľko rokov, a to vďaka spolupráci produkčnej spoločnosti B PRODUCTION, RTVS, Českej televízie a podpore Audiovizuálneho fondu. Jednotlivé epizódy skúmajú mechanizmy fungovania ŠTB od jej vzniku v roku 1945, až po jej zánik v roku 1990.

image

Lujza Garajová Schrameková končí! Po jednej sezóne v porote šou Tvoja tvár znie povedome ju nahradí boxerista Attila Végh

V dvadsiatich dieloch odhalí nová séria pozadie tajných operácií, ich páchateľov a príbehy ich obetí. Záujmom tvorcov je predstaviť formovanie a metódy ŠTB na filmovo a historicky doposiaľ nespracovaných príbehoch alebo na uvádzaní nových zistení a súvislostí v známejších prípadoch.

Doku-seriál priblíži témy provokačných akcií v podobe falošných hraníc, vznik dezinformačných kampaní, politických procesov, únosov, vrážd, zneužívania psychiatrie, prenasledovania cirkvi a disentu, nástup rozviedky, agentov medzi športovcami a pod..

Široký tím tvorcov

„Dokumentárnu sériu ŠTB: Prísne tajné sme vytvorili preto, aby sme po prvýkrát priniesli komplexný audiovizuálny pohľad do našej temnej minulosti. Viac ako štyri desaťročia komunistický režim potláčal ľudské práva a slobody a Štátna bezpečnosť bola po celý čas jeho vernou slúžkou.

Som presvedčený, že len pravdivé informácie o našej minulosti môžu slovenskú spoločnosť posunúť a poučiť do budúcnosti. Chcem sa poďakovať RTVS, že sa 30 rokov po Nežnej revolúcii odhodlala podporiť takýto projekt," hovorí producent a autor námetu Tibor Búza.

 Na jednotlivých dieloch sa podieľalo viacero režisérov a tvorcov: Michal Baláž, Jana Bučka Kovalčíková, Tomáš Dušička, Michal Fulier, Michael Kaboš, Marek Kuboš, Pavol Pekarčík, Vladislava Sárkány, Martina Sľúková, Braňo Špaček, Róbert Šveda, Jaro Vojtek a Lukáš Diko. Kreatívnou producentkou série je Alexandra Guniš Ševčíková. Prvý diel ŠTB: Prísne tajné,  Pád - Legenda o Alojzovi Lorencovi režíroval Lukáš Diko. Diváci si ho budú môcť na obrazovkách Jednotky pozrieť už 7. septembra o 22.05 h.

Expertní odborníci

Toto náročné dielo by nebolo možné vytvoriť bez odborníkov a znalcov. Realizácie a rekonštrukcie prípadov, ktoré sú v dokumentárnom seriáli rozoberané, sa opierajú o fakty expertnej česko-slovenskej skupiny historikov. Ich koordinátorom bol filozof Fedor Blaščák, ktorý je zároveň odborným garantom projektu a s Tiborom Búzom tiež autorom námetu.

Expertnú skupinu tvorili Jerguš Sivoš, Ľubomír Morbacher a Michal Miklovič z Ústavu pamäti národa, historik Pavel Žáček, Prokop Tomek a Matej Medvecký z Vojenského historického ústavu, Radek Schovánek z Múzea pamäti 20. storočia, historik Mirek Vodrážka, Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů, Juraj Kalina z Archívu bezpečnostních složek, Martin Slávik z Living Memory a Lukáš Diko z Investigatívneho centra Jána Kuciaka.

 

 

01 - Modified: 2022-08-24 11:10:45 - Feat.: 0 - Title: Markíza chce na jeseň zabojovať z novým seriálom Chatári. Námet prebrala od Čechov 02 - Modified: 2022-08-01 11:35:08 - Feat.: 0 - Title: Z RTVS chce rešpektované médium. Pozreli sme sa na plány Ľuboša Machaja s verejnoprávnym telerozhlasom
01 - Modified: 2023-05-05 16:41:17 - Feat.: - Title: RTVS: Pri premiérovom prejave sme si splnili povinnosť, za obsah nezodpovedáme 02 - Modified: 2023-05-05 16:40:10 - Feat.: - Title: Sociológ Vašečka: Hegerova komunikácia bola fatálna, poškodil sebe aj strane 03 - Modified: 2023-03-17 11:43:22 - Feat.: - Title: Vieme prví: Marek Makara má skončiť v O 5 minút 12 04 - Modified: 2023-02-28 12:05:24 - Feat.: - Title: Šéf RTVS: Útokmi na moderátorku sa začal boj. Rozhoduje sa, ako bude naša krajina vyzerať 05 - Modified: 2023-02-27 19:56:34 - Feat.: - Title: Vyhlásenie šéfredaktorov: Stojíme pri kolegyni Marte Jančkárovej a odmietame útoky na novinárov
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
09. jún 2023 01:09