Damien Chazelle opäť ašpiruje na niekoľkých Oscarov.
StoryEditor

BABYLON? Majstrovské dielo. Margot Robbie si zaslúži Oscara. Pitt dal svoj vysoký štandard

23.01.2023, 19:20

Dočkali sme sa a vo všetkých kinách sa momentálne hrá nový film od Damiena Chazella, ktorý už ako 32-ročný získal svojho prvého Oscara za réžiu muzikálu La la land, čo ho robí najmladším režisérom v histórii filmu, ktorý kedy takúto cenu získal.

 

 

Damien nás do svojho príbehu zavedie in medias res cez dlhočiznú scénu, ktorá ale vôbec nenudí, práve naopak. Skvelú epizódnu postavičku si tu strihne Flea z Red Hot Chilli Peppers, a teda, ak by to s tou basovou gitarou v roaring twenties 21. storočia nevyšlo, vo filme sa pre neho miesto určite nájde. V jeho podaní tu uvidíme krízový manažment par excellence na párty, za ktorú by sa nemusela hanbiť žiadna eventová agentúra. Roaring twenties a zhýralosť bohatého Hollywoodu v plnej kráse. O hospodárskej kríze a vojne ani chýru, ani slychu.

Keď sa mladá hviezdička pozrie na druhú stranu, jej miesto na placi na druhý deň dostane okúzľujúca Nellie LaRoy v podobe Margot Robbie, ktorá hrá ako o život. Jej širokú paletu emócií sme už mohli zhliadnuť po boku Lea vo Vlkovi z Wall Street, Amsterdame alebo Termináli. Nie tom. What a Harley Quinn. What a guilty pleasure. Nenašiel by som lepší text na opis ako Rihannine bars. „You´re gonna be a shinng star, fancy clothes, fancy cars and then you´ll see, it gonna go far, cuz everyone knows, who you are. So live your life, instead of chasin´ the paper.“ Vidíme tu všetko, nie je sa na čo hrať. To, čo si všetci myslia, je tu vykričané do sveta na plnú hubu. Až by z toho nastavenia spoločnosti mohlo prísť jednému človeku-milión trošku nevoľno. No spoiler pun intended. Niečo mi to pripomína, ale neviem čo, hm. Budúcnosť? „Musím priznať, že to bol pre nás všetkých hustle. Všetci si boli vedomí toho, že tam musíme dať všetko, nič nesmie ostať na zemi. Každý jeden deň. Akoby sme už nikdy nepracovali v tejto branži. Akoby vám už nikto nikdy nedal šancu pracovať na placi. To som cítila a vôbec prvýkrát sa mi stalo, že som dokončila svoju prácu, pozrela si svoj film a povedala si. Dala som tomu všetko. Všetko. Nebola tam jedna vec, ktorú by som nebola bývala skúsila, pretože som sa cítila trápne v rámci daného momentu. Poloha, do ktorej by som sa nebola bývala dostala. Je to príjemný pocit. Žiadna ľútosť. Žiadne čo ak,“ povedala pre magazín Variety šikovná herečka, ktorá si už stihla založiť vlastnú produkčnú spoločnosť. Keď nerobíte na seba, robíte na druhých. Až tu som si uvedomil, že plakanie pred kamerou na počkanie je umenie, za ktoré sa tak dobre platí. Nech žijete kdekoľvek.

Akadémia sa však rozhodla Margot ani len nenominovať. Musí …, chalani. Musí. Asi bola na inom filme. Robbie asi zaťala príliš hlboko do živého, ako už pred ňou napríklad taký Dave Chappelle. Takže, milá akadémia. Prajem Ti ešte menej divákov ako minulý rok, aj keď to sa už asi ani nedá, aby Ti všetkých Harvey Weinsteinovcov a Epsteinov eskortovali z Hollywood Hills tam, kam patria, aby sme si na súde pozreli ako zázrakom chorľavejú na chrbticu, nevedia chodiť alebo zabúdajú prácu s počítačom. Aby si zažila všetko to, čoho sa tak strašne bojíš, aby bol v Tebe vyrovnaný pomer pohlaví. A vieš čo je ešte krásne, milá akadémia. Víťazi berú prehru s úsmevom, ako lekciu a motiváciu, takže napriek Tebe, milá Academy of Motion Picture Arts and Sciences, budeme mať ešte lepšie filmy. Paradox, že. Koniec koncov, there is a scar in an Oscar. A ešte maličkosť. Tvoja druhá šanca. Ako dieťa som bol inšpirovaný madam Michelle Yeoh, ešte pod pre marketingové účely zmeneným menom Michelle Khan predvádzala spolu s Jackie Chanom v Hong Kongu tie najkomplikovanejšie choreografie bojových športov, aké svet kedy videl. V Tvojom biznise je už 40 rokov a práve získala svoj prvý Golden Globe. Tomu hovorím vytrvalosť. Something Is Rotten in the State of Denmark.

Brad už nemusí nikomu nič dokazovať, ani sa obhajovať. Od Thelmy a Louise, Spáčov, Sedem rokov v Tibete, Podfu(c)ku, Spy Game, Dannyho -nástiek cez Sedem, Klub bitkárov, Po prečítaní spáľte, Podivuhodný prípad Benjamina Buttona až po Moneyball, 12 rokov otrokom, The Big Short a Vtedy v Hollywoode. Takouto tvorbou umenia by sa mohlo baviť v živote viac šesťdesiatnikov na tomto svete. Naposledy začal tancovať, aby podporil breakdance kariéru svojej dcéry Shiloh. Artist in the making.

Malé epizódne postavičky sa nekončia pri Fleam, a že ich tu teda je. Jemný indikátor, aká bola asi nálada na sete, kde chcete, aby s vami vaši priatelia pracovali aspoň jeden deň a mohli ste sa baviť o jazze, talianskom jedle a tom, ako urobiť ďalší záber ešte lepším. Zo všetkých spomeniem len dvoch. Brata Julie Roberts Erica. Kto nevidel jeho retro Ambulancia, domáca úloha. A Spike Jonze a jeho, veď uvidíte sami. Chalan, ktorý sa z režiséra už dnes ikonických skateboard filmov vo svojich 20-tich vypracoval vo svojich 40-tich na oscarového režiséra a vlastne absolútnu špičku toho, čo dnes voláme kvalitná kinematografia.

Film odsýpa a až na scénu so zjavne bohatým životom unaveným „Spidermanom“, v ňom nevidím hluché miesto. Tie tri hodiny života sa mu skutočne oplatí venovať. Či už je vašim cieľom zábava, iné myšlienky, práca so svetlom, herci alebo hudba. Alebo všetko dokopy.

À propos, hudba. Ako pri všetkom. Sto ľudí, sto chutí. Po kvalitatívnej stránke, ide o krásnu kostru príbehu a záberov. Relaxačné aj do lesa. Ide o dobový film, a preto je soundtrack ladený touto cestou. Justin Hurwitz to však namiešal tak, ako keď vyštudujete hudbu na Harvarde a nepotrebujete, aby Vám diplomovú prácu napísal niekto druhý, pretože...

To whom it may concern, milujem film, pred plátnom som presedel detstvo a videl všetkých 100, 200, 500, 1000 filmov, ktoré musíte vidieť pred smrťou. Za posledných päť rokov som nevidel ani jeden. Neviem, kto vyhral Endgame, nepamätám si, ako skončil posledný Top Gun a instantné vianočné komédie sú mi ukradnuté. Babylon je to prvé slnko, ktoré po zime zvykne oživiť jar. Niekto ešte spí, niekto vedel samozrejme už skôr, že jar príde a niekto bude nadávať, že načo je komu upršaný apríl, keď má rád zimu a radšej by umrel od hladu. Už dlho som nevidel, toľko ľudí smiať sa spolu v kine. Na inteligentných vtipoch, hlúpych vtipoch, grafickom humore, vulgarizmoch a vlastne celkovo, smiať sa. Dvakrát.

Potrebujeme ďalší štrnásty film jedného príbehu a siedmu výpravu tej istej postavy za miliardu dolárov? Čo tak podporiť mladé talenty, originálne nápady, s nárokom na slušný honorár, bez neslušného obťažovania? Nielen v Hollywoode, ale aj na Slovensku. Emancipačne.

But who am I to judge. I just knew Proust, you know.

 

Trailer

 

Soundtrack

 

Photo: IMDb

menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
26. január 2023 17:56