Pixabay
StoryEditor

Slovensko sa zapojilo do projektu na skvalitnenie mediálneho vzdelania európskych žiakov a študentov

20.11.2020, 09:00
Autor:
TSTS
Projekt má zlepšiť mediálne vzdelanie žiakov a študentov vo veku od 14 do 18 rokov.

Identifikácia falošných informácií, odhaľovanie skrytých záujmov v zdrojoch informácií, odhaľovanie stereotypov a zodpovedné správanie sa v oblasti autorských práv v online priestore predstavujú výzvy, ktorým v dnešnej dobe musí čeliť každý užívateľ internetu.

Rada pre vysielanie a retransmisiu sa zapojila do medzinárodného projektu s názvom EduMediaTest, ktorého cieľom je posúdiť schopnosť vysporiadať sa s nástrahami internetu a vyvinúť interaktívny digitálny nástroj na hodnotenie a zlepšenie mediálneho vzdelania medzi európskymi žiakmi a študentmi vo veku od 14 do 18 rokov.

Projekt EduMediaTest koordinuje Katalánska audiovizuálna rada (CAC) v spolupráci s Fakultou komunikačných technológií Univerzity Pompeu Fabra. Okrem Rady pre vysielanie a retransmisiu sa projektu zúčastňujú audiovizuálni regulátori Agencija za elektronicke medije z Chorvátska, Conseil Supérieur de l'Audiovisuel z Francúzska a Entidade Reguladora para a Comunicação Social z Portugalska a dve vzdelávacie inštitúcie - Národné stredisko pre audiovizuálne médiá a komunikáciu z Grécka a Dublin West Education Center z Írska.

Pilotné testovanie

Prvá – hodnotiaca fáza EduMediaTestu, ktorej bude predchádzať pilotné testovanie zrozumiteľnosti dotazníka, sa sústredí na online hodnotenie mediálnych zručností medzi žiakmi a študentmi vo veku od 14 do 18 rokov. Ich úlohou bude vyplniť interaktívny dotazník so 43 otázkami. Cieľom dotazníka je otestovať ako vedia žiaci a študenti zistiť, či sú informácie spoľahlivé, zistiť skryté záujmy v zdrojoch informácií, identifikovať stereotypy a správať sa zodpovedne v oblasti dodržiavania autorských práv. Dotazník sa tiež zameria na hodnotenie schopností účastníkov vedieť sa zrozumiteľne vyjadrovať. Na zodpovedanie otázok budú žiaci a študenti analyzovať videá a fotografie a hľadať informácie na internete. Prvá fáza sa uskutoční vo februári a marci 2021.

Druhá fáza projektu sa zameria na vytvorenie interaktívnych vzdelávacích materiálov na odstránenie zistených nedostatkov, ktoré boli identifikované na základe dotazníka z prvej fázy. Program bude umiestnený na internetovej stránke s voľným prístupom, aby ho učitelia v rámci vzdelávania žiakov a študentov v tejto oblasti mohli využívať.

EduMediaTest je jedným z piatich víťazov poslednej výzvy na získanie finančných prostriedkov od Európskej komisie v rámci programu Mediálna gramotnosť pre všetkých. V rámci tohto programu si Európska komisia kladie za cieľ bojovať proti dezinformáciám a pomôcť občanom kriticky spracovať informácie a obsah, ktoré sa k ním dostávajú prostredníctvom sociálnych sietí. Termín na predloženie interaktívneho programu Európskej komisii je September 2021. Európska komisia ho následne sprístupní inštitúciám v členských štátoch EÚ, za účelom zlepšenia mediálneho povedomia a zručností medzi občanmi Európskej Únie.

Projekt EDUMEDIATEST je spolufinancovaný Európskou komisiou.

01 - Modified: 2022-07-07 10:44:30 - Feat.: - Title: Rada pre vysielanie a retransmisiu uložila vysielateľom štyri pokuty 02 - Modified: 2022-04-06 09:16:13 - Feat.: - Title: Regulátor v roku 2021 prijal takmer 600 sťažností na vysielanie televízií a rádií 03 - Modified: 2022-04-23 15:59:55 - Feat.: - Title: Regulácia sociálnych sietí je nevyhnutná. Nastaviť dobré pravidlá bude zložité 04 - Modified: 2022-03-24 12:09:06 - Feat.: - Title: Rada pridelila frekvencie novej rozhlasovej stanici Rock, rádio Viva vo výberovom konaní neuspelo 05 - Modified: 2022-03-21 09:31:11 - Feat.: - Title: O voľné rozhlasové frekvencie žiadajú 17 uchádzači, v jednom prípade o novú stanicu
menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
06. jún 2023 11:36