TIPOS
StoryEditor

Štátny TIPOS má už rok nový manažment. Chváli sa rekordnými výsledkami

26.04.2021, 11:00
Autor:
TSTS
Nový manažment lotériového gigantu prináša rekordné výsledky po trojročnom kontinuálnom poklese zisku spoločnosti.

V národnej lotériovej spoločnosti TIPOS prišlo v apríli uplynulého roka k významným personálnym zmenám. Znížil sa počet členov predstavenstva zo šiestich na štyroch členov a jednotliví členovia predstavenstva nesú za jednotlivé oblasti aj priamu riadiacu zodpovednosť.

Všetci štyria členovia predstavenstva pochádzajú zo súkromnej sféry a koncept fungovania súkromných firiem preniesli aj do vedenia štátneho podniku. Priority nového vedenia boli postavené čisto biznisovo, čo sa osvedčilo. Nový manažment spoločnosti dokázal za uplynulý rok naštartovať rast niekoľko rokov klesajúceho zisku, inovovať ponuku produktov a ešte viac podporovať šport. 

„Som veľmi spokojný s výsledkami, ktoré sme v TIPOSe za ostatný rok dosiahli. Bol to jednoznačne najúspešnejší rok TIPOSu, a to vo viacerých sférach – nielen z pohľadu výnosov spoločnosti, ziskovosti spoločnosti, ale celkovo aj z pohľadu atmosféry a komunikácie nielen voči klientom a zákazníkom, ale aj zamestnancom firmy,“ zhodnotil svoje ročné pôsobenie vo funkcii generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti TIPOS Marek Kaňka (na titulnej foto).

Rok 2020 spoločnosť TIPOS skončila s rekordným obratom. Ten bol vyšší o 143 mil. eur (+26,4 %) oproti roku 2019 a o takmer 200 mil. vyšší oproti pôvodnému plánu na rok 2020, ktorý nastavovalo ešte bývalé vedenie spoločnosti. Vďaka takémuto obratu dosiahla spoločnosť o 29 % vyšší zisk po zdanení oproti roku 2019 (zo 7,5 mil. eur v 2019 na 9,6 mil. eur v 2020). Prostredníctvom odvodu pre ministerstvo školstva zároveň spoločnosť podporila šport v hodnote takmer 47 mil. eur. Výsledky spoločnosti potvrdil aj nezávislý audit.

„Za ten ostatný rok sme sa borili aj s dodatočnými auditmi. Bol to však základ, ktorý bolo nevyhnutné spraviť, aby sme mali na čom ďalej stavať. A už sa to prejavuje aj vo výsledkoch. Výrazným spôsobom sa nám podarilo naštartovať kurzové stávky a významne rastieme aj pri predaji žrebov,“ ozrejmil Oliver Felszeghy, výkonný riaditeľ finančnej a právnej sekcie a podpredseda predstavenstva.

„Produkty máme nastavené naozaj dobre. Vykonali sme hĺbkovú analýzu, odstrihli to, čo nefungovalo a investovali do projektov, pri ktorých sme videli potenciál na trhu, rýchlejší predaj, lepší zážitok zo zábavy pre našich zákazníkov. A oplatilo sa to,“ zhodnotil výkonný riaditeľ sekcie produktov a člen predstavenstva Stanislav Molnár.

„Svoju úlohu pri rekordných číslach vo veľkej miere zohralo aj vhodnejšie nastavenie prepojenia predaja a marketingu. Zároveň sa nám vo výraznej miere podarilo vynegociovať zníženie cien na mediálnom trhu, dostali sme teda viac mediálneho priestoru za menej peňazí, a aj to podporilo predaj našich produktov,“ vysvetlil výkonný riaditeľ sekcie predaja a marketingu a člen predstavenstva Ladislav Tručka.

„Zároveň sa nám darí prinavrátiť spoločnosti TIPOS imidž najväčšieho podporovateľa športu. Pozitívne sme napríklad zviditeľnili TIPOS uzavretím zmluvy s Asociáciou profesionálnych hokejových klubov, čím sa TIPOS stal generálnym partnerom TIPOS Extraligy, zároveň sme potvrdili projektové partnerstvo aj so Slovenským olympijským a športovým výborom. Avšak tento imidž nebudujeme len cez naše projektové partnerstvá a sponzoringy, ale aj prostredníctvom rekordného odvodu pre šport (pozn. za rok 2020 47 mil. eur),“ doplnil Tručka.

Čísla za prvý kvartál 2021 naznačujú, že biznis sa rozbehol a v tomto trende chce spoločnosť pokračovať počas celého roka. Plány vedenia spoločnosti do ďalších rokov sú, aby sa TIPOS stal jednotkou na trhu a prekonal hranicu obratu spoločnosti vo výške jednej miliardy eur. „Náš akcionár, ktorým je ministerstvo financií, sa stotožňuje s našimi ambíciami - potenciál firmy TIPOS vidíme na úrovni jednej miliardy,“ potvrdil Felszeghy.

01 - Modified: 2021-03-25 11:29:42 - Feat.: - Title: Na Slovensku štartuje prvá oficiálna e-športová hokejová liga pre hráčov PlayStation 02 - Modified: 2021-03-16 10:02:34 - Feat.: - Title: E-športy už nie sú doménou len skalných hráčov a fanúšikov 03 - Modified: 2021-03-08 11:36:02 - Feat.: - Title: TIPOS Talent týždňa je späť 04 - Modified: 2021-01-15 10:59:19 - Feat.: - Title: Rok 2020 bol rokom miliónových výhier
menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
08. jún 2023 05:52