LET´S CEE
StoryEditor

Filmový priemysel: Spolupráca Slovenska a Česka funguje výborne

23.03.2017, 12:16
Autor:
tsts
Vďaka jazykovej príbuznosti herci a dokonca celé štáby doslova migrujú medzi obidvomi trhmi.

Vo Viedni sa začal 5. ročník filmového festivalu LET´S CEE, ktorý ponúkne vyše 140 hraných, krátkych a dokumentárnych filmov z produkcie strednej a východnej Európy. Na programe budú 22. – 23. marca aj Industry Days, blok prednášok a diskusií o filmovom priemysle a výzvach, ktoré ho čakajú.

Organizátori festivalu LET´S CEE pripravili programovú novinku Industry Days v spolupráci s portálom Film New Europe. Obsahom Industry Days budú prvotriedne prezentácie a diskusie zamerané na oblasť financovania filmov a ich distribúcie. ,,Festival je výnimočný svojím zameraním na tvorbu z východnej a strednej Európy. Platforiem, kde by mali tieto krajiny priestor na prezentáciu, nie je mnoho. Stredo a východoeurópska produkcia býva na veľkých festivaloch väčšinou v úzadí. Je skvelé, že vo Viedni sa pravidelne stretávajú filmári z tohto regiónu a vymieňajú si tu skúsenosti,” hovorí Tereza Polachová, kreatívna producentka HBO Europe, ktorá patrí na Industry Days k pozvaným hosťom. ,,Chcem v rámci svojej prednášky priblížiť tvorbu HBO Europe, hlavne tú, z Českej republiky. Sústredíme sa na projekty, čo nie sú určené len lokálnemu publiku. V Európe pôsobíme v 20 krajinách a ideálne by bolo, keby naša tvorba bola atraktívna pre všetkých našich divákov. To je pre nás v súčasnosti najväčšia výzva.”

Televízna tvorba ako obchodný artikel

Filmárov na Industry Days určite zaujmú rady, vďaka ktorým sa ich projekty môžu dostať do programovej štruktúry multiplexov a Á-čkových festivalov. Dostanú tiež tipy, ako im môžu pri ich práci pomôcť veľké filmové ateliéry a ako produkovať snímky špičkovej kvality porovnateľné s holywoodskou produkciou. ,,V televíznej tvorbe vidím priestor na to, aby sa projekty z regiónu strednej a východnej Európy dostali na väčšie trhy, pre mnohé krajiny by mohla byť práve televízna tvorba atraktívnym obchodným artiklom. Vzorom je v tomto smere učite Dánsko,” uvažuje Tereza Polachová. ,,Spolupráca medzi Slovenskom a Českom, čo sa týka filmovej aj televíznej tvorby, však funguje veľmi dobre, projekty z našich krajín sa uchádzajú o podporu lokálnych filmových inštitúcií. Vďaka jazykovej príbuznosti herci a dokonca celé štáby doslova migrujú medzi obidvomi trhmi.”

Čoraz väčší tematický záber a väčšia kvalita

Filmový festival LET´S CEE má pod palcom od jeho prvého ročníka riaditeľka Magdalena Żelasko. ,,Začínali sme v roku 2012. Pozorujeme, že tematické spektrum filmov zo strednej a východnej Európy je čím ďalej širšie a že filmy sú čoraz kvalitnejšie. Som rada, že sa nám darí plniť poslanie festivalu, ktoré mi vnukol môj poľský pôvod. Chcela som tu, vo Viedni, uprostred kontinentu, ponúknuť divákom výber toho najlepšieho z regiónu. Veď len vo Viedni žijú tisíce prisťahovalcov z Rumunska, Poľska, krajín bývalej Juhoslávie či Turecka. Iba zriedkavo mohli vidieť dobré filmy v rodnom jazyku, a to som chcela zmeniť,” vysvetľuje Magdalena Żelasko.

Podrobný program celého festivalu LET´S CEE (21. – 27. marca 2017) nájdete na stránke www.letsceefilmfestival.com. Industry Days sa budú konať v Raiffeisen Hall, Stadtpark 9 vo Viedni. Vstup na Industry Days je pre návštevníkov festivalu voľný, avšak treba sa akreditovať buď emailom: na adrese Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo sa zaregistrovať priamo na stránke: http://vp.eventival.eu/letscee/2017.

01 - Modified: 2021-03-31 11:08:55 - Feat.: - Title: Viete, ako funguje bezrastová ekonomika? A ako sa zachovať, keď nájdete v prírode opustené mláďa? 02 - Modified: 2021-03-02 14:59:23 - Feat.: - Title: Febiofest sa pre pandémiu ani tento rok neuskutoční vo svojej tradičnej podobe 03 - Modified: 2020-10-05 11:11:07 - Feat.: - Title: Voľbou festivalu Jeden svet je tento rok online. Z Bratislavy sa presúva do celého Slovenska 04 - Modified: 2020-10-01 09:33:20 - Feat.: - Title: Otvárací aj záverečný film uviedol festival FEBIOFEST v jediný deň 05 - Modified: 2020-09-22 13:55:34 - Feat.: - Title: Febiofest 2020 bude. Prinesie výnimočné tituly a dlho odkladané premiéry
menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
06. jún 2023 17:35