Prieskum: ženy sa obávajú zobrať si úver
StoryEditor

Prieskum 365 bank: Kvôli nižším príjmom má 6 z 10 žien obavy vziať si pôžičku

02.11.2022, 14:15
Autor:
redred

Splácanie úverov je pre ne ťažšie než pre mužov. 

V dôsledku rodovej nerovnosti zarábajú ženy takmer o pätinu menej ako muži, čo má dopad na ich ekonomickú samostatnosť, finančné možnosti a v neposlednom rade aj na dôchodky. Podľa prieskumu 365.bank sa pritom viac ako polovica Slovákov zhoduje na tom, že pre ženy môže byť náročnejšie splácať svoje finančné záväzky. Celkovo 46 % opýtaných to považuje za dôsledok platovej nerovnosti.

 

Plat a schopnosť plniť finančné záväzky hrá pri žiadosti o úver dôležitú úlohu. Banky v tomto prípade posudzujú bonitu klienta, hodnotia jeho disponibilný príjem, preverujú disciplínu splácania existujúcich úverov či úverové zaťaženie v iných bankových inštitúciách. Taktiež si môžu overiť, či žiadateľ používa kreditnú kartu a či ju pravidelne spláca.

 

Rovnocenné podieľanie sa na spoločných záväzkoch, kedy splácajú úvery obaja partneri súčasne, je v menej ako polovici rodín (44 %), ktoré čerpajú nejaký typ financovania v banke. Úhrada finančných záväzkov je v dvoch z piatich rodín výhradne na pleciach muža. Zároveň tiež platí, že tí, ktorí majú skúsenosť s využívaním spotrebných úverov, sa nevyhýbajú ani splácaniu viacerých úverov naraz, čo už môže byť pre rodinný rozpočet zaťažkávacou skúškou.

 

„V čase, kedy rodinné rozpočty skúša inflácia a kedy je náročné vytvoriť si finančnú rezervu, je zarábať len na splátky drahé a nie príliš zodpovedné. Efektívnejším riešením môže byť v takomto prípade refinancovanie, vďaka čomu vie jednotlivec ako aj rodina ušetriť. Je možné využiť ho na splatenie bankových, ale aj  nebankových úverov, vrátane splátkového predaja, kreditných kariet a debetov na osobnom účte. Takisto možno skonsolidovať všetky svoje spotrebné úvery a nahradiť ich len jedným a výhodnejším,“ konštatuje Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank. 

 

Podľa jej slov si tak klient môže znížiť mesačnú splátku, a to aj o niekoľko desiatok eur. Vďaka tomu si bude môcť lepšie vytvárať finančnú rezervu, zastabilizovať svoj rodinný rozpočet, či takto ušetrené financie investovať.

Postavenie mužov a žien v téme financovania sa pritom líši. Vyše 63 % Sloveniek súhlasí s tvrdením, že ženy musia viac ako muži zvažovať, či si požičajú peniaze, a to v dôsledku vyšších možných komplikácií s jej splácaním. Približne rovnaké percento tiež súhlasí s tvrdením, že práve kvôli nižším príjmom je pre ženy plnenie týchto záväzkov náročnejšie. 

Pod nižšie príjmy sa okrem všeobecného nastavenia pritom podpisuje aj materstvo, starostlivosť o deti, skrátené úväzky či častejšie OČR. Zaujímavosťou je fakt, že väčšia časť Slovákov (43 %) je preto presvedčených, že riziko spojené so splácaním úverov by mal na svojich pleciach niesť muž.

 

 Prieskum pre 365.bank uskutočnila agentúra 2muse na vzorke 1002 respondentov

 
01 - Modified: 2023-09-04 10:20:37 - Feat.: - Title: 365-ka prináša reklamný sitcom a odkazuje: Je to jednoduchšie, ako ste čakali! 02 - Modified: 2023-07-31 09:50:27 - Feat.: - Title: Banka by mala otvárať aj názorové témy, ale nie za každú cenu zbytočne polarizovať spoločnosť 03 - Modified: 2023-03-16 15:03:35 - Feat.: - Title: Otvorenosť, efektivita a rýchlosť: Tieto témy dominujú internej komunikácii (anketa) 04 - Modified: 2022-11-23 07:36:22 - Feat.: - Title: Hype a 365.bank štartujú spoluprácu: Tešíme sa, ako vyhajpujeme komunikáciu na sociálnych sieťach na vyšší level 05 - Modified: 2022-09-30 06:13:20 - Feat.: - Title: 365.invest má nového člena predstavenstva. Matej Godál prichádza z externého prostredia
menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
28. september 2023 16:57