Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
16.07.2018, 09:03

Omyly a fenomény komunikácie: House money effect

Alebo efekt ľahko nadobudnutých peňazí, ktoré sa nám míňajú ľahšie.

Omyly a fenomény komunikácie: House money effect
Zdroj: archív R.S.

Skúste si urobiť tento test: vezmite si pero a papier a napíšte si zoznam vecí, na ktoré by ste minuli peniaze z výhry v lotérii.

Zdroj: archív R.S.

​A teraz skúste napísať zoznam vecí, na ktoré by ste minuli vaše celoživotné úspory v rovnakej výške. Bude v tom celkom veľký rozdiel, všakže? Spôsobuje to efekt ľahko nadobudnutých peňazí, ktoré sa nám míňajú ľahšie. Je to iracionálne správanie, keďže stále ide o tú istú sumu peňazí.

Vďaka House Money Effectu (termín zaviedol ekonóm H. Thaler) veľmi fungujú ponuky bánk, ktoré vám k novému účtu dajú 100 eur, alebo operátorov, ktorí vám darujú voľné minúty. Peniaze oveľa rýchlejšie miniete a minúty pretelefonujete hneď. Preto hazardní hráči či víťazi lotérií minú všetok majetok do pár mesiacov.

Isto ste už počuli o výhercoch lotérií, ktorí minuli obrovké sumy za pár mesiacov. Jednou z nich bola aj šestnásťročná Callie Rogers, výherkyňa 1,8 milióna libier, ktoré minula raketovým tempom. Na dovolenky, plastické operácie, kokaín či darčeky pre exfrajerov. “Bolo to príliš veľa peňazí pre tak mladého človeka. Takmer ma to položilo, ale teraz som silnejšia ako predtým” povedala Callie, keď jej ostalo na účte už len pár tisíc.

“Ľudia, ktorí boli obyčajnými sa zrazu stanú výnimočnými. Sú euforickí. Stratia zmysel pre realitu, a myslia si, že sú neporaziteľní a neomylní. Majú dojem, že sa z nich stal Superman.” hovorí o tomto efekte Steve Lewit, CEO finančnej skupiny Wealth Financial Group.

Zdroj: archív R.S.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.