Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
06.09.2019, 22:10

Vynálezca internetovej siete www vyzval k lepšej regulácii internetu

Upozornil, že čoraz viac používateľov internetu využíva sieť len na finančný prospech, čo sa odráža v posadlosti generovať zisk z preklikov.

Vynálezca internetovej siete www vyzval k lepšej regulácii internetu
Zdroj: Dreamstime

Britský softvérový inžinier a tvorca internetovej siete www (World Wide Web) Tim Berners-Lee vyzval k lepšej regulácii internetu, dôkladnejšej ochrane osobných údajov a prevencii manipulácie voličov pred voľbami.

V príhovore na singapurskej technologickej konferencii sa zaoberal tiež dezinformáciami a izoláciou jednotlivých štátov od globálnej siete, napísala agentúra Reuters.

Berners-Lee poznamenal, že počiatky internetu sa niesli v znamení pozitív – ľudia chceli objavovať nové informácie a lepšie spolu komunikovať, čo sa v časom zmenilo. Ako príklad uviedol, že čoraz viac používateľov internetu využíva sieť len na finančný prospech, čo sa odráža v posadlosti generovať zisk z preklikov.

Zdroj: Reuters

​​Sloboda prejavu vs. dezinformácie

Britský inžinier s účastníkmi debatoval aj na tému rovnováhy medzi voľným šírením dezinformácií a obmedzovaním slobody prejavu na príklade Singapuru, ktorý v máji schválil zákon zabraňujúci dezinformáciám. Nedostatok takéhoto zákona podľa servera BBC tkvie v tom, že o pravdivosti či nepravdivosti informácie rozhoduje vláda.

​Podľa Bernersa-Leeho do budúcnosti k podobnému kroku pristúpi viacero krajín, dôvodom môže byť ovplyvňovanie občanov šírením dezinformácií pred voľbami. V tomto ohľade si zaslúži internet prísnejšie regulácie, rovnako ako v prípade reklamy.

Odpojenie krajiny nie je riešením

Diskutujúci sa Bernersa-Leeho pýtali tiež na možné odpojenie Ruska od svetovej siete, o ktorom sa v súvislosti s ich zákonom o "zvrchovanom internete" hovorilo tento rok vo februári.

"Bohužiaľ je možné vytvoriť taký internet, kde sú krajiny od seba úplne oddelené, ale jeho hodnota by bola veľmi malá," uviedol Berners-Lee, podľa ktorého by takýto izolovaný systém mal pre krajinu veľmi negatívne ekonomické a kultúrne dôsledky.

Zdroj: Flickr

​Berners-Lee v roku 1989 predložil prvý návrh systému, z ktorého sa neskôr vyvinul World Wide Web. Spolu s ďalšími spolupracovníkmi navrhol tiež jazyk na vytváranie webových stránok (HyperText Markup Language, skrátene HTML) a definoval protokol na prenos stránok internetom (Hypertext Transfer Protocol, HTTP).

Práci na rozvoji webu sa venuje dodnes, hoci už len ako vysokoškolský profesor alebo predseda organizácie World Wide Web Consortium (W3C), ktorá definuje nové rozvíjajúce sa technické štandardy webu.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.