Tri kreatívne bomby z festivalu ADC Europe
Tri týždne dozadu som sa vďaka Wiktor Leo Burnett mohol zúčastniť galavečera v barcelonskom Disseny Hube, kde sa každý november oceňuje najkreatívnejšia európska reklama.
Keď sa stretnú najlepšie nemecké, talianske, španielske, holandské a všakovaké iné práce je to vždy skvelá podívaná. Tentokrát to bol navyše veľmi vydarený rok aj pre Slovensko. Trinásť metálov nás spomedzi 28 zúčastnených krajín vynieslo na fantastické 6. miesto. Po vodnom slalome konečne ďalšia kompetícia, v ktorej naša malá krajina dokáže držať krok s Európou. No ale dosť bolo trepkania, okrem netradične veľkého množstva cien sme si z Barcelony odniesli aj vrece inšpirácie. Tuto sú 3 bomby, ktoré sa mi páčili najviac:
1️⃣ Birds never forget to fly
Námet spotu, v ktorom ideme odkomunikovať free speech pomocou vtáčika, oslobodeného zo zajatia? Na prvú dobrú totálne klišé, ktoré môže skončiť maximálne vo vanilla šuflíčku s nápisom Neurazí, nenadchne. Ibaže by ste napisali tak majstrovský skript ako sa to podarilo kreativcom gruzinskej agentúry Playmakers. A treament by vám z väzenia robil reziser Giorgi Okmelashvili, jeden z desiatok politických väznov odsudených po masových protivládnych protestoch. Brutal. Film, case study a celá backstory https://www.luerzersarchive.com/work/psp-pharma/
2️⃣ The First Speech
Ďalšia, extrémne silná, politická téma. Čistý, kreativny napad s twistom, ktorý na konci kopol silnejšie ako poriadková polícia do protestujúcich na Červenom námestí. Spot s Putinom funguje jednoznačne najlepšie.
Dvojka a trojka už sú trošku slabšie, ale stoja za pozretie
3️⃣ Ikea Hidden Tags
Toto je práca, ktorá v kampani ako jediná porazila náš SuperbOffice. Ale je to porážka, keď vás predbehne marketinový Usain Bolt? Táto Ikea, pardón, idea, je taká dobrá, že sa na ňu nedá hnevať. Totalne si viem predstaviž, ako to ľudí bavilo hľadať a posielať do sútaže.
Ako vyzerá maďarský, rakúsky a poľský Zlatý klinec?
Ďalší take-out z nedávnej návštevy ADC Europe bol, že na európsku Champions League je festivalový galavečer v Barcelone poněkud skromný a prvonávštevníkov často prekvapovalo, že ceny sa odovzdávajú v auditoriu o veľkosti väčšej kinosály.
V kontexte tejto skutočnosti som sa s pánom Marčanom bavil, že aké super, že máme náš načančaný Zlatý klinec, a že by ho zaujímalo, ako asi vyzerá národné reklamné mecheche v iných krajinách. Napríklad u susedov, kam by sa to dalo ísť niekedy omrknúť. Tak teda, milý Adam, nech sa páči:
Maďarsko: Arany Penge (Golden Blade Awards)
Najväčšia kreatívna súťaž v Maďarsku má názov Zlatá žiletka. Tomu zodpovedá aj ocenenie. Aby to ale nebolo také jednoduché, je obdarované kreatívnym twistom a žiletka nie je len žiletkou, ale aj vlajkou. 😃
Keď sa povie žiletka, vďaka legendárnemu slovenskému hokejistovi sú môj top of mind chlebíčky. Či ich majú na maďarskom galavečeri, som sa nedozvedel, ale tu je aftermovie a galérka… možno budete mať lepšie oko. Kliknite TU (treba v menu klinkúť na Gála fotók).
Rakúsko: CCA Venus Awards (Creativ Club Austria)
Odovzdáva sa zlatá, strieborná a bronzová Venuša. Je to odkaz na OG rakúskeho umenia, 29-tisíc rokov starý, archeologický nález The Venus of Willendorf.
Gala podľa fotiek vyzerá celkom fancy. Kapacitou asi porovnateľne s Klincom. Veď aha.
Poľsko: KTR Awards (Klub Twórców Reklamy)
Ekvivalent Zlatého klinca v Poľsku je pre mňa najväčším prekvapením dnešného výberu. Ak ste si niekedy hovorili, že to naše odovzdávanie naleštených sklenených klincov za najlepšiu reklamu je patetické… hold my Żywiec, Poliaci si dávajú meče. No fakt.
Ale teda musím uznať, že gala vyzerá dosť dobre a vo Varšave som ešte nebol, takže za mňa meč aj po tejto stránke.
Tak a to bol decembrový blog. A ak sa vám páči a chceli by ste ešte viac tipov na užitočný reklamný obsah, pokojne postalkujte na mojom LinkedIne. Ak dáte aj follow, budem sa tešiť.

