Jedným z problémov socialistického hospodárstva bolo zásobovanie a permanentný nedostatok niektorých druhov tovaru. Zohnať sa dal cez známych alebo za úplatok či protislužbu. Kto takéto možnosti nemal, musel si odstáť frontu pred obchodom a dúfať, že bude mať sťastie.Photoport
StoryEditor

Prieskum: Ako sa žije na Slovensku oproti obdobiu spred roka 1989?

31.12.2019, 06:00
Autor:
TSTS
Približne polovica Slovákov si myslí, že nový režim priniesol zlepšenie kvality života pre bežných ľudí. O opaku je presvedčených necelých 40 percent.

Približne polovica obyvateľov Slovenska si myslí - a to bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú pamätníci Nežnej revolúcie v roku 1989 – že sa na Slovensku žije v súčasnosti lepšie ako pred tridsiatimi rokmi. Naopak, takmer 40 percent obyvateľov Slovenska zastáva názor, že život na Slovensku je v súčasnosti horší. Približne 12 percent populácie si myslí, že sa zmenou režimu na kvalite života veľa nezmenilo.

Na Slovensku tak po 30 rokoch od Nežnej revolúcie máme dve veľké skupiny obyvateľov, ktorí vnímajú dôsledok novembrových udalostí roka 1989 celkom odlišne. ​Muži a ženy sa vo vnímaní života na Slovensku pred a po Novembri ’89 neodlišujú, rozdiely prichádzajú hlavne s rastúcim vekom a dosiahnutým vzdelaním.

Go4insight

Najpozitívnejší názor na život po zmene režimu majú mladí ľudia, ľudia s vyšším sociálnym statusom, obyvatelia Bratislavského kraja a ľudia žijúci vo väčších (väčšinou krajských) mestách. Platí, že čím starší je človek a zároveň čím nižšie má vzdelanie, tým negatívnejšie vníma kvalitu života po Novembri ‘89 a tvrdí, že na Slovensku sa v súčasnosti žije horšie ako pred rokom ´89. Najvýraznejší negatívny názor majú ľudia vo veku nad 60 rokov, keď život po zmene režimu považuje 56 percent z nich ako horší, 33 percent pritom dokonca ako výrazne horší.

Go4insight

​V čom konkrétne sa život po ´89 zlepšil?
Najviac oceňovanou zmenou k lepšiemu po roku 1989 je jednoznačne otvorenie hraníc. Až 45 percent všetkých ľudí vníma otvorenie hraníc a s ním spojené cestovanie či štúdium v zahraničí ako významný pozitívny výdobytok Nežnej revolúcie. Vyššiu mieru pozitívneho vnímania otvorenia hraníc majú ľudia, ktorí si režim aj skutočne pamätajú (majú nad 40 rokov).

Podľa viac ako štvrtiny populácie sa v novom režime výrazne zlepšila aj životná úroveň, ktorá pre ľudí reprezentuje lepšiu dostupnosť tovaru v obchodoch, vyššie platy, lepšiu ekonomickú situáciu domácností či viac možností pre mladých. Zmenu k lepšiemu v kvalite života vnímajú najviac ľudia, ktorí sú v súčasnosti v strednom veku (40-59 rokov).

Podľa ďalšej štvrtiny ľudí je pozitívnym výdobytkom sloboda prejavu, náboženská sloboda a väčšia informovanosť. Tento názor zastávajú častejšie mladší ľudia do 40 rokov, ktorí prednovembrový režim zažili iba ako deti alebo nezažili vôbec.

Ďalšími pozitívne hodnotenými oblasťami sú lepšie pracovné príležitosti, ekonomická sloboda reprezentovaná voľným trhom a demokratické usporiadanie spoločnosti.

Go4insight

​Čo konkrétne sa v živote zhoršilo?

Napriek tomu, že životná úroveň je jednou z oblastí, kde veľká časť obyvateľstva vníma zlepšenie, iná (dokonca o niečo väčšia) časť populácie Slovenska si myslí, že životná úroveň socialistického Československa bola vyššia. Takmer 30 percent obyvateľstva vníma zhoršenie životnej úrovne po Nežnej revolúcii. Myslia tým hlavne finančnú situáciu ich domácnosti, nízke platy a dôchodky, horšiu dostupnosť bývania, ako aj nižšiu kvalitu potravín. Negatívnejšie situáciu vnímajú práve pamätníci revolúcie vo veku nad 60 rokov a tí s nižším vzdelaním.

Go4insight

​Ďalšou oblasťou, kde je vnímané zhoršenie, sú vzťahy medzi ľuďmi, pričom kritickejší sú opäť pamätníci, ale tentoraz s vyšším vzdelaním, najviac ľudia nad 60 rokov.

Ľudia v strednom veku tvrdia, že sa zhoršili aj možnosti zamestnania, resp. podstatne sa zvýšila nezamestnanosť. Opäť platí, že najviac negatívni sú starší pamätníci nad 60 rokov, podľa ktorých sa zhoršila situácia aj v sociálnom systéme, zdravotníctve, školstve a zvýšila sa kriminalita.

Takmer desatina populácie za zhoršenie považuje nedostatky právneho štátu. Na túto oblasť sú obzvlášť citliví vzdelanejší ľudia z vyšších sociálnych skupín, ktorí vo všeobecnosti novembrové zmeny považujú za (veľmi) pozitívne.

Nie všetko je čierno-biele

Tí ľudia, ktorí sú presvedčení, že život na Slovensku sa po Nežnej revolúcii posunul k lepšiemu, vnímajú výrazne pozitívnejšie otvorenie hraníc, slobodu slova aj zlepšenie životnej úrovne.

Na druhej strane, aj napriek pozitívnemu postoju k Novembru ’89 sú presvedčení, že po zmene v režime nastalo zhoršenie medziľudských vzťahov, zvýšila sa kriminalita a sú citliví na nedostatky právneho štátu.

Naopak tí, ktorí si myslia, že v socialistickom režime sa bežným ľuďom žilo lepšie, vyjadrujú svoj negatívny postoj najmä kvôli svojej zhoršenej finančnej situácii, absencii sociálnych istôt v systéme, zhoršeniu zdravotníctva, a kvôli neistote v zamestnaní.

Aj napriek týmto negatívam však našli aj pozitívnu stránku nového režimu a to hlavne otvorenie hraníc a slobodu cestovania.

O prieskume
Všetky uvedené informácie pochádzajú z reprezentatívneho prieskumu na populácii Slovenskej republiky vo veku 15-79 rokov, ktorý realizovala agentúra Go4insight na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov na prelome septembra a októbra 2019. Prieskum bol realizovaný metódou Multimode - kombináciou osobného a online dopytovania.

01 - Modified: 2019-11-29 08:47:13 - Feat.: 0 - Title: Prieskum: Alza je stále najobľúbenejším e-shopom a Lidl-Shop útočí na prvú desiatku 02 - Modified: 2019-12-03 12:56:10 - Feat.: 0 - Title: Prieskum: Slováci uprednostňujú online nákup darčekov pred kúpou v kamenných predajniach 03 - Modified: 2019-12-09 07:55:54 - Feat.: 0 - Title: Prieskum: 6 z 10 Slovákov nakupuje online. Najčastejšie knihy, najmenej jedlo 04 - Modified: 2019-12-10 10:48:21 - Feat.: 0 - Title: Prieskum: Ako top 100 slovenských firiem využíva sociálne siete? 05 - Modified: 2019-12-18 12:47:29 - Feat.: 0 - Title: Prieskum: Slováci sa z filmov najviac tešia na Popolušku. Počas Vianoc plánujú prevažne odpočívať doma
01 - Modified: 2023-05-31 10:23:43 - Feat.: - Title: Pre tri štvrtiny Slovákov je pri online nakupovaní dôležitá rýchlosť doručenia 02 - Modified: 2023-03-01 11:41:27 - Feat.: - Title: Vidíme veľký tlak na rýchlosť a agilitu prieskumov, klientov zaujíma hlavne zákaznícka skúsenosť 03 - Modified: 2022-09-14 10:20:02 - Feat.: - Title: 2muse Talks: Dobrý prieskum dokáže priniesť kvalitné dáta a pomôcť aj v komunálnych voľbách 04 - Modified: 2022-08-19 03:43:01 - Feat.: - Title: Prieskum: Ktoré značky pív obľubujú Slováci? 05 - Modified: 2022-08-16 12:12:51 - Feat.: - Title: Prieskum: Sledujete profily svojich obľúbených značiek na sociálnych sieťach?
menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
06. jún 2023 21:40