TASR/Roman Hanc
StoryEditor

Pomôžme čeliť sociálnym dopadom krízy, apelujú firemné nadácie a nadačné fondy

27.03.2020, 07:50
Autor:
redred
Vyhlásenie asociácie firemných nadácií a fondov k poskytovateľom a príjemcom finančných prostriedkov.

Súčasná mimoriadna situácia spôsobená šírením koronavírusu má a bude mať zásadné negatívne dopady na celú spoločnosť. Negatívne okolnosti sa výrazne dotýkajú a budú dotýkať aj mimovládnych neziskových organizácií, ktoré sa dostávajú do kritickej núdzovej situácie vo vzťahu k svojim klientom či pracovníkom.

Prispieť k zmierňovaniu aktuálnych dopadov chcú aj spoločensky zodpovedné firemné nadácie a nadačné fondy združené v Asociácii firemných nadácií a fondov (ASFIN).

Asociácia je významnou súčasťou tretieho sektora a jej členom záleží na udržateľnosti činnosti mimovládnych neziskových organizácii, preto prijali nasledovné Vyhlásenie k poskytovateľom a príjemcom finančných prostriedkov:

„My, firemné nadácie a nadačné fondy združené v Asociácii firemných nadácií a fondov prehlasujeme, že vyvinieme maximálne úsilie na podporu prijímateľov našich finančných prostriedkov a to tak, že uvoľníme a umožníme použitie/čerpanie prostriedkov v už zazmluvnených vzťahoch (do 20.3. 2020) na iné účely a aktivity, podľa uváženia a proaktívneho záujmu prijímateľov tak, aby bol vždy zachovaný verejnoprospešný účel týchto prostriedkov s dôrazom na účel humanitárnej pomoci, sociálnej pomoci či ochrany zdravia.

Zároveň vyzývame existujúcich príjemcov, aby zvážili úpravu svojich aktivít tak, aby pomáhali budovať odolnosť komunít voči Covid-19 (tu a teraz) alebo čeliť sociálnym dopadom tejto krízy v období trvania zmluvného vzťahu.

Rovnako apelujeme na ďalšie nadácie, aby sa k vyhláseniu pripojili a umožnili svojim partnerom a prijímateľom finančných prostriedkov konať tak, ako si ich súčasná situácia vyžaduje."

ASFIN v tejto bezprecedentnej situácii tiež apeluje aj na poskytovateľov verejných zdrojov, dotácií alebo fondov Európskej únie, aby zvážili svoje možnosti a dovolili príjemcom presmerovať časť finančných prostriedkov na bezprostrednú humanitárnu pomoc alebo ochranu zdravia.

​Asociácia vznikla v roku 2013 a v súčasnosti združuje je sedem subjektov: Nadáciu Orange, Nadáciu Slovenskej sporiteľne, Nadáciu SPP, Nadáciu Tesco, Nadáciu VÚB, Nadačný fond Slovenských elektrární pri Nadácii Pontis a Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis. K tomuto vyhláseniu sa pridávajú aj Centrum pre filantropiu n.o., Nadácia Pontis, Nadácia ESET, Nadácia Markíza a Nadačný fond Accenture pri Nadácii Pontis.

„Považujeme za dôležité podať práve teraz pomocnú ruku našim partnerom, mimovládnym neziskovým organizáciám a celej občianskej spoločnosti. Preto ako zodpovedné firemné nadácie a nadačné fondy prichádzame s iniciatívou, ktorá prispeje k zmierňovaniu akútnych negatívnych dopadov. Veríme, že sa k nám pridajú aj ďalší poskytovatelia finančných prostriedkov,“ približuje Andrea Cocherová, predsedníčka Asociácie firemných nadácii a fondov.

menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
05. jún 2023 13:30