archív
StoryEditor

Prieskum: Pandémia ovplyvnila maloobchodníkov v nákupných centrách

30.09.2020, 09:25
Autor:
redred
Viac ako polovica respondentov očakáva pokles dopytu po kamenných prevádzkach. Aj napriek koronakríze však prichádza do nákupných centier niekoľko nových maloobchodných značiek.

Koronakríza zamiešala karty a sťažila život podnikateľov v mnohých oblastiach. Jednou z nich sú aj nákupné centrá, v ktorých sa život za posledných pár mesiacov značne spomalil. Na tento fakt poukazujú aj výsledky najnovšieho prieskumu poprednej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE, ktorý bol realizovaný medzi nájomcami v maloobchodných centrách na Slovensku. Zatiaľ čo len 4 percentá maloobchodníkov uviedlo, že nezaznamenali žiadnu zmenu, zvyšných 55 percent z nich predpokladá, že ich podnikanie sa vráti do kondície spred vypuknutia pandémie až v priebehu budúceho roka.

„Výsledky prieskumu poukazujú na stabilitu slovenského maloobchodného trhu a skúsenosti už etablovaných nájomcov. Koronakríza mala zásadný vplyv hlavne na nájomcov, ktorí mali problémy už pred jej vypuknutím. Najviac postihnutými segmentami boli predovšetkým gastronómia, kiná, prevádzky s módou, obuvou a cestovné kancelárie. Väčšina maloobchodníkov však očakáva, že sa ich výkonnosť vráti na čísla spred vypuknutia krízy až v priebehu budúceho roka. Sledované štatistiky regionálnych nákupných centier mimo hlavného mesta, ktoré sme zozbierali v období od mája do augusta tohto roka, však ukazujú pozitívnejší trend, keďže v niektorých prípadoch sa nájomcom darilo dokonca ešte lepšie ako v rovnakom období minulého roka. Väčšina nájomcov si totiž s príchodom pandémie uvedomila potrebu zmien v ich fungovaní, a to hlavne v prípade investícii do online nástrojov, využívania sociálnych médií, ale aj zmien v rámci svojich dodávateľských reťazcov. Na druhej strane, na investície do nových pobočiek sa nájomcovia pozerajú opatrnejšie a až 50 percent respondentov uvažuje o redukcii svojej pobočkovej siete. Napriek tomu sú aj takí, ktorí vidia v kríze príležitosť a chcú ju využiť práve na svoje rozširovanie,“ hovorí Branislav Golan, riaditeľ oddelenia maloobchodných nehnuteľností v spoločnosti CBRE. 

Hlavná diskusia medzi prenajímateľmi a nájomcami prebiehala hlavne kvôli možnosti zníženia výšky nájomného, pričom o túto možnosť požiadalo až 32 percent respondentov. Častá bola taktiež požiadavka na predĺženie obdobia bez nájmu (19 percent ), nájomné prázdniny (14 percent ) či prechod na tzv. obratové nájomné (12 percent ). Len 5 percent respondentov však uviedlo, že s prenajímateľmi priestorov neabsolvovali žiadne diskusie. Zaujímavým zistením je aj to, že až 71 percent prenajímateľov poskytlo nájomcom určitú formu úľav.

Nájomcovia plánujú investovať hlavne do online nástrojov

Pravdou je, že koronakríza zapríčinila narastajúci podiel predaja produktov cez internet, avšak aj napriek tomu väčšina predajov prebieha stále v kamenných prevádzkach. Pre 50 percent opýtaných predstavuje online predaj len vhodný doplnok, avšak nie primárny zdroj podnikania. Digitálne kanály ako novinku v čase pandémie s cieľom kompenzácie zatvorenia svojich kamenných prevádzok zaviedlo 18 percent respondentov.  

Prieskum spoločnosti CBRE poukazuje na to, že maloobchodníci majú v pláne dlhodobo zvyšovať výšku svojich investícií do online nástrojov, a to hlavne do sociálnych sietí pre podporu predaja tovaru (67 percent ) či doručovacích aplikácií (63 percent ). Významnú časť svojich investícií však chcú vynaložiť aj na zlepšovanie zákazníckeho zážitku vo svojej kamennej predajni, čo uviedlo celkom 37 percent respondentov.

Maloobchodníci sa obávajú poklesu svojich príjmov

Pandémia koronavírusu ovplyvnila podnikanie a plány mnohých maloobchodníkov. Ukazuje sa, že až 48 percent nájomcov sa najviac obáva zníženia svojich príjmov, 30 percent má dokonca obavu z neschopnosti splácania svojich finančných záväzkov, ako sú mzdy, nájomné a ďalšie. Iba 13 percent opýtaných uviedlo, že kríza nebude mať na ich podnikanie žiadny vplyv. Pozitívnym zistením je, že 25 percent nájomcov uvádza, že im súčasná situácia pomôže zvýšiť počet prevádzok alebo predajnú plochu.

Aj napriek pandémii vstúpia na slovenský maloobchodný trh noví hráči

Neistota ohľadom budúceho vývoja pandémie, obavy z poklesu príjmov či možné zmeny zákazníckeho správania majú za následok aj opatrnosť maloobchodníkov pri plánovaní nájomných stratégií. Medzi tri najhlavnejšie zmeny v tejto oblasti podľa prieskumu patrí sprísnenie procesov hodnotenia nových príležitostí (31 percent ), pozastavenie expanzie a otvárania nových prevádzok (23 percent ) či zníženie nákladov na vybavenie predajní (22 percent ). Aj napriek tomu však na Slovensko mieri niekoľko nových hráčov. Patria medzi ne zástupcovia rôznych segmentov od odevov a módy (Oysho, Springfield, Woman Secret, GAP), cez gastronómiu (Paul bakery) až po bytové vybavenie a doplnky (Zara Home). Zároveň, do nákupných centier začala expandovať aj známa značka slovenského vína Matyšák.

Naopak, medzi značky, ktoré sa zo slovenského trhu stiahli, respektíve ho plánujú opustiť patria zástupcovia  módneho priemyslu (Camaieu, Forever 21, Freywille Promod), športových odevov (Adidas), ale aj šperkov či doplnkov (Tous, Klenoty Aurum). Niektorí z nich však plánovali odchod z trhu ešte pred vypuknutím pandémie, prípadne budú z trhu odchádzať postupne.

01 - Modified: 2023-08-24 08:14:14 - Feat.: - Title: Prieskum: Dve tretiny vydavateľov sa pripravujú na obdobie bez cookies v roku 2023 02 - Modified: 2023-06-07 06:40:41 - Feat.: - Title: Prieskum o kráse: Do módy sa vracia prirodzenosť 03 - Modified: 2023-05-31 10:23:43 - Feat.: - Title: Pre tri štvrtiny Slovákov je pri online nakupovaní dôležitá rýchlosť doručenia 04 - Modified: 2022-09-14 10:20:02 - Feat.: - Title: 2muse Talks: Dobrý prieskum dokáže priniesť kvalitné dáta a pomôcť aj v komunálnych voľbách 05 - Modified: 2022-08-19 03:43:01 - Feat.: - Title: Prieskum: Ktoré značky pív obľubujú Slováci?
menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
23. september 2023 16:30