StoryEditor

Reklama so sendvičom z netopiera vyvolala v Austrálii rozruch

05.01.2021, 15:30
Autor:
(čtk)(čtk)
V kontroverznom spote sa spieva, že pandémiu spôsobil "niekto, kto zjedol netopiera".

V Austrálii vyvolala rozruch reklama, v ktorej si muž pochutnáva na sendviči s netopierom. Videom, ktoré len na platforme YouTube videlo na 250 000 ľudí, sa teraz zaoberá austrálsky úrad pre dohľad nad reklamou. Informoval o tom dnes spravodajský web BBC.

Za kontroverzným spotom, v ktorom sa spieva, že pandémiu covidu-19 spôsobil "niekto, kto zjedol netopiera", stojí obchod s outdoorovým vybavením Boating Camping Fishing (BCF).

Hoci sa skoré prípady nákazy preukázali na trhovisku so živými zvieratami v čínskom Wu-chan, neexistuje žiadny definitívny dôkaz o tom, že by tam vírus vznikol, píše BBC.

Austrálsky úrad pre dohľad nad reklamou uviedol, že dostal množstvo sťažností na letnú reklamnú kampaň BCF a teraz ich vyhodnocuje. Podľa hovorcu BCF však malo ísť o veselú marketingovú kampaň. Doplnil, že mnoho Austrálčanov zostane v lete doma a reklama ich nabáda, aby preskúmali svoj vlastný dvorček.

BCF v hľadáčiku regulátora nie je prvýkrát. Na zozname spoločností, ktorých reklamy vyvolali najviac sťažností, sa obchod ocitol v roku 2016 aj 2018. "V priebehu rokov BCF začala tradíciu drzých reklám v duchu dobre mienenej zábavy," povedal hovorca BCF a dodal: "Budú kritizované a my to berieme".

Austrálsko-čínske vzťahy v minulom roku podľa expertov zaznamenali najväčšie ochladenia za posledné dekády. Reklama by mohla k napätiu ešte prispieť. Vlani v apríli Austrália podporila globálne vyšetrovanie pôvodu koronavírusu. Čínska diplomacia to označila za politické manévrovanie namierené proti Číne. 

Austrálsky dovoz do Číny je odvtedy pod drobnohľadom. V novembri Čína uvalila na austrálske vína cla vo výške 212 percent s tým, že Austrália export svojich vín dotuje a dočasné čínske opatrenia tak len korigujú nekalú konkurenciu. Čínski študenti a turisti boli takisto varovaní pred cestami do Austrálie, čo bolo zdôvodnené obavami z rasizmu.

01 - Modified: 2020-09-08 09:58:59 - Feat.: 0 - Title: V Juhoafrickej republike vzbudila nevôľu údajne rasistická reklama 02 - Modified: 2020-06-19 07:38:46 - Feat.: 0 - Title: Diesel provokuje kontroverznou reklamou. Hlavnou postavou je transgender mníška
menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
07. jún 2023 22:00