Neuropea
StoryEditor

OFFICE ROKA 2020: Absolútnym víťazom je firma Mobil online

27.05.2021, 14:20
Autor:
redred
Kategóriu Kancelária ako DNA firmy vyhrala reklamná agentúra Effectivity.

Tridsať zapojených firiem, dvanásť finalistov a náročné rozhodovanie o víťazoch. Aj tak by sa dal zhrnúť 5. ročník súťaže OFFICE ROKA.

Pandemický rok ukázal, že v náročných časoch je potrebné staviť na iný prístup, originalitu a efektívnu zmenu zažívaných modelov. Titul Absolútneho víťaza si zo súťaže, ktorú organizuje realitno-poradenská spoločnosť CBRE Slovensko, odnáša spoločnosť Mobil online. Ich kancelárie sú nápadité, funkčné a vznikli transformáciou bývalej Smaltovne v Lučenci.

Oproti minulým ročníkom OFFICE ROKA je požiadavka na transformáciu pracovného prostredia priam hmatateľná. Mení sa dokonca celá paradigma a pojem „kancelária“ prestáva na popis pracovných priestorov budúcnosti stačiť. Spojenie „pracovné miesto“ nahrádza pojem prostredie (environment). „Budúcnosťou práce, prichádzajúcimi modelmi pracovného prostredia a jeho dizajnom sa zaoberáme viac ako 15 rokov. Na globálnej, ale aj lokálnej úrovni vidíme potrebu transformácie prostredia napríklad na typ „fluid workspace“ alebo na priestory podobné viac „klubovni“ ako typickým kanceláriám. Pandémia túto zmenu  urýchlila,“ povedal pri príležitosti vyhlásenia ocenení Tomáš Pecek, riaditeľ oddelenia architektúry a projektového manažmentu CBRE Slovensko a dodal: „Absolútny víťaz OFFICE ROKA 2020 reprezentuje i absolútny vrchol tejto premeny. Z historickej chátrajúcej industriálnej budovy vznikli funkčné priestory so špecifickou atmosférou.“

ABSOLÚTNY VÍŤAZ OFFICE ROKA 2020

Víťazné priestory majú osobitý charakter. Sú ako celok nápadité, inovatívne a originálne. Ich výsledný dizajn zodpovedá tomu, čo firma zamýšľala vyjadriť a sú v súlade s jej filozofiou.

mobil online

Návrh obnovy Smaltovne (Virtuálna prehliadka), ako ju Lučenčania nazývajú už vyše 150 rokov, zveril investor ateliéru GutGut. V spoločnosti Mobilonline v budove videli obrovský potenciál pre vytvorenie ideálneho kreatívneho priestoru pre „ľudí s otvorenou mysľou”. Priestor, v ktorom sa budú cítiť príjemne a inšpirovane. Polozabudnutá Smaltovňa po transformácii znovu ožila. Prejavila sa jej  pestrá a funkčná náplň a vzniklo otvorené a moderné pracovné prostredie, ktoré zachováva architektonickú podstatu objektu.

„Projekt výrazne ťaží z atmosféry bývalej industriálnej smaltovne, v ktorej sa nachádza. Objekt ukazuje cestu, v ktorej snaha o civilnú „obývateľnosť“ pracovného prostredia víťazí nad šedou ubíjajúcou efektivitou, či banálnou estetikou. Namiesto dekorácií poskytuje architektúru. Namiesto povrchu pracuje s obsahom. Rôzne materiály sa programovo používajú tam, kde majú funkčný zmysel,“ komentoval víťazný projekt Benjamín Brádňanský, architekt a pedagóg, Ateliér N/A a porotca súťaže OFFICE ROKA 2020.

KATEGÓRIA ZDRAVÁ KANCELÁRIA

Víťazné priestory dbajú na zdravie a pohodu zamestnancov. Vďaka orientácii poskytujú množstvo slnečného svetla, majú dostatok zelene a ľudia majú prístup aj na zelenú terasu. Priestory sú priestranné, funkčné, hravé a príjemné.

BDO

Architektom a spoločnosti BDO sa podarilo vytvoriť výrazný zapamätateľný výtvarný koncept priestorov (Virtuálna prehliadka), v ktorých sa zamestnanci cítia príjemne. Priestor ponúka viaceré možnosti sedenia a zaujímavosťou je znovuvyužitie interiérových prvkov a nábytku z pôvodných kancelárií BDO.

„Priestory spoločnosti BDO poskytujú zamestnancom vzdušnosť a svetelnosť aj vďaka prepojeniu s exteriérom vo veľmi lichotivej časti mesta, či možnosť alternatívneho sedenia. Pozitívne hodnotím dôraz na udržateľnosť pri zariaďovaní priestorov,“ uviedla porotkyňa Viera Tomčíková, HR manager, WebSupport.

KATEGÓRIA KANCELÁRIA AKO DNA FIRMY

Víťazné priestory sú hmotným vyjadrením DNA firmy. Podporujú prácu a rozvoj zamestnancov v súlade so spoločnými hodnotami a kultúrou firmy. V priestoroch sú detaily vyrobené na mieru podľa želaní ľudí a spoločnosti.

EFFECTIVITY

Architekti s jasnou víziou prvkov DNA firmy zadávateľa pretvorili tri pôvodne bytové jednotky v historickej budove Paláca Motešických (Virtuálna prehliadka). Dizajn a dispozícia rešpektujú genius loci, no zároveň nechávajú vyniknúť eleganciu a vzdušnosť priestorov, ktoré sú doplnené vloženými multifunkčnými konštrukciami. Maximum prvkov je vyrobených na mieru aj na základe podnetov od zamestnancov.

„Firma, ktorá sa odhodlá umiestniť svoje kancelárie do historického objektu v Starom meste, síce získava benefity výnimočnej lokality, ale často býva zviazaná predurčenou dispozíciou. V prípade EFFECTIVITY však, okrem posilnenia vlastnej identity, vidíme priestorové riešenie bez kompromisov. Priestory sú veľkorysé a svetlé, umožňujú vytváranie pracovísk logicky a harmonicky. Oceňujem tiež ľahký, svieži a zapamätateľný dizajn interiérových prvkov, ktorý je na prvý pohľad súčasťou firemnej kultúry a DNA spoločnosti,“ komentoval priestory porotca Ivan Čobej, dizajnér a spolumajiteľ firmy BRIK Kremnica.

KATEGÓRIA INOVATÍVNA KANCELÁRIA

Víťazné priestory sú vybavené modernými technológiami, ako sú dotykové obrazovky, ale aj samotná dispozícia priestorov inovatívnym a bezbariérovým spôsobom zjednodušuje komunikáciu a prácu ľudí a tímov.

MICROSOFT SLOVAKIA

Nové priestory spoločnosti nachádzajúce sa v rekonštruovanej budove Pradiareň 1900 (Virtuálna prehliadka)a sú kanceláriami pre digitálnu dobu. Vychádzajú v ústrety ľuďom a tomu ako zvyknú pracovať a komunikovať. V priestoroch sa umne prepájajú chytré technológie, kultúra firmy a pracovné zóny tak, aby spolu tvorili funkčný celok podporujúci spokojnosť a inovácie.

„Microsoft má podľa mňa najlepšie premyslený koncept, ktorý najviac reflektuje moderný prístup k práci, skúsenosť s pandémiou, slobodu výberu pracovného miesta a variabilitu prostredia. S atypickým priestorom si architekti poradili elegantne a pekne podporili rôzne nálady pre rôzne zóny,“ povedal Filip Muška, Workplace & Change Management Leader, CBRE Česká republika.

Kvalita priestorov prihlásených spoločností bola výnimočná a rozhodovanie poroty mimoriadne náročné. Výber víťazov kategórií prebiehal až v dvoch kolách. K zmene niektorých preferencií prispeli aj rozhovory s porotcami a prezentácie priestorov zástupcami firiem. Potvrdzuje sa, že spoločnosti sledujú a zohľadňujú záujmy ľudí, vnímajú a implementujú medzinárodné trendy. Nutné je však podotknúť, že niektoré terajšie inovácie by sa zrejme presadili aj bez pandémie. Tá ich nasadenie do praxe iba urýchlila. Latka kvality je po 5. ročníku súťaže nastavená vysoko, no ukazuje sa, že spoločnosti ešte stále majú rezervy najmä v holistickom prístupe k psychickému a fyzickému zdraviu zamestnancov a v chápaní hybridnej práce.

„Potešiteľné je, že víťazné spoločnosti počúvajú želania a potreby zamestnancov. Z priestorov cítiť osobnejší, lokálnejší nádych a špecifickú atmosféru. Zameranie firiem na produktivitu a výkon nahrádza sústredenie sa na pohodu a komfort. Súdobé pracovisko musí doslova zvádzať a pozývať zamestnancov, aby vymenili home office za inšpiratívne prostredie, v ktorom je deň sledom pozitívnych skúseností. Sú tu priestory pre tvorivé stretnutia, miesta pre sústredenú prácu a koncentráciu, široké možnosti zdravého stravovania aj zábavy so spolupracovníkmi,“ zhodnotil tento ročník súťaže porotca Jeroen Dirckx, ktorý pôsobí ako architekt, urbanista a partner v architektonickom štúdiu KCAP Architects&Planners.

„Proces rozhodovania nebol vôbec jednoduchý a jednoznačný. Porotcom vyjadrujeme úprimné poďakovanie, nakoľko si v náročnom období našli priestor a venovali svoj čas štúdiu materiálov ako aj rozhovorom. K samotnému hodnoteniu pristúpili veľmi zodpovedne a kompetentne. Projekt OFFICE ROKA by sa nemohol uskutočniť bez generálneho partnera Immocap, hlavných partnerov Bavaris a Nespresso, Froosh a Signify a mediálnych partnerov SME a StartitUp,“ uviedol v ďakovnej reči Tomáš Hegedűš, generálny riaditeľ, CBRE Slovensko

Virtuálne prehliadky víťazných objektov, fotografie a ďalšie potrebné informácie sú dostupné na stránke https://www.officeroka.sk/vitazi

01 - Modified: 2020-11-26 08:02:25 - Feat.: 0 - Title: Office roka 2020 bude v znamení transformácie pracovného prostredia 02 - Modified: 2021-04-13 13:34:51 - Feat.: 0 - Title: Poznáme finalistov súťaže Office roka 2020
01 - Modified: 2021-04-13 13:34:51 - Feat.: - Title: Poznáme finalistov súťaže Office roka 2020 02 - Modified: 2020-11-26 08:02:25 - Feat.: - Title: Office roka 2020 bude v znamení transformácie pracovného prostredia
menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
17. jún 2024 20:03