StoryEditor

V MUW Saatchi&Saatchi nejdeme po krátkodobých víťazstvách

15.08.2022, 13:14

Z rozhovoru sa dozviete:

  • kto je dnes vo vedení agentúry
  • čo je dnes pre agentúru priorita
  • ako vníma budúcnosť kreatívnych agentúr
  • aká je dnes úloha stratéga a aké nároky sa kladú na stratéga
  • čo oceňuje na dobrej stratégii a ktorá značka má dobrú stratégiu
  • kto patrí medzi najlepších stratégov u nás podľa Kamila Charváta
  • prečo sa rozhodli ísť do vakcinačnej kampane minulý rok
  • o Férovom tendri a o férovosti agentúr na tendroch

 

MUW Saatchi & Saatchi bola dlhodobo spájaná s jej zakladateľmi Jurajom Miškovom, Rasťom Uličným, Robertom Weberom a neskôr aj Rasťom Michalikom. Dnes agentúra pracuje napríklad pre klientov ako Slovak Telekom, ČSOB či Kooperativa a z pozície Managing Directora ju vedie jej bývalý stratég Kamil Charvát.
Kamil pre Stratégie hovoril o tom, ako dnes funguje vedenie agentúry, aké sú jej ciele, čo bude pre ňu challenge roka, ale aj o tom, prečo sa zapojili minulý rok do vakcinačnej kampane. Rozhovor vznikal na prelome júna a júla, preto v prvej otázke nadväzujeme na Cannes.

 

Našli ste si tohto rokuv Cannes pre seba nejakú inšpiráciu? Hovorí sa, že do Cannes by sa minimálne raz mal ísť pozrieť každý, kto robí v reklame.
Najdôležitejšie je, aby sa tam dostali kreatívni riaditelia a aby tam nasali atmosféru a namotivovali sa. V dnešnej digitálnej dobe však človek nemusí ísť nevyhnutne do Cannes, aby si pozrel tie najlepšie caseky. Najlepších reklám je tam vždy niekoľko desiatok, tie sme si pozreli a pri niektorých zaplakali – preboha, prečo nám to nenapadlo?

 

Čo vás bavilo tento rok?
Ak by som mal vybrať jednu, tak na základe insightu určite kampaň pre Visit Sweden s názvom Discover the Originals, ktorá vychádzala z celosvetovej popularity značky IKEA a namingu jej ikonických produktov založenom na skutočných miestach vo Švédsku. Choďte si pozrieť skutočné originály – jednoduché, človek si sám pre seba povie, že to museli vymyslieť za päť minút... Ale to si uvedomíte až ex post.

 

Ocenili ste stratégiu, vy ste stratég...
Už taký dosluhujúci v tom zmysle, že moja rola v agentúre sa postupne mení. Ale nikdy sa od toho nedá odísť, to, ako vnímam a hodnotím reklamu, bude navždy determinované pozíciou, na ktorej som začínal.

 

Ako vnímate dnes úlohu stratéga, je docenená?
Určite je doceňovaná. Aj keď úloha stratéga sa menila a vyvíjala v čase. Kedysi to bolo skôr o tom, urobiť úvod ku kreatíve a dať ju napríklad na základe dát do kontextu a podporiť ju. Dnes je rola stratéga komplexnejšia – je viac involvovaný do kreatívneho procesu. Stratégia sa tvorí spoločne s kreatívnou ideou a navzájom sa ovplyvňujú. Stratég už nie je iba „obhajovač“, je už plnohodnotný spolutvorca ideí a stratégovia sú už súčasťou Art Directors Clubu. A či to zadávatelia doceňujú? Ak sa na to pozriem z hľadiska dopytu po stratégoch na trhu, tak určite hej. Mimochodom, aj ja jedného teraz k sebe hľadám.

 

Aké naňho máte nároky? Neštuduje sa to...
Budem osobný. V mojom prípade si ma Robert Weber našiel v TNS SK, kde som po škole robil tracking finančných reklám. Hoci som rozumel výskumom a číslam a mal pocit, že viem, prečo ktoré reklamy fungujú, vôbec som nevidel do kreatívneho procesu. Poznal som len jednu stranu mince a druhú ma musela doučiť agentúrna prax. S týmto vedomím, že stratégom sa človek postupne stáva, ak má určité predpoklady, si vyberám a hľadám ľudí teraz. Nemám konkrétne kritériá, skôr si robím chemistry check, či a ako to kandidátovi myslí, ako rozmýšľa, či sa mi s tým človekom bud...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-06-02 11:54:04 - Feat.: - Title: Mio Valúšek o májovom Hodnotení Stratégií: Žiadnu šupu sme nenašli 02 - Modified: 2023-05-06 22:00:00 - Feat.: - Title: Sunday ADucation #5: Ako si Pepsi uletelo a prečo je dôležité starať sa o svoje psychično 03 - Modified: 2023-04-26 22:00:00 - Feat.: - Title: Martin Motáček: Slovensko má veľmi slušnú úroveň mladých kreatívcov. Ale čoskoro budeme ako craftové pivo 04 - Modified: 2023-05-04 09:05:14 - Feat.: - Title: Kaufland: Chceme, aby ľudí naše hokejové kampane bavili 05 - Modified: 2023-03-07 09:31:41 - Feat.: - Title: Emočná odozva pri reklame. Prečo je dôležitá, ako funguje a ako ju merať?
menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
04. jún 2023 08:50