Európska filmová akadémia dnes zverejnila výber filmov pre Európske filmové ceny 2017. Medzi 51 titulmi z 31 európskych krajín, z ktorých vzídu nominácie na európskych Oscarov (Európske filmové ceny), sa prebojovala aj Učiteľka (2016), ktorá je jediným filmom vo výbere s väčšinovou účasťou Slovenska. O ďalšom úspechu Hřebejkovho filmu informovala produkčná spoločnosť PubRes.
Z vybratých filmov určí v hlasovaní cez tri tisícky európskych akademikov nominácie v piatich kategóriách: Európsky film (European Film), Režisér (Director), Herec (Actor), Herečka (Actress) a Scenárista (Screenwriter). O ďalších kategóriách (Európsky kameraman, Strihač, Scénograf, Kostýmový výtvarník, Maskér, Hudobný skladateľ a Majster zvuku) rozhodne sedemčlenná porota EFA.
Nominácie v jednotlivých kategóriách oznámi Európska filmová akadémia 4. novembra 2017 na Európskom filmovom festivale v Seville. Jubilejné 30. odovzdávanie Európskych filmových cien (EFA) sa uskutoční 9. decembra 2017 v Berlíne.
Učiteľka mala svetovú premiéru 4. júla 2016 v hlavnej súťaži Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch. Zuzana Mauréry si odniesla cenu za ženský herecký výkon. Celkovo bola Učiteľka doteraz úspešne uvedená na 32 filmových festivaloch po celom svete, ocenenia si odniesla z Honkongu a Gijónu.
Snímka má na konte aj štyri národné ceny Slnko v sieti, za Najlepší filmový scenár, Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe a za Najlepšiu filmovú hudbu. Stala sa i najobľúbenejším filmom v diváckej ankete.
Po úspechu v Španielsku mieri do talianskych a amerických kín
Výnimočnosť snímky dokazuje aj fakt, že sa predáva nielen pre televíznu, DVD a digitálnu distribúciu, ako je to štandardom pri slovenských tituloch, ale je o ňu záujem aj na poli distribúcie v kinách. Film, ktorý sa odohráva na začiatku 80-tych rokov, rozpráva totiž univerzálny príbeh, ktorý by sa mohol odohrať kdekoľvek a v akejkoľvek dobe, lebo skorumpovanosť, malosť a vypočítavosť vládnu svetom neustále.
Doteraz bol film predaný distribučným spoločnostiam do viac ako 20 teritórií v Európe, Ázii, Austrálii a na Novom Zélande. Od 30. augusta sa dostáva do kinodistribúcie v USA, od 7. septembra do kín v Taliansku (s talianskym dabingom) a v októbri do francúzskych kín. Snímka sa už umiestnila v Španielsku medzi top 25 z 249 filmov, ktoré mali premiéru v španielskych kinách v prvom polroku tohto roka. V Holandsku sa film premieta od mája a je v predaji aj na DVD.
Príbeh filmu sa odohráva v roku 1983, keď sa stretáva v jednej základnej škole riaditeľka s rodičmi detí jednej z tried. Z priebehu rodičovskej schôdzky postupne vyplynie, akým spôsobom si učiteľka podrobuje rodiny svojich žiakov a manipuluje celým okolím. Riaditeľka hľadá spolu s rodičmi spôsob, ako sa zbaviť zdanlivo empatickej a láskavej učiteľky, bezdetnej vdovy po vysokom armádnom dôstojníkovi. Film končí po Nežnej revolúcii, rovnakou scénou, ako začínal. Rozdiel je len v tom, že namiesto ruštiny vyučuje učiteľka angličtinu. V hlavnej úlohe sa predstavila Zuzana Mauréry.
Snímka scenáristu Petra Jarchovského a režiséra Jana Hřebejka vznikla v slovensko-českej koprodukcii spoločností PubRes (SR) a OFFSIDEMEN (ČR) s RTVS a Českou televíziou. V slovenských kinách si film pozrelo 54-tisíc divákov, pri televíznej premiére na Jednotke (19. 12. 2016) bolo pri obrazovkách 480-tisíc divákov.