StoryEditor

RTVS pri filme Generál sprísnila podmienky. Reagovala tak aj na podozrenia SaS o subvenčnom podvode

13.08.2018, 22:20
Autor:
TASRTASR
RTVS si zároveň vyrokovala lepšie koprodukčné podmienky. Bude sa podieľať na prípadných ziskoch z kín.

Pripravovaný film Generál o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ktorý mal prísť do kín v máji budúceho roka, by sa mal dostať do kinodistribúcie v októbri 2019. Televízna trojdielna miniséria má mať premiéru v decembri toho istého roku.

Stanovuje to dodatok zmluvy o koprodukčnej spolupráci medzi RTVS a spoločnosťou JMB Film & TV Production Bratislava, ktorý zároveň sprísnil podmienky čerpania koprodukčného vkladu RTVS. O podrobnostiach dodatku, ktorý podpísali 10. augusta, informoval na pondelkovom rokovaní Rady RTVS generálny riaditeľ Jaroslav Rezník.

Oddialenie realizácie diela spôsobil odchod režisérky Mariany Čengel Solčanskej, ktorá bola aj spoluautorskou scenéra. Po nezhodách s producentom Milanom Stráňavom z projektu vycúvala, novým režisérom je Francúz Jérôme Cornuau.

RTVS sprísnila podmienky

Rezník na rokovaní Rady RTVS zdôraznil podmienky stanovené dodatkom, ktoré sa viažu k čerpaniu vkladu RTVS. "Koprodukčný partner musí do 31. októbra 2018 zdokladovať krytie svojho spolufinancovania. Ak tak neurobí, je RTVS oprávnená odstúpiť od koprodukčnej zmluvy a žiadať vrátenie doteraz vyplatenej časti svojho vkladu," informoval.

RTVS podľa jeho slov z celkového objemu 1,2 milióna eur svojho finančného koprodukčného vkladu vyplatila 400-tisíc eur, produkčná spoločnosť ich zatiaľ nepoužila na výrobu filmového diela, prostriedky deponuje na svojom účte.

Ďalšou podmienkou pre pokračovanie spolupráce je do 31. augusta 2018 predložiť finálnu verziu prepracovaného scenára kinofilmu a do 10. septembra scenára v prípade televíznej minisérie. Na úprave scenára pracuje nový režisér filmu, ktorým sa stal Francúz Jérôme Cornuau.

​Dodatok zavádza i ďalšie podmienky pre čerpanie financií RTVS pri výrobe diela. Producent musí napríklad na dennej báze informovať o priebehu nakrúcania audiovizuálneho diela a realizácii filmovacích dní.

"Myslím, že sme vyrokovali podmienky, ktoré potvrdzujú, že RTVS má nielen eminentný záujem na umeleckej kvalite diela, ale rovnako eminentný záujem aj na tom, aby bolo transparentne použité a odkontrolovateľné každé euro, ktoré do tohto diela štát prostredníctvom RTVS či Audiovizuálneho fondu vloží," uviedol generálny riaditeľ RTVS.

RTVS si vyrokovala tiež podmienky z prípadných výnosov diela v kinodistribúcii. Namiesto nulových podielov sa v dodatku upravili podmienky tak, že RTVS sa bude patriť z výnosov 35 percent, v prípade distribúcie v zahraničí je to 38 percent.

FB Milana Ondríka

​Filmové dielo mapujúce osudy generála francúzskej armády a jedného zo zakladateľov 1. Československej republiky Milana Rastislava Štefánika sa začalo nakrúcať 5. júla. Postavu Milana Rastislava Štefánika si zahrá herec Milan Ondrík. Doteraz boli zrealizované nakrúcania v exteriéroch v obci Košariská a v Martine.

Film mal pôvodne prísť do kín už vo februári 2019. Čerpanie štátnych dotácií (realizované prostredníctvom dotácií AvF i prostriedkov pre RTVS na výrobu filmov) pre tento filmový projekt vyvolalo pochybnosti v súvislosti s doterajšou prípravou diela a oddialením jeho realizácie.

Strana SaS dokonca podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa z dôvodu podozrenia na subvenčný podvod. Producent diela Milan Stráňava i zástupcovia Audiovizuálneho  fondu a RTVS podozrenia odmietli.

01 - Modified: 2022-05-05 09:08:15 - Feat.: - Title: Milan Ondrík a Marián Mitaš nakrúcajú detektívku inšpirovanú baťovským svetom 02 - Modified: 2022-05-04 08:40:29 - Feat.: - Title: Filmový máj: Týchto sedem noviniek v kine nemôžete premeškať 03 - Modified: 2022-03-25 08:45:11 - Feat.: - Title: Do kín prichádza Tieňohra. Nový film režiséra Bebjaka je inšpirovaný skutočnými udalosťami 04 - Modified: 2022-02-02 11:15:26 - Feat.: - Title: Do kín prichádza V lete ti poviem, ako sa mám. Podľa tvorcov je ich najvýpravnejším filmom 05 - Modified: 2022-01-18 09:08:16 - Feat.: - Title: Najnovší Matrix, West Side Story aj slovenské komédie – do kín mieria očakávané filmy
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
24. september 2023 10:10