StoryEditor

V Kroměříži sa začalo s natáčaním druhej minisérie Mária Terézia. Premiéru bude mať na Vianoce

17.05.2019, 15:00
Autor:
hrnhrnTSTS
V druhej sérii sa objaví výrazne vyšší počet slovenských hercov.

Druhá miniséria Mária Terézia, ktorá je pokračovaním divácky úspešného projektu štyroch verejnoprávnych televízií, má za sebou prvú oficiálnu klapku. Filmový štáb tento týždeň natáčal v Arcibiskupskom zámku a záhradách v Kroměříži. Na druhej sérii spolupracujú RTVS, Česká televízia, rakúska ORF, Beta Film Mníchov, Maya production Praha a MR Film.

Ďalšie zábery budú podobne ako pri prvej sérii vznikať v Prahe, vo Valticiach, v Českom Krumlove, Buchloviciach, Brne, ale aj v iných lokalitách. 

Novinkou je zmena hlavnej predstaviteľky Márie Terézie. Keďže sa dej druhej série posunul v čase, Mariu-Luise Stockinger vystriedala rakúska divadelná a filmová herečka Stefanie Reinsperger. 

Režisér Robert Dornhelm si ju vybral zo štyroch rakúskych kandidátok. Jej manžela Františka Štefana Lotrinského aj tentokrát stvárni český herec Vojtěch Kotek.

V druhej sérii sa objaví výrazne vyšší počet slovenských hercov. Diváci sa môžu opäť tešiť na Táňu Pauhoffovú ako grófku Fritzovú, Zuzanu Mauréry ako Mademoiselle de Chartes, Alexandra Bártu ako grófa Kinského, ktorý je hlavným radcom Márie Terézie, Milana Ondríka ako obchodného spoločníka Štefana Lotrinského a Rebeku Polákovú ako grófku Lorenzovú.

Dôležitou postavou v druhej časti príbehu bude aj gróf Hadík, neskorší poľný maršal, ktorého stvárňuje Roman Poláčik. K ďalším novým postavám pribudol Peter Kočiš ako gróf Tarouca, ktorý je dôverníkom Márie Terézie, Ondrej Koval ako generál Khevenhuller, Peter Oszlík ako generál Daun, ale aj Roman Luknár ako pruský veľvyslanec či Vica Kerekes.

„Veľmi si vážime ochotu množstva veľmi známych slovenských hercov, ktorí sa zúčastnili na niekoľkých castingoch za účasti režiséra Roberta Dornhelma v Bratislave napriek tomu, že vopred nebolo isté koho si vyberie. Výber všetkých postáv bolo ako skladanie puzzle, tak aby sa hodili k postavám a ich vzájomným vzťahom a tiež, aby boli pomerne zastúpené zo všetkých zúčastnených krajín a televízií. Som presvedčený, že táto úloha sa tímu RTVS podarila splniť a verím, že diváci budú aj s druhou sériou spokojní,“ poznamenal producent RTVS Vladimír Burianek.

Tvorivý tím zostal rovnaký ako pri predchádzajúcej sérii. Okrem režiséra Roberta Dornhelma a autorky scenára Mirky Zlatníkovej, pokračuje v druhej sérii hlavný kameraman Tomáš Juríček, kostýmový výtvarník Jan Kocman a 2. kameraman Tomáš Stanek. V tíme RTVS zostala šéfdramaturgička Jana Kákošová, producent Vladimír Burianek a nastúpila nová dramaturgička Veronika Gregušová.

Prvé dva diely historickej minisérie lámali čísla sledovanosti. Na Slovensku počas vianočných sviatkov videlo prvú časť 772-tisíc divákov a druhú 789-tisíc divákov starších než 12 rokov. Jednotka dosiahla takmer 30 percentný podiel na trhu a najvyššiu sledovanosť svojho programu mimo športu od decembra 2015.

V Českej republike si každý diel nenechalo ujsť viac než dva milióny divákov s trhovými podielmi až 42 a 47 percent. V Rakúsku sa obe časti s takmer 1,2 milióna divákov zapísali do rebríčka najúspešnejších filmov vyprodukovaných stanicou ORF od roku 2010.

Záujem o minisériu už prejavili aj ďalšie krajiny. Vysielacie práva kúpila talianska verejnoprávna televízia RAI, francúzska televízia ARTE pre Nemecko a Francúzsko a licencia sa taktiež predala do Mexika.

Krátka anotácia druhej minisérie:

Prvá séria Márie Terézie predstavila panovníčku ako mladé nebojácne dievča vzdorovito bojujúce za svoje sny a krajinu, zmietajúcu sa v boji o akceptáciu ženy na tróne a habsburské dedičstvo. Sériu uzatvárala korunovácia Márie Terézie za uhorskú kráľovnú v Dóme sv. Martina, čím mala upevniť svoje postavenie a priniesť podporu uhorskej šľachty v bojoch o územie.

Druhá séria začína niekoľko mesiacov po korunovácii. Monarchia bojuje na všetkých frontoch a sľúbená pomoc z Uhorska stále neprichádza. Mária Terézia čelí ťažkému rozhodnutiu povolať do služieb baróna Trencka, čím výrazne zdiskredituje svoje učenie o morálke. Kým sa jej krajina zmieta vo vojne, na dvore situáciu zľahčujú a Mária Terézia sa ocitá opustená v boji proti všetkým. Jej manžel František sa venuje svojim obchodom a najbližší priatelia Márie Terézie sa pobláznili do hrania zakázaných hazardných hier.

01 - Modified: 2019-05-17 14:15:30 - Feat.: 0 - Title: Prvé fotografie: Noel Czuczor a Peter Ondrejička si zahrali po boku hollywoodskej hviezdy 02 - Modified: 2019-05-15 08:24:16 - Feat.: 0 - Title: RTVS pripravuje vianočnú rozprávku, padla už prvá klapka 03 - Modified: 2019-09-13 08:19:46 - Feat.: 0 - Title: Film Amnestie zverejnil druhý teaser. Zobrazuje vzburu väzňov v Leopoldove
01 - Modified: 2023-05-10 07:27:46 - Feat.: - Title: Druhá šanca hlási návrat na obrazovky. No na tretiu sériu si musíme počkať 02 - Modified: 2021-05-27 07:10:24 - Feat.: - Title: Premiéra Priateľov je tu. HBO GO láka divákov trailerom so slovenskými titulkami 03 - Modified: 2021-04-09 10:33:47 - Feat.: - Title: Štartuje nakrúcanie záverečnej časti minisérie Mária Terézia 04 - Modified: 2021-03-31 14:54:29 - Feat.: - Title: 10 seriálových tipov podľa redakcie Stratégií 05 - Modified: 2021-03-23 06:57:16 - Feat.: - Title: Televízie nakrúcajú finále výpravnej minisérie Mária Terézia
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
20. júl 2024 13:55