StoryEditor

Legendárny Depeche Mode zaznie v novom filme Amnestie. Vráti vás do obdobia Novembra '89

04.10.2019, 10:35
Autor:
(red)(red)
Skladby od legendárnych Depeche Mode zaznejú prvýkrát v česko-slovenskom filme.

Píše sa rok 1988. Britská hudobná skupina Depeche Mode prichádza do Prahy a je jednou z prvých skupín zo západu, ktorá uskutočnila svoj koncert v Československu. Záujem o lístky bol nevídaný, davy fanúšikov nocovali pred prepážkami Športovej haly. Koncert kultovej skupiny v socialistickej krajine bol absolútnou senzáciou.

​Pre tisícky ľudí sa zvuk Depeche Mode bude navždy spájať s temnou, ale úžasnou dobou pred Novembrom ’89. Ich koncert v Prahe bol malý zázrak. Vysnívaný zázrak sa podaril aj tvorcom nového česko-slovenského filmu Amnestie. Skladby od legendárnych Depeche Mode zaznejú v traileri, aj vo filme - v premiére v slovenských kinách pri príležitosti Nežnej revolúcie - už 31. októbra.

Pozrite si trailer k filmu Amnestie:

Film o Nežnej revolúcii zaujal

“Sme prvý česko-slovenský film, v ktorom zaznie hudba Depeche Mode. Som presvedčený, že ich zaujala téma filmu a Československo. Našu krajinu a Bratislavu milujú. Radi sem chodia, vždy naplnia štadión, majú tu obrovský fanclub. Keďže mal Depeche už v 80. rokoch skladby ako People are People alebo Master and Servant, mysleli sme si, že ich film o Nežnej revolúcii a veľkých zmenách, ktoré v roku 1989 nastali v Európe, zaujme. A stalo sa. Pomohol nám aj môj priateľ a promotér koncertov Depeche Mode na Slovensku Tomáš Marko,” hovorí jeden z producentov filmu Maroš Hečko.

Pre film si ich vybrali ako signifikantnú kapelu tej doby, ktorá burcovala proti násiliu, rasovej diskriminácii a predovšetkým proti totalitným režimom. “Film Amnestie bude pre divákov aj vďaka spojeniu s Depeche Mode dvojhodinovým návratom do doby, ktorá je už, pevne veríme, navždy za nami.”

Azyl Production

Zmena režimu? K tomu patrí Depeche

Vo filme Amnestie zaznejú dve skladby - nostalgická, jemná klavírna pesnička, ktorú spieva jej autor Martin Gore ‘Somebody’ (z albumu Some Great Reward, 1984) a menej známa, neopočúvaná skladba ‘To Have and To Hold’ (z albumu Music for the Masses, 1987), pri ktorej je však už pri prvých tónoch jasné, že ide o Depeche. Túto skladbu vybral režisér snímky Jonáš Karásek, ktorého myšlienka mať vo filme Depeche Mode nadchla: „Vo filme sa cez osudy postáv snažíme zachytiť komplikovanosť doby, kedy veľká časť ľudí totalitný režim nenávidela, zároveň s ním však bola ochotná kolaborovať. Film zobrazuje tiež chaos, ktorý nastal po páde režimu. Hudba  Depeche Mode je absolútne kľúčová pre toto obdobie, preto sme si ich vybrali.”  Skladby sú použité na 3 miestach vo filme, štvrtým je trailer.

Depeche Mode majú na Slovensku obrovskú základňu fanúšikov, ich koncerty napĺňajú štadióny, na SK Facebooku je ich priaznivcov 400 000. Na obdobie okolo roku '89 spomína aj jeden z verných, Jaro Pilát: “Depeche Mode ma sprevádzal či už pri zmene režimu, ale aj pri iných prelomových udalostiach v mojom živote; keď hrali prvýkrát v Československu na jar 1988, nedostal som sa na koncert a mal som vtedy pocit, že ich už neuvidím. Keď hrali potom v Prahe v roku 1993, pol roka po rozpade republiky, bol som nadšený a hovoril som si, že je to úžasné, že komunizmus padol.”

Pozrite si výpovede fanúšikov Depeche Mode. Jaro Pilát bol na 23 koncertoch Depeche Mode:

Pre Mária Poora z agentúry Respect APP je Depeche Mode výraz životného štýlu. V komunizme ho chceli policajti zobrať na policajnú stanicu len zato, že bol celý v čiernom a mal čudný pohľad:

Skutočné udalosti a najkrutejšia väznica v Leopoldove

Film Amnestie je inšpirovaný skutočnými udalosťami z obdobia Nežnej revolúcie a kontroverzným prepustením viac než 21 000 väzňov na pokyn nového prezidenta Václava Havla. Príbeh zachytáva svet kontrolovaný ŠtB, kde disidenti komunikujú pomocou tajných správ. Svet, v ktorom ľudia udávajú svojich rodinných príslušníkov a zároveň túžia po osobných výhodách a slobode. Fascinujúci zrod československej demokracie v novembri 1989 otvára nové možnosti pre všetkých. Platí to aj pre najkrutejšiu väznicu komunistického zriadenia v Leopoldove, kde výbuch emócií prerastie do otvorenej vzbury.

 “Film je vydarený a ja viem, že by obstál aj s inou hudbou, ale Depeche je Depeche. Je to pečiatka doby. Sme radi, že všetky tieto úrovne - príbeh, atmosféru 80. rokov a hudbu môžeme naplniť tak, aby umocňovali celkovú emóciu z filmu. Divákom chceme dodať 2 hodiny kvalitného filmového zážitku,” uzatvára producent filmu Peter Veverka.

Azyl Production

​Premiéra filmu Amnestie je plánovaná v čase osláv 30. výročia Nežnej revolúcie - na Slovensku 31. októbra, v Čechách 14. novembra 2019. Film do slovenských kín uvádza distribučná spoločnosť Continental film, do českých Bontonfilm.

Nový slovenský film Amnestie vzniká v dielni produkčnej spoločnosti Azyl Production v koprodukcii s RTVS, HomeMedia Production, ČTV a českou produkčnou spoločnosťou Endorfilm. Hovorí riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník: „Do filmu Amnestie RTVS vstúpila aj preto, že je jej úlohou podporovať umelecké stvárnenie časov nedávno minulých. Je to jeden zo spôsobov ako sa spoločnosť vyrovnáva aj s vecami nemilými a pre ňu nepríjemnými. Aj tento spôsob pripomenutia si drsných časov nám pomáha vyrovnať sa s nimi a pokúsiť sa byť lepší pre zajtrajšok.“

Predlohou k filmu bola kniha Radovana Dunaja ‘Amnestia, ktorá rozpútala peklo’. Režisérom snímky je Jonáš Karásek v tandeme s kameramanom Tomášom Juríčkom. Spolu s producentom Marošom Hečkom sú vo filmovom prostredí známi okrem mnohých sólových projektov aj vďaka úspešnému filmu Kandidát. V hlavných úlohách sa diváci môžu tešiť na Juraja Baču, Natáliu Germani, Annu Geislerovú, Mareka Majeského, Mareka Vašuta či Janu Oľhovú.

01 - Modified: 2019-10-11 04:53:43 - Feat.: 0 - Title: Október v kinách: Návrat Vládkyne zla, Terminátora a kontroverzné Havlove amnestie 02 - Modified: 2019-09-28 09:05:27 - Feat.: 0 - Title: Október v kinách: Prichádza šialený Joker, striptérka Jeniffer Lopez či Will Smith ako nájomný zabijak 03 - Modified: 2019-09-13 08:19:30 - Feat.: 0 - Title: Nový film Amnestie má titulnú pieseň. Je ňou Pasážová revolta od Karla Kryla 04 - Modified: 2019-09-13 08:19:46 - Feat.: 0 - Title: Film Amnestie zverejnil druhý teaser. Zobrazuje vzburu väzňov v Leopoldove 05 - Modified: 2018-03-27 15:00:23 - Feat.: 0 - Title: Kontroverzné Havlove amnestie majú filmovú podobu. Snímka príde do kín na výročie Nežnej revolúcie 06 - Modified: 2018-11-15 13:25:03 - Feat.: 0 - Title: Karáskov film Amnestie zverejnil prvý trailer. Do kín príde o rok v novembri
01 - Modified: 2022-05-05 09:08:15 - Feat.: - Title: Milan Ondrík a Marián Mitaš nakrúcajú detektívku inšpirovanú baťovským svetom 02 - Modified: 2022-05-04 08:40:29 - Feat.: - Title: Filmový máj: Týchto sedem noviniek v kine nemôžete premeškať 03 - Modified: 2022-03-25 08:45:11 - Feat.: - Title: Do kín prichádza Tieňohra. Nový film režiséra Bebjaka je inšpirovaný skutočnými udalosťami 04 - Modified: 2022-02-02 11:15:26 - Feat.: - Title: Do kín prichádza V lete ti poviem, ako sa mám. Podľa tvorcov je ich najvýpravnejším filmom 05 - Modified: 2022-01-18 09:08:16 - Feat.: - Title: Najnovší Matrix, West Side Story aj slovenské komédie – do kín mieria očakávané filmy
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
31. máj 2023 20:56