StoryEditor

Zuzana Piussi dokončuje nový film V hmle. Zaoberá sa nedôverou v slovenskú justíciu

14.01.2020, 11:30
Autor:
redred
Režisérka v ňom hľadá odpoveď, prečo ľudia stále nedôverujú slovenským súdom a zaoberá sa aj dôsledkami toho, čo ukázala Treema.

Filmárka Zuzana Piussi v týchto dňoch dokončuje svoj najnovší dokument V hmle s podtitulom “slovenské cesty k spravodlivosti”. Vzhľadom na tému je podľa nej dôležité, aby ho videli ľudia ešte do parlamentných volieb. Režisérka v ňom kladie otázku, prečo ľudia stále tak masívne nedôverujú slovenským súdom a zaoberá sa aj dôsledkami toho, čo ukázala Treema.

Cez konkrétne príbehy týkajúce sa samotných sudcov, podnikateľov či bežných ľudí, film tematizuje dôsledky straty spravodlivosti zo slovenského života, čo je fatálne pre celý štát aj demokratický systém. Film, ktorý do slovenských kín uvedie od 13. februára 2020 spoločnosť Filmtopia, reflektuje aj procesy uzdravovania justície.

Film ukazuje aj to, že rozklad justície je jedným z dôvodov, prečo ľudia volia antisystémové strany s vierou, že tieto veci napravia. V skutočnosti im tieto strany nepomôžu. Keby riadne fungovala justícia, tak štát by nemohla do takej veľkej miery ovládnuť oligarchia a mafiánske skupiny. Dôležité je aj dať do pozornosti ľudí, čo ponúkajú strany po voľbách pre spravovanie štátu a justície osobitne,“ povedala Zuzana Piussi, ktorá len pred pár dňami skončila nakrúcanie filmu.

Právo reprezentuje pevnú štruktúru spoločenských vzťahov. Keď je tento systém práva spochybnený, spoločnosť sa ocitá v hmle. Hmla je aj názov policajnej akcie, ktorá vyšetruje korupciu sudcov, a tú odhalila aplikácia Treema v Kočnerovom mobile.

Filmárka sa problémami bezprávia v právnom štáte zaoberala už v roku 2011 v dokumente Nemoc tretej moci, ale ani po uplynutí ďalších deviatich rokov nedošlo vo vnútri justície k zásadným zmenám a to sa týka aj vnímania jej dôveryhodnosti a nezávislosti verejnosťou. Film by mal pomôcť verejným diskusiám o stave slovenskej justície a vyvolať tlaky na potrebné zmeny; keďže doterajšia história nášho demokratického štátu potvrdila, že kľúčovým problémom nie sú zákony a vybavenosť súdov, ale ľudia, ktorí súdnu moc na Slovensku vykonávajú.

„Nemoc tretej moci som nakrúcala so sudcami, ktorí sa postavili proti Harabinovi. Dnes, po deviatich rokoch Harabin neovláda slovenskú justíciu, ale dôveryhodnosť súdnictva je veľmi nízka, traja zo štyroch ľudí nedôverujú v slovenské súdy. Film o justícii vtedy aj dnes iniciovala sudkyňa Katarína Javorčíková, ktorá bola prezidentkou združenia Za otvorenú justíciu (ZOJ) a spolu s ďalšími sudcami bojuje za skutočne fungujúcu justíciu. Pred pár mesiacmi sa rozhodla prerušiť svoju činnosť sudcu. Napísala článok, kde v piatich bodoch vysvetľuje svoje rozhodnutie. Do toho prišla Treema a odhalila to, čo niektorí sudcovia zo združenia ZOJ dávno kritizovali. Navonok to vyzerá ako kríza, ale v skutočnosti je to možnosť na očistu nášho súdnictva, a zároveň je to chvíľa, kedy môže vzniknúť film, ktorý to tematizuje a môže pomôcť tejto očiste. O niektorých konkrétnych veciach sa ešte nedá hovoriť, aby som nenarušila posledné natáčanie,” doplnila Zuzana Piussi.

Filmtopia

V hmle​

Režisér: Zuzana Piussi
Scenár: Zuzana Piussi
Námet: Katarína Javorčíková (emeritná sudkyňa)
Dramaturgia: Vít Janeček
Kamera: Miro Remo
Strih: Šimon Špidla
Zvuk: Adam Matej
Producenti: Zuzana Piussi - Ultrafilm, Mário Homolka - Leon Production
Distribúcia: Filmtopia

01 - Modified: 2020-02-10 14:24:07 - Feat.: 0 - Title: Tvorcovia zverejnili trailer nového slovenského filmu Sviňa. Odohráva sa vo svete politiky a organizovaného zločinu 02 - Modified: 2020-01-31 17:41:34 - Feat.: 0 - Title: 13 filmových tipov na január: Nová Evitovka, muzikál Cats a filmy plné hereckých hviezd 03 - Modified: 2019-12-27 18:48:12 - Feat.: 0 - Title: Čoskoro príde do kín pokračovanie Perinbaby. Pozrite si prvý teaser 04 - Modified: 2019-11-12 07:46:10 - Feat.: 0 - Title: Ako si obdobie pádu totality pamätajú osobnosti? Tvorcovia filmu Amnestie natočili dokument
01 - Modified: 2022-05-05 09:08:15 - Feat.: - Title: Milan Ondrík a Marián Mitaš nakrúcajú detektívku inšpirovanú baťovským svetom 02 - Modified: 2022-05-04 08:40:29 - Feat.: - Title: Filmový máj: Týchto sedem noviniek v kine nemôžete premeškať 03 - Modified: 2022-03-25 08:45:11 - Feat.: - Title: Do kín prichádza Tieňohra. Nový film režiséra Bebjaka je inšpirovaný skutočnými udalosťami 04 - Modified: 2022-02-02 11:15:26 - Feat.: - Title: Do kín prichádza V lete ti poviem, ako sa mám. Podľa tvorcov je ich najvýpravnejším filmom 05 - Modified: 2022-01-18 09:08:16 - Feat.: - Title: Najnovší Matrix, West Side Story aj slovenské komédie – do kín mieria očakávané filmy
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
01. jún 2023 22:33