StoryEditor

Google spomína na hrdinu, ktorý zachránil stovky židovských detí z Československa

19.05.2020, 09:50
Autor:
pzpzTSTS
Venoval mu graficky upravené logo Google na domovskej stránke vyhľadávača.

Spoločnosť Google si dnes sviatočným Doodlom na svojej domovskej stránke pripomína 111. výročie narodenia Sira Nicholasa Wintona, ktorému sa tesne pred začiatkom druhej svetovej vojny podarilo zachrániť životy 669 prevažne židovských detí, ktorým umožnil vycestovať z vtedajšieho Československa do Anglicka. Jeho príbeh bol však vyrozprávaný o takmer polstoročie neskôr.

Google

Na príprave dnešného Doodlu, ktorý sa okrem Slovenska zobrazuje aj v ďalších siedmich krajinách, sa podieľala aj Wintonova dcéra Barbara.

Tá verí, že príbeh jej otca môže byť inšpiráciou aj do budúcnosti a že nám jeho pripomienka pomôže konať práve vtedy, keď to bude najviac potrebné. Napríklad aj práve teraz, v čase krízy, ktorou je dnes celý svet zasiahnutý.

Nicholas veril, že hovoriť o minulosti má zmysel iba vtedy, keď pozitívne ovplyvní to, ako sa ľudia zachovajú v súčasnosti. Preto dúfam, že dnešná spomienka ľudí inšpiruje k tomu, aby pomáhali ostatným vo svojich komunitách, aj za hranicami,“ uviedla za rodinu pri príležitosti dnešného výročia Barbara.

Silu a inšpiratívnosť príbehu Sira Wintona zdôrazňuje aj autor Doodlu. „Veľmi často počúvame o tzv. efekte prizerajúceho sa alebo čítame správy o ľuďoch ignorujúcich problémy svojho okolia. Príbeh Sira Wintona ma zaujal práve tým, že predstavuje presný opak. Ukazuje niekoho, kto opustil vlastné pohodlie, aby pomohol tým, ktorí jeho pomoc potrebujú,“ povedal Laughlin. Inšpiráciou mu boli pamätníky Sira Wintona a jeho detí, pričom sa v Doodli snažil zachytiť aj moment príchodu detí do Anglicka – teda cudzej, ale bezpečnej krajiny.

Čo je Google Doodle

Google Doodle je graficky upravené logo Google na domovskej stránke vyhľadávača, ktoré Google pravidelne pripravuje pri príležitosti rôznych sviatkov alebo udalostí. Niekedy sa pri kliknutí na obrázok zobrazia zaujímavé informácie k práve oslavovanému výročiu. Túto tradíciu odštartovali skôr náhodou v roku 1999 sami zakladatelia Googlu Larry Page a Sergey Brin. Odvtedy už stihol Google vytvoriť vyše 2-tisíc unikátnych Doodlov venovaných dôležitým osobnostiam, udalostiam alebo výročiam.

Kto je Sir Nicholas George Winton?

Sir Nicholas George Winton sa narodil 19. mája pred 111 rokmi v Anglicku do nemeckej židovskej rodiny Wertheimových. V roku 1938 sa zapojil do aktivít organizovaných Britským výborom pre utečencov z Československa, ktorá pomáhala skupinám prenasledovaným počas okupácie. Po svojej návšteve Prahy sa rozhodol pomôcť ohrozeným, prevažne židovským deťom bezpečne vycestovať do Anglicka. Vďaka jeho aktivite sa počas jari a leta 1939 podarilo zachrániť 669 detí a nebyť náhody, svet by sa o ňom nikdy nemusel dozvedieť.

Wintonov hrdinský príbeh zostal utajený takmer päťdesiat rokov, dokonca aj pred jeho manželkou. Tá až v roku 1988 náhodou na povale ich domu objavila dokumenty, ktoré ho odhalili. Na verejnosť sa jeho príbeh prvýkrát dostal vďaka televíznemu programu „That's life!“, kde sa Winton stretol s niektorými zo zachránených detí. Komu vďačia za svoj život sa prvýkrát dozvedeli až ako šesťdesiatnici.

Veľkú zásluhu na celosvetovom rozšírení povedomia o Wintonových vlakoch je však možné pripísať slovenskému režisérovi Matejovi Mináčovi. Ten po ďalších desiatich rokoch, v roku 1999, priblížil jeho príbeh vo filme Všetci moji blízki a v nasledujúcich rokoch mu venoval ešte dva dokumentárne filmy – Sila ľudskosti, ktorý v roku 2002 získal cenu Emmy a Nickyho rodina.

Mal som to šťastie, že som o Nicholasovi Wintonovi mohol natočiť tri filmy a stať sa jeho blízkym priateľom,“ hovorí Matej Mináč. „Žijeme vo veľmi turbulentnej dobe, keď ľudia hľadajú nejakú iskru nádeje do budúcnosti a práve tento príbeh záchrany stoviek detí sa ňou môže stať. Ukazuje totiž, že jeden človek môže s pomocou ďalších zmeniť históriu, a motivuje ľudí, aby pre ostatných konali niečo dobré, tak ako Sir Winton pred osemdesiatimi rokmi,“ vysvetľuje Mináč, prečo sú skutky Sira Wintona tak aktuálne aj pre dnešné generácie. 

01 - Modified: 2023-05-10 07:21:40 - Feat.: - Title: Je AI naozaj revolúciou vo vyhľadávaní? Aké riziká so sebou prináša a čo sa bude musieť stať s legislatívou? (anketa Stratégií) 02 - Modified: 2023-05-10 07:20:52 - Feat.: - Title: Začína sa nová éra vyhľadávania na internete. Stratí SEO svoj význam? 03 - Modified: 2022-08-25 11:22:40 - Feat.: - Title: Jigsaw, dcérska spoločnosti Googlu, bojuje proti dezinformáciám o ukrajinských utečenoch 04 - Modified: 2022-02-11 10:03:11 - Feat.: - Title: Európska rada vydavateľov podala sťažnosť na praktiky Googlu v digitálnej reklame 05 - Modified: 2022-01-07 07:40:06 - Feat.: - Title: Google dostal miliardové pokuty, firmu pokutovali Taliansko, Francúzsko aj Rusko
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
05. jún 2023 00:11