TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Koalícia chce rozšíriť vysielanie politickej reklamy v médiách. O kampane do komunálnych volieb

29.06.2020, 19:55
Autor:
TASRTASR
Novelou zákona by mohli politickú reklamu vysielať aj regionálne a lokálne médiá.

Koaliční poslanci chcú, aby sa politická reklama mohla vysielať aj počas kampane volieb do orgánov územnej samosprávy. Navrhujú to v novele zákona o volebnej kampani, ktorú predložili do parlamentu.

Vysielací čas by mohli získať kandidáti na predsedu samosprávneho kraja, primátora mesta, starostu obce či mestskej časti a politická strana, ktorá v týchto voľbách podá kandidátnu listinu. Novelou by sa umožnilo aj vysielanie reklamy kandidátov na poslancov zastupiteľstiev.

Predkladatelia tvrdia, že regionálne a lokálne médiá nemôžu vysielať politickú reklamu, ktorá býva zhrnutím volebných programov a zámerov kandidátov.

Navrhujú preto, aby RTVS a iný vysielateľ s licenciou mohli vyhradiť najviac 20 hodín času na politickú reklamu v rozhlasovom vysielaní a najviac 20 hodín v televíznom vysielaní. "Pomerne veľký časový rozsah hodín je navrhnutý z dôvodu, že v komunálnych voľbách kandiduje vzhľadom na veľký počet obcí a miest aj veľký počet kandidátov," vysvetlili poslanci v dôvodovej správe.

Vysielateľ by tiež podľa navrhovanej legislatívy mohol vyhradiť vysielací čas na diskusné programy pre jednotlivých kandidátov vo voľbách do orgánov územnej samosprávy.

V takom prípade by mal povinnosť predložiť Rade pre vysielanie a retransmisiu projekt programu, a to 30 dní pred začiatkom vysielania.

Poslanci pripomínajú, že podobné princípy platia pri parlamentných či prezidentských voľbách a tiež pri voľbách do Európskeho parlamentu. Zákon by v prípade schválenia parlamentom mohol byť účinný od 1. januára 2021.

01 - Modified: 2021-12-03 11:02:02 - Feat.: - Title: Európska komisia chce jasné označovanie politických reklám na internete 02 - Modified: 2021-05-12 06:53:06 - Feat.: - Title: Advokát Nitschneider: Predpisy reklamného práva obsahujú veľa subjektivity 03 - Modified: 2021-04-19 12:28:50 - Feat.: - Title: Európski regulátori navrhujú zjednotiť pravidlá politickej reklamy v online priestore
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
09. jún 2023 13:02