StoryEditor

V Benátkach majú premiéru dve koprodukčné snímky RTVS

06.09.2019, 17:25
Autor:
TSTS
Jednou je snímka režiséra Václava Marhoula Pomaľované vtáča a druhou dokument Štátny pohreb o Stalinovi.

Snímka režiséra Václava Marhoula Pomaľované vtáča a dokument Štátny pohreb od režiséra Sergeja Loznicu sú dva koprodukčné projekty RTVS, ktoré majú premiéru na aktuálnom medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach.

Návštevníci festivalu si mali možnosť v piatok 6. septembra v jeho nesúťažnej časti pozrieť premiéru dokumentu Štátny pohreb. Film sa cez reštaurované a kolorované zábery dokumentujúce pohreb Jozefa Stalina zaoberá otázkou Stalinovho kultu osobnosti, súčasne poukazuje na podstatu vtedajšieho režimu a jeho dedičstvo.

RTVS / dokument Štátny pohreb

​Snímky pochádzajú zo zbierky Ruského štátneho archívu v Krasnogorsku. Ide o unikátne zábery natočené medzi 5. a 9. marcom 1953, kedy Sovietsky zväz oplakával a pochovával Stalina. Obradu sa zúčastnili desaťtisíce smútiacich, pričom v tlačenici zahynulo množstvo ľudí.

„Tento film je v mojich očiach obrazovou štúdiou povahy Stalinovho kultu osobnosti a pokusom o rozbor rituálov, ktoré tvorili základ krvavého režimu. Je nemysliteľné, že sa v dnešnej Moskve, 66 rokov po Stalinovej smrti, zídu desiatky tisíc ľudí, aby oplakávali jeho smrť a položili mu k hrobu kvety. Verím, že ako pre filmového tvorcu je pre mňa povinnosťou využiť silu dokumentárnych záberov k apelu na mojich súčasníkov, rovnako ako je mojou povinnosťou hľadať pravdu,“ uviedol režisér Sergej Loznica.

​Producentom dokumentu je spoločnosť ATOMS & VOID, koproducentom okrem RTVS tiež Nutprodukce, Studio Uljana Kim, Current Time TV, Lithuanian Film Centre a CINEMATEK.

Ako poznamenal dramaturg Ondrej Starinský, RTVS do tohto projektu vstúpila, lebo téma Stalinovho kultu osobnosti sa bytostne týka tiež moderných dejín Slovenska. „Kult osobnosti a okázalé štátne pohreby po vzore ZSSR prevzal aj komunistický režim v Československu. Boli to do veľkej miery práve stalinské represie v 50. rokoch, ktoré spôsobili mnoho osobných tragédií a pripútali našu krajinu na dlhých 40 rokov k východného bloku komunistických diktatúr,“ konštatoval. Diváci tak získajú prostredníctvom filmu prístup k unikátnym archívnym materiálom, ktoré sprostredkovávajú temné obdobie stalinizmu.

Sergej Loznica (1964) je svetovo uznávaný režisér dokumentárnych a hraných filmov. Narodil sa v Bielorusku, vyrastal na Ukrajine a film študoval na moskovskom VGIK-u. Od roku 1996 až po súčasnosť natočil 20 dokumentov, ktoré zožali medzinárodný úspech. Vo svojom diele reflektuje súčasnosť aj dejiny krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Jeho filmy majú pravidelne premiéry na prestížnych svetových festivaloch (Cannes, Benátky, Karlove Vary). Tento rok získal na bratislavskom Febiofeste Výročnú cenu Asociácie slovenských filmových klubov za prínos svetovej kinematografii.

01 - Modified: 2022-05-05 09:08:15 - Feat.: - Title: Milan Ondrík a Marián Mitaš nakrúcajú detektívku inšpirovanú baťovským svetom 02 - Modified: 2022-05-04 08:40:29 - Feat.: - Title: Filmový máj: Týchto sedem noviniek v kine nemôžete premeškať 03 - Modified: 2022-03-25 08:45:11 - Feat.: - Title: Do kín prichádza Tieňohra. Nový film režiséra Bebjaka je inšpirovaný skutočnými udalosťami 04 - Modified: 2022-02-02 11:15:26 - Feat.: - Title: Do kín prichádza V lete ti poviem, ako sa mám. Podľa tvorcov je ich najvýpravnejším filmom 05 - Modified: 2022-01-18 09:08:16 - Feat.: - Title: Najnovší Matrix, West Side Story aj slovenské komédie – do kín mieria očakávané filmy
menuLevel = 2, menuRoute = news/tlacove-spravy, menuAlias = tlacove-spravy, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
19. jún 2024 01:41