Sledujte nás na Instagrame

@magazin.strategieFacebook
14.02.2018, 14:41

Soltésza za výrok o bielej spodine stíhať nebudú, rozhodol prokurátor

Známeho novinára rozhodnutie prokurátora potešilo.

Soltésza za výrok o bielej spodine stíhať nebudú, rozhodol prokurátor
Zdroj: HN/Peter Mayer

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) zrušil uznesenie vyšetrovateľa o začatí trestného stíhania vo veci facebookového statusu Arpáda Soltésza. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.

Dôkazy neopodstatňujú viesť trestné stíhanie

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR po preskúmaní vyšetrovacieho spisu zrušil uznesenie vyšetrovateľa národnej protiteroristickej jednotky NAKA o začatí trestného stíhania vo veci facebookového statusu Arpáda S. Podľa prokurátora rozhodnutie vyšetrovateľa bolo nezákonné a neopodstatnené,“ povedala Predajňová.

Podľa prokurátora dôkazy zadokumentované vo vyšetrovacom spise neopodstatňujú viesť v danej veci trestné stíhanie zo spáchania akéhokoľvek trestného činu extrémizmu.

"Rozhodnutie prokurátora ma potešilo, jeho rýchlosť ma príjemne prekvapila," vyjadril sa k zastaveniu stíhania Soltész pre HNonline.sk.

Trestné oznámenie podal aktivista kotlebovcov

Polícia začala trestné stíhanie namierené voči Soltészovi kvôli jeho výrokom o "bielej spodine" na Facebooku. 

Soltész píšuci pre portál noviny.sk televízie Joj na Facebooku uviedol: „Nie som rasista, ale vážne nemôžem vystáť bielu spodinu“. Rovnaký výrok použil aj vo facebookovej diskusii. Podľa vyšetrovateľa išlo o nenávistné prejavy a ich autor nimi „hanobil rasu ľudí bielej pleti“.

Novinár trestné stíhanie označil za absurdné. Zároveň odmietol, že by išlo o rasizmus voči bielej rase, keďže sám je jej príslušníkom a znevažoval by tak aj seba.

Biela spodina je preklad anglického slovného spojenia "white trash", ktorý je bežným sociologickým termínom.

Trestné oznámenie podal aktivista extrémistickej politickej strany ĽSNS Radovan Hynek. 

Soltés pracoval v minulosti v Hospodárskych novinách, kde pôsobil ako komentátor.

Strategický Newsletter

Top správy z marketingu, médií a reklamy.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.