Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) podpísala dodatok k zmluve so štátom, ktorý jej prinesie deväť miliónov eur. Informoval o tom na rokovaní mediálneho výboru parlamentu šéf RTVS Jaroslav Rezník. Hovoril aj o potrebe úpravy financovania RTVS a zastal si nového programového riaditeľa Mareka Ťapáka, ktorý vystúpil v konšpiračnom médiu Slobodný vysielač.
Namiesto koncesií systémové riešenie
AKTUALIZÁCIA: „Ako som už viackrát avizoval, mnohé budovy v areáloch RTVS sú v havarijnom stave, čo začalo ohrozovať aj časť výrobných procesov. Som preto veľmi rád, že niekoľkomesačné úsilie manažmentu RTVS sa zavŕšilo podpísaním dodatku zmluvy so štátom. Suma je rozdelená na dve časti, z ktorých jedna pôjde na systémovú podporu pôvodnej tvorby a druhá na nevyhnutnú obnovu priestorov v areáloch RTVS,“ priblížil generálny riaditeľ Jaroslav Rezník.
Opraviť sa majú tie časti objektov, kde sa vyrábajú jednotlivé programy, upravuje natočený materiál do finálnej podoby a zabezpečuje jeho vysielanie. Strecha nad výrobnými a vysielacími štúdiami je v havarijnom stave, na mnohých miestach preteká a pri väčších dažďoch hrozí jej prepadnutie. Renovovať by sa mala aj fasáda budovy, kde sa štúdia nachádzajú. Plánuje sa tiež nákup a výmena zariadení na realizáciu televízneho vysielania. Z 1,5 milióna eur sa podporí vlastná výroba dramatických, dokumentárnych, publicistických a hudobných programov.
Rezník otvoril aj tému zmeny financovania RTVS, mala by podľa neho prísť čo najskôr. Zdôraznil, že je zástancom inštitútu koncesionárskych poplatkov, ale časom sa podľa jeho slov "pravdepodobne dopracujeme do situácie, keď nám bude jedno, či je mačka čierna alebo biela, hlavne, že bude chytať myši".
V súčasnosti podľa Rezníka štyri politické strany, koaličné aj opozičné, si vedia predstaviť aj iné financovanie ako cez koncesionárske poplatky. Rezník by uprednostňoval systémové riešenie, ktoré bude prijaté na základe ústavného zákona. "Tým by to bolo zabezpečené napevno," doplnil.
Za vedením spravodajstva Rezník stojí
Šéf RTVS sa zastal svojich podriadených Vahrama Chuguryana a Hany Lyons. "Stojím si za týmito ľuďmi. Verím, že čas ukáže, že sme mali pravdu, že spravodajstvo bude naozaj vyvážené, objektívne, rýchle a zaujímavé, nebude nudné a šedé," povedal. Rovnako sa postavil za Mareka Ťapáka, ktorého nomináciu kritizovala opozičná nezaradená poslankyňa Viera Dubačová pre jeho účasť vo vysielaní Slobodného vysielača.
"Marek Ťapák spolupracoval s konšpiračným médiom Slobodný vysielač. Práve toto médium vytvára priestor a podporuje extrémizmus, šírenie hoaxov," upozornila Dubačová. Rezník povedal, že Slobodný vysielač nepočúva a nemyslí si, že vystúpenie v tomto médiu diskvalifikuje Ťapáka z práce vo funkcii programového riaditeľa RTVS.
"Pán Ťapák je celý život spätý s kultúrou, filmom, divadlom, médiami. Má všetky predpoklady a nemyslím si, že toto ho diskvalifikuje," poznamenal Rezník. Zdôraznil, že nijaké konšpiračné teórie sa vo vysielaní RTVS neprejavovali, neprejavujú ani nebudú prejavovať. Rezník tiež zastáva názor, že keď existujú dva rozdielne názory, treba ich priniesť oba a divák si urobí názor.
SNS a Smer sa Ťapáka zastali
Ťapáka si zastali aj poslanci za SNS Karol Farkašovský a zo Smeru-SD Dušan Jarjabek, ktorý je šéfom výboru. "Nenálepkoval by som ho vopred len preto, že sa prezentoval v takom alebo onakom rádiu. Skôr by som počkal na výsledky," povedal Farkašovský. Jarjabek obvinil Dubačovú z kádrovania, čo on odmieta.
Rezník Dubačovej v súvislosti so Slobodným vysielačom odporúča, aby podala návrh na generálnu prokuratúru, nech tá rozhodne, či médium podporuje extrémizmus.
Farkašovský sa šéfa RTVS pýtal na zabezpečenie vysielania po výpovediach 12 redaktorov. "V RTVS je tvorivá pracovná atmosféra, aj keď to, čo sa deje v spravodajstve, ma neteší," uviedol Rezník. Vysielanie je podľa jeho slov zabezpečené.