Reklamy v Stratégiách hodnotí každý mesiac odborná porota zložená zo zástupcov reklamných agentúr a zadávateľov. Zisťujeme však aj to, ako pôsobia reklamy na ľudí, pre ktorých sú určené. Ako ich vnímajú a aké emócie v nich vyvolávajú.
Spomedzi júnových TV spotov udelili porotcovia Hodnotenia Stratégií najviac bodov spotu Princezná a Indiáni z dielne agentúry Wiktor Leo Burnett pre klienta Orange. Ako na túto dlhšiu reklamu reagovali respondenti? Pomocou softvéru Emotion ID sme sa pozreli na spontánne reakcie mužov a žien počas sledovania.
Reklama vťahuje
Napriek tomu, že muži a ženy nereagovali na TV spot rovnako, zhodli na najsilnejšej pozitívnej scéne, ktorou bola detská radosť z vyrozprávanej rozprávky. Táto scéna, ktorá je aj rozuzlením príbehu, vyburcovala úsmevy respondentov oboch pohlaví. Čo je však dôležitejšie je, že pozitívne reakcie schodíkovito stúpajú počas rozvíjania príbehu až k tomuto rozuzleniu– toto značí, že sa reklame darí divákov postupne vťahovať do príbehu a nejde len o zlepenú mozaiku scén. Vťahujúcim príbehom sa zvyšuje zapamätateľnosť reklamy.
Skracovanie reklamy
Reklama má vyše minúty – takto dlhý formát je z pohľadu mediálnych nákladov dlhodobo neudržateľný. Pre zadávateľa je preto efektívne pracovať s kratšími verziami reklamy. Z emočných kriviek presne vidíme, ktoré momenty sú pre ktoré sociodemografické skupiny respondentov relevantné a je teda vhodné s nimi pracovať v ďalších fázach kampane.
Autor: Mária Gablíková, Emotion ID
Parametre zberu: 100 respondentov; kvótny výber; cieľová skupina: repre vzorka populácie Slovenska vo veku 18-69 rokov; zber prebiehal: 19.7.2017-21.7.2017 cez online panel agentúry 2muse.