StoryEditor

Čo googlili Slováci v roku 2019? Prezidentské voľby, MS v hokeji, Gotta či Fekišovce

11.12.2019, 08:50
Autor:
pzpz
Zaujímavosťou je, že rebríčku domácich aj svetových osobností kraľovali ženy.

Google bilancuje Trendy roka vo vyhľadávaní a konštatuje, že slovenskému internetu kraľovali ako emócie, tak aj záujem o verejné a spoločenské témy.

Trendy vo Vyhľadávači Google na Slovensku v roku 2019:

  1. Karel Gott
  2. Majstrovstvá sveta v hokeji
  3. Prezidentské voľby
  4. Tour de France
  5. Žihadielko
  6. Notre Dame
  7. Eurovoľby
  8. Zuzana Čaputová
  9. Fekišovce
  10. Ples v opere

Nestáva sa často, že je to práve udalosť z konca roka, ktorá obsadí prvú priečku vo výročných rebríčkoch. Síce sa jednalo o smutnú správu, a to o odchod Karla Gotta, zároveň to ale poukazuje na fakt, akou veľkou osobnosťou bol a aký blízky vzťah k nemu Slováci prechovávali,“ komentuje tohtoročný rebríček Alžbeta Houzarová, PR manažérka Googlu pre Českú republiku a Slovensko. „Top Trendy ovládli skutočne výnimočné udalosti, užili sme si Majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré sa na Slovensko vrátili po deviatich rokoch a pozastavovať sa nad záujmom o Tour de France (čítajte Petra Sagana), by bolo zrejme úplne naivné. Veľké veci sa diali aj na slovenskej politickej scéne, čoho dôkazom je záujem o  prezidentské aj európske voľby. Tento rok v rebríčku absentuje televízna zábava, úplne postačil záznam z ustanovujúceho zasadnutia zastupiteľstva obce Fekišovce. 

V galérii nájdete prehľad trendov v jednotlivých sledovaných kategóriách.

Rebríčku domácich aj svetových osobností kraľovali ženy

Slovensko

Síce každá úplne iným spôsobom, ale predsa. Slovensko si prvý raz v histórii zvolilo za hlavu štátu prezidentku a Zuzana Čaputová sa tak stala nielen lídrom krajiny, ale aj tuzemského internetového vyhľadávania.

 Zo zahraničných osobností vzbudila najväčší záujem americká raperka Nicki Minaj, ktorá určite potešila slovenských fanúšikov správou, že v rámci svojho turné navštívi aj Bratislavu. O to väčšie sklamanie prišlo po tom, keď síce do Bratislavy dorazila, no koncert zrušila.

Rebríček najtrendovejších slovenských osobností bol definovaný najmä osobnosťami z oblasti športu a politiky. Bojovník MMA Attila Végh, ktorého súboj s jeho českým náprotivkom sa stal najsledovanejším YouTube videom nášho internetu, sa dostal na tretiu priečku, tesne nasledovaný lyžiarkou Petrou Vlhovou, ktorá v úžasnej sezóne obsadila vo Svetovom pohári druhé miesto.

​Záver reprezentačnej aj klubovej kariéry oznámený na domácom hokejovom šampionáte zase na desiate miesto vyšvihol hokejovú legendu Ladislava Nagya.    

Svet

Svetový rebríček bol o poznanie viac šoubiznisový. S výnimkou mladej Švédky Grety Thunberg, ktorá svetových lídrov vyzýva k riešeniu situácie súvisiacej s klimatickou zmenou, nás v súvislosti so smutným odchodom „zlatého hlasu z Prahy“ zaujímali informácie o jeho manželke Ivane Gottovej, ale aj o jeho dcére Charlotte Elle Gottovej, s ktorou naspieval svoj posledný duet Srdce nehasnou.

Prekvapivo jediným zástupcom hereckého remesla v rebríčku sa stal americký herec Bradley Cooper, ktorý spoločne s Lady Gaga naspieval oskarovú pieseň Shallow k filmovému hitu Zrodila sa hviezda. Tento film bol špeciálnym pre oboch, keďže pre Bradleyho Coopera išlo o debut v úlohe režiséra  a Lady Gaga sa zase prvýkrát predstavila v úlohe herečky.

Ďalšie udalosti

Ak si sprvu niekto myslel, že ide o nemiestny aprílový žart, spravodajské portály ho razom presvedčili o tom, že symbol Paríža aj Francúzska ako takého, katedrála Notre Dame je v plameňoch a blíži sa jej neodvratná skaza. Ale zahraničné udalosti, akokoľvek emotívne môžu byť, však nikdy neprecítime tak, ako to, čo sa deje u nás doma. Obrovská dopravná tragédia pri Nitre z konca roka a následný štátny smútok sú toho jasným dôkazom.

O tom, že internet je pre nás studňou poznania svedčia aj otázky, ktoré googlime. S výrazom „Ako“ nás najviac zaujímalo ako voliť, či už v prezidentských alebo európskych voľbách. Úsmevnou, ale ako sa vraví „zo života“, je otázka, ktorá tento rebríček uzatvára: „Ako sa zbaviť mravcov“.

Slovenským chutiam dominujú koláče a tradičná kuchyňa

Aj keď pomerne prekvapivým víťazom rebríčka receptov je – bazový sirup, milovníci sladkého si nedali ujsť recepty na bublaninu, bábovku, lievance, marlenku či vafle. Otázne však je, či si Slováci tieto dezerty googlili po zjedení evergreenov našich domácností ako je napríklad segedínsky guláš, huspenina, plnená paprika alebo bryndzové halušky

Pozrite si video s celkovým prehľadom, čo sa dialo vo vyhľadávaní na Googli počas tohto roka a tiež rebríčky z ostatných krajín.

01 - Modified: 2023-05-10 07:21:40 - Feat.: - Title: Je AI naozaj revolúciou vo vyhľadávaní? Aké riziká so sebou prináša a čo sa bude musieť stať s legislatívou? (anketa Stratégií) 02 - Modified: 2023-05-10 07:20:52 - Feat.: - Title: Začína sa nová éra vyhľadávania na internete. Stratí SEO svoj význam? 03 - Modified: 2022-08-25 11:22:40 - Feat.: - Title: Jigsaw, dcérska spoločnosti Googlu, bojuje proti dezinformáciám o ukrajinských utečenoch 04 - Modified: 2022-02-11 10:03:11 - Feat.: - Title: Európska rada vydavateľov podala sťažnosť na praktiky Googlu v digitálnej reklame 05 - Modified: 2022-01-07 07:40:06 - Feat.: - Title: Google dostal miliardové pokuty, firmu pokutovali Taliansko, Francúzsko aj Rusko
menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
08. jún 2023 15:16