StoryEditor

Násilie zo strany partnera nie je súkromná vec

28.09.2020, 12:35
Autor:
redred
Upozorňuje na to pouličná inštalácia Svedectvá, na ktorej sa stanete svedkami partnerského násilia.

Násilie zo strany intímneho partnera býva väčšinou neviditeľné, pretože sa odohráva za zatvorenými dverami. Neznamená to, že neexistuje. „Podľa štatistík ho aspoň raz za život zažije každá tretia žena,“ hovorí Katarína Farkašová, riaditeľka Aliancie žien.

Na existenciu partnerského násilia upozorňuje netypická inštalácia na pešej zóne v Bratislave. Na Zelenej ulici v oknách prevádzky FACH je od štvrtka 24. septembra nainštalovaných niekoľko dverí, za ktorými sa odohrávajú scény násilia v intímnych vzťahoch. Stačí priložiť ucho a započúvať sa. Dialógy pre projekt Svedectvá nahovorila známa herecká dvojica Henrieta Mičkovicová a Alexander Bárta.

Róbert Slovák a jeho priatelia

Príjemné počúvanie to rozhodne nie je. Okoloidúci budú svedkami žiarlivých výstupov, hrubej manipulácie, zastrašovania, vydierania, psychických aj fyzických útokov. Popri počúvaní si budú môcť premyslieť, ako by asi reagovali, keby niečo podobné počuli „live”, napríklad spoza dverí susedov. Správny postup, ako v takýchto situáciách reagovať, sa návštevníci dozvedia z infopanela umiestneného pri dverách.

„Násilie v intímnom zväzku nie je súkromná záležitosť, do ktorej sa netreba miešať. Je to problém nás všetkých,“ upozorňuje Katarína Farkašová z Aliancie žien. „Ak sa chce žena vymaniť z toxického zväzku, je dôležité, aby sa so svojim problémom niekomu zverila. Pomôcť ale môžeme aj my, ostatní. Začať môžeme tým, že nebudeme zatvárať oči pred možnými prejavmi násilia v našom okolí,“ dodáva.

Výstava je súčasťou projektu Svedectvá, ktorý šíri povedomie o rodovo podmienenom násilí. Hlavným cieľom je ale inšpirovať a povzbudiť ženy, ktoré na vlastnej koži prežívajú niečo podobné. Na to slúži živá online zbierka skutočných príbehov, končiacich happy-endom. Odkaz ženám prežívajúcim násilie je jednoduchý. Cesta do normálneho života bez strachu existuje, no dôležité je nemlčať. 

Inštalácia na Zelenej ulici v Bratislave v oknách prevádzky FACH potrvá do 1. októbra 2020.

Projekt Svedectvá zastrešuje mimovládna organizácia Aliancia žien - Cesta späť, ktorá je dcérskou organizáciou Aliancie žien. Komunikačným partnerom je agentúra Róberta Slováka a jeho priateľov.

01 - Modified: 2021-12-22 05:41:18 - Feat.: - Title: Lidl od januára zvyšuje platy svojim zamestnancom 02 - Modified: 2021-08-03 06:13:34 - Feat.: - Title: Slovak & Friends Insider: Pracovný deň začíname diskusiou o úspešnej reklame či svetovej kampani 03 - Modified: 2021-03-16 12:35:36 - Feat.: - Title: Zvolenský predstavil dva nové produkty pre deti 04 - Modified: 2021-01-29 13:40:14 - Feat.: - Title: Bratislavčania, ukážte sa! Milan Lasica pomáha v kampani na sčítanie obyvateľov 05 - Modified: 2020-05-19 15:20:42 - Feat.: - Title: Z PR sveta do reklamy. Róbert Slovák a jeho priatelia majú novú posilu
menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
23. september 2023 12:44