StoryEditor

VÚB banka predstavuje svoj Zelený manifest

03.12.2020, 14:20
Autor:
redred
Podpísaný Zelený manifest VÚB v podobe listiny odovzdal generálny riaditeľ VÚB Alexander Resch zástupcom Novej Cvernovky.

VÚB sa stala prvou bankou na Slovensku, ktorá deklaruje svoj záväzok v oblasti podpory udržateľnosti a ochrany životného prostredia. Zelený manifest VÚB, predstavuje nový program, ktorým značka  plánuje rozvíjať svoje aktivity vo vzťahu k svojim klientom, zamestnancom aj celej spoločnosti.

Výraznejšie angažovanie sa VÚB banky a jej Nadácie VÚB v záujme podpory rozvoja zelenej ekonomiky a ochrany biodiverzity vychádza aj zo stratégie skupiny Intesa Sanpaolo, ktorej je VÚB súčasťou. Práve táto medzinárodná banková skupina patrí ako strategický partner Nadácie Ellen MacArthur k svetovým lídrom vo financovaní nových podnikateľských modelov, ktoré podporujú globálny prechod na cirkulárnu ekonomiku.

Otázka udržateľnosti životného prostredia je existenčne dôležitá. Sme presvedčení, že aj my ako banka spolu s našou nadáciou môžeme prispieť k zmene – k pozitívnej zmene smerom k zdravšej a zelenšej planéte,“ hovorí generálny riaditeľ VÚB banky Alexander Resch a ďalej pokračuje: „Sme hrdí na to, že môžeme stavať na silných pilieroch skúseností a globálnych výsledkov našej materskej skupiny. A tešíme sa z toho, čo sa nám podarilo v tejto oblasti dosiahnuť v rámci nášho programu spoločenskej zodpovednosti za ostatné roky. Vsadiť zelený odkaz do samotného základu nášho správania a aktivít však vnímame stále intenzívnejšie ako naše poslanie. Preto sme sa rozhodli myšlienku udržateľnosti a ochrany životného prostredia povýšiť na DNA nášho podnikania. Ako zodpovedná firma a prvá banka na Slovensku verejne deklarujeme Zelený manifest.“

Zelený manifest VÚB zverejnený na stránke, prináša prehľad záväzkov, v ktorých sa VÚB banka spolu s Nadáciou VÚB zasadzujú v horizonte najbližších rokov realizovať. Tie sa týkajú tak rozvoja zelených úverov a špecifických bankových produktov pre rezidenčných a firemných klientov, ako aj ešte výraznejšieho dodržiavania princípov ekológie v rámci interných procesov a práce manažmentu a všetkých zamestnancov VÚB.

A v neposlednom rade predstavujú víziu ďalšieho zintenzívnenia podpory a oceňovania neziskových organizácií, iniciatív a komunít so spoločným cieľom ochrany životného prostredia.

Symbolické zasadenie manifestu

Deklaráciu sľubu VÚB v oblasti podpory udržateľnosti a ochrany biodiverzity sprevádzalo aj symbolické predstavenie manifestu tretiemu sektoru. Podpísaný Zelený manifest VÚB v podobe listiny odovzdal generálny riaditeľ VÚB Alexander Resch zástupcom Novej Cvernovky. Výber tejto organizácie nebol náhodný. Nová Cvernovka ide na Slovensku výrazným príkladom v oblasti environmentálneho správania s celospoločenským presahom a jej dlhoročným kľúčovým podporovateľom je práve Nadácia VÚB.   

Na fotografii sú zástupcovia Novej Cvernovky - (v poradí zľava) Boris Meluš, Braňo Čavoj a Paula Poštolková - s riaditeľkou korporátnej a marketingovej komunikácie VÚB banky Martinou Hrivnákovou a generálnym riaditeľom VÚB Alexandrom Reschom. 

Na fotografii (v poradí zľava) Boris Meluš, Martina Hrivnáková, Alexander Resch, Braňo Čavoj a&

​„Rozhodnutie VÚB považujeme skutočne za významný krok, ktorý v prvom rade dokáže po finančnej a technickej stránke nasmerovať zámery financované bankou na environmentálne a ekonomicky udržateľné projekty. Čo však považujeme za nemenej dôležité je, že tento krok vyšle jednoznačne pozitívny signál do celého sektora, ako aj spoločnosti, a tým prispeje k postupnej a dlhodobej zmene v uvažovaní ľudí a firiem. Bez toho by akákoľvek transformácia Slovenska na modernú a zelenú ekonomiku ostala pravdupovediac iba na papieri,“ hovorí Branislav Čavoj, správca Nadácie Cvernovka a dopĺňa: „V Novej Cvernovke sa snažíme svojimi aktivitami a prístupom ľudí inšpirovať k inovatívnym a environmentálne priateľským riešeniam a dokazujeme to už na konkrétnych príkladoch. O to viac si vážime, že sme ako partner VÚB súčasťou tejto významnej zmeny.“ Zelené záväzky VÚB spísané na biologicky rozložiteľnom papieri, obsahujúcom zároveň semienka rastlín, budú v areáli Novej Cvernovky symbolicky uložené do zeme. 

Podpora ochrany biodiverzity prináša prvé výsledky

Deklarácii manifestu predchádzalo tento rok aj niekoľko konkrétnych krokov rozšírenia environmentálnej podpory, ktoré uskutočnila banka prostredníctvom svojej nadácie. Nadácia VÚB uviedla na jeseň prvý ročník nového grantového programu, aký doposiaľ nemal na Slovensku obdobu. Envirogranty sú odpoveďou na potreby mimovládnych organizácií, ktoré dlhodobo bojujú za záchranu biodiverzity a snažia sa o rozbeh projektov zelenej ekonomiky v regiónoch. Už v priebehu decembra Nadácia VÚB rozdelí na tento účel prvých 100-tisíc eur.

O výbere podporených organizácií, ktoré sa s obrovským záujmom zapojili do výzvy, rozhoduje komisia expertov v zložení: riaditeľ Nadácie Ekopolis Peter Medveď, europoslanec Martin Hojsík, ekoaktivista Erik Baláž a zástupkyňa Regionálneho ekologického centra Bratislava Zuzana Hudeková. Víťazné projekty budú realizované počas budúceho roka.

Ďalším dôkazom rozvoja smerovania, ktoré pomáha byť bližšie k prírode, sú dve podporené iniciatívy v hlavnom meste. Nadácia VÚB sa rozhodla zapojiť medzi prvými inštitúciami do veľkého projektu 10 000 stromov pre Bratislavu. Zo svojho rozpočtu na rok 2020 vyčlenila na tento účel bez mála 40-tisíc eur. Výsadba prvých, už odrastených mladých stromov prebieha práve v týchto dňoch. VÚB vďaka svojej nadácii v spolupráci s mestom Bratislava tento rok pomohla zrealizovať aj prvé revitalizačné práce s cieľom zachovať a verejnosti sprístupniť dlhodobo uzavretú, rozľahlú záhradu Prüger-Wallnerovcov pri Horskom parku. Toto miesto, unikátne aj vďaka prítomnosti vzácnych mokradí v širšom centre hlavného mesta, má výrazný potenciál stať sa novou, vyhľadávanou prírodnou destináciou pre obyvateľov aj návštevníkov Bratislavy.

01 - Modified: 2021-06-10 15:27:05 - Feat.: - Title: Kampaň VÚB má opäť blízko k svetovému úspechu 02 - Modified: 2021-05-14 12:37:17 - Feat.: - Title: VÚB odovzdá prvé enviro-ocenenie na Slovensku 03 - Modified: 2020-05-01 05:55:52 - Feat.: - Title: VÚB v novej kampani: Chýba nám kontakt, obľúbené činnosti aj veci, ktoré nám predtým vadili 04 - Modified: 2020-04-17 10:49:27 - Feat.: - Title: VÚB a Slovenská sporiteľňa zvyšujú limit bezkontaktnej platby 05 - Modified: 2020-03-24 15:17:25 - Feat.: - Title: VÚB mení televízny spot. Podporí iniciatívu #KtoPomozeSlovensku
menuLevel = 2, menuRoute = news/marketing, menuAlias = marketing, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
29. máj 2023 10:30