Návrh nového mediálneho zákona je najmä dôsledkom potreby transponovať európsku legislatívu do slovenského právneho poriadku. Návrh zákona síce ešte nie je finálne schválený a môže sa meniť, už teraz sľubuje viacero noviniek a zmien, ktoré budú mať priamy dosah na poskytovateľov obsahových služieb, prijímateľov služieb, ale aj ďalšie subjekty.
Návrh zákona momentálne prerokúvajú výbory Národnej rady SR s lehotou do 31. 1. 2022. „Vzhľadom na to, že Slovenská republika sa s transpozíciou výrazne oneskorila, predpokladáme, že záujem na prijatí zákona bude vyšší a mohol by byť prijatý v prvom kvartáli 2022,“ hovoria Petra Vaneková a Marek Bugán z advokátskej kancelárie NITSCHNEIDER & PARTNERS. Návrh mediálneho zákona je dosť komplexný, preto sme sa v tomto článku zamerali najmä na zodpovedanie otázok týkajúcich sa najrazantnejších zmien, ktoré by mal priniesť.
Zmeny reklamného času pre vysielateľov
Veľa práv a povinností vysielateľov televíznych programových služieb, ktoré mali v zmysle zákona o vysielaní a retransmisii, ostane zachovaných. Ak by sme mali vybrať dve významnejšie nové povinnosti, tak by to boli zmeny limitov multimodálneho prístupu a povinnosť vysielateľov zapísať sa do Registra partnerov verejného sektora. Významnejšie právo (v podstate aj na úkor diváka) bude možnosť dlhšieho vysielania reklamy v časoch od 18.00 do 24.00 hod.
Dve časové pásma na vysielanie reklamy
Táto zmena sa dotýka priamo súkromných vysielateľov. Zmena spočíva v tom, že v súčasnosti môžu vyhradiť reklamám a telenákupu vo vysielaní televíznej programovej služby 20 % (12 min.) času počas jed...
Zostáva vám 85% na dočítanie.