FB Film Generál
StoryEditor

Dokončenie filmu Generál sa opäť odkladá. Premiéru bude mať až v roku 2020

21.02.2019, 18:25
Autor:
TASRTASR
RTVS na projekt vyčlenila 1,2 milióna eur. Producentovi poskytla už posledný možný posun termínu.

Ďalším a podľa generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka definitívne posledným akceptovateľným termínovým posunom dokončenia filmu Generál je máj 2020.

Na štvrtkovom rokovaní Rady RTVS to šéf verejnoprávneho média oznámil v súvislosti s aktuálnym stavom prípravy a realizácie filmu, na ktorom sa RTVS koprodukčne podieľa.

Rezník informoval o ostatnom rokovaní so zástupcami Ministerstva kultúry SR, Audiovizuálneho fondu (AvF) a producentskej spoločnosti JMB Film & TV Production Bratislava, ktoré sa uskutočnilo na konci januára.

S novým termínom prišiel podľa Rezníka na stretnutie producent Milan Stráňava, pričom v nakrúcaní by sa malo pokračovať v septembri 2019 a projekt by mal byť ukončený až v roku 2020.

"RTVS na tomto stretnutí deklaroval, že je naposledy, naozaj naposledy ochotný pristúpiť k zmene harmonogramu s tým, že nové záväzné termíny pre ukončenie projektu sú 31. máj 2020 a v prípade kinofilmu 15. november 2020," povedal Rezník.

 Producent má upraviť aj rozpis rozpočtu audiovizuálneho diela v súvislosti s novými harmonogramom. Objem pôvodne stanoveného koprodukčného vkladu RTVS vo výške 1,2 milióna eur sa nemení.

"Zatiaľ platí, že sme vyplatili len 400.000 eur," uistil Rezník, pričom pripomenul, že vyplatenie ďalších platieb koprodukčného vkladu je podmienené splnením povinností, stanovených v dodatku zmluvy z 10. augusta 2018.

Producent musí napríklad na dennej báze informovať o priebehu nakrúcania audiovizuálneho diela a realizácii filmovacích dní. Okrem toho má producent zabezpečiť aj kofinancovanie diela z vlastných zdrojov.

Na januárovom rokovaní sa zúčastnili dve fyzické osoby, ktoré deklarovali svoj záujem do projektu vložiť svoje finančné vklady vo výške 450.000 resp. 350.000 eur. "Bol to verejný prísľub, máme k dispozícii aj zmluvy s producentskou spoločnosťou, že poskytnú tieto prostriedky," povedal Rezník.

Podpredseda Rady RTVS Martin Kákoš v diskusii poznamenal, či termínový posun neohrozí spoluprácu so súčasným režisérom či hercami. "Viem, že je to otázka na producenta, ale zaujímalo by ma, či zmluva s nimi pamätá aj na to, že ten projekt bude trvať dlhšie, či sa budú môcť venovať tomuto projektu dlhšiu dobu, ako sa predpokladalo," povedal, narážajúc na fakt, že ďalšie zásadné zmeny by zrejme už definitívne pochovali celý projekt.

Príde RTVS o svoj vklad?

Člen rady Ľubomír Guman priznal, že "z toho všetkého okolo Generála" má zlý pocit a Rezníka sa pýtal, či v prípade krachu projektu dostane RTVS späť svoj doterajší finančný vklad.

"Budeme musieť najať audítorov, právnikov a budeme to vymáhať späť," povedal šéf RTVS. Verí však, že projekt bude dokončený. "Osobnosť M. R. Štefánika si to zaslúži, RTVS má o to záujem, no budeme konať striktne v súlade s platnou legislatívou," zdôraznil.

Filmové dielo mapujúce osudy generála francúzskej armády a jedného zo zakladateľov Československej republiky Milana Rastislava Štefánika malo pôvodne prísť do kín už vo februári 2019.

Posunutie termínu spôsobila zmena na poste režiséra i prepracovanie pôvodného scenáru. Režisérom filmu je Francúz Jérôme Cornuau, do hlavnej úlohy angažovali slovenského herca Milana Ondríka.

Nakrúcanie sa začalo 5. júla 2018, predpokladalo sa, že by dielo (film i trojdielna miniséria) malo byť uvedené do kín a na obrazovky koncom roka 2019.

Čerpanie štátnych dotácií (realizované prostredníctvom dotácií AvF i prostriedkov pre RTVS na výrobu filmov) pre tento filmový projekt vyvolalo pochybnosti v súvislosti s doterajšou prípravou diela a oddialením jeho realizácie.

Opozičná SaS dokonca podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa z dôvodu podozrenia na subvenčný podvod. Producent diela i zástupcovia AvF a RTVS podozrenia rázne odmietli.

01 - Modified: 2022-05-05 09:08:15 - Feat.: - Title: Milan Ondrík a Marián Mitaš nakrúcajú detektívku inšpirovanú baťovským svetom 02 - Modified: 2022-05-04 08:40:29 - Feat.: - Title: Filmový máj: Týchto sedem noviniek v kine nemôžete premeškať 03 - Modified: 2022-03-25 08:45:11 - Feat.: - Title: Do kín prichádza Tieňohra. Nový film režiséra Bebjaka je inšpirovaný skutočnými udalosťami 04 - Modified: 2022-02-02 11:15:26 - Feat.: - Title: Do kín prichádza V lete ti poviem, ako sa mám. Podľa tvorcov je ich najvýpravnejším filmom 05 - Modified: 2022-01-18 09:08:16 - Feat.: - Title: Najnovší Matrix, West Side Story aj slovenské komédie – do kín mieria očakávané filmy
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
27. september 2023 16:45