StoryEditor

Na Slovensku sa nakrúca hraný film STAND UP, road movie s populárnymi standupistami

04.06.2019, 13:55
Autor:
hrnhrnTSTS
Snímka vzniká v réžii slovenského režiséra dlhodobo žijúceho v USA, premiéra je naplánovaná na rok 2020.

Na Slovensku – v Bratislave a vo Zvolene – sa v týchto dňoch nakrúca film s názvom STAND UP. Prináša príbeh Miša, ktorý má svoj životný sen – stať sa úspešným stand-up komikom. Cesta k jeho naplneniu mu však prinesie výzvy, na ktoré nebol vopred pripravený. V hlavnej postave sa predstaví Ondrej Kovaľ, v road movie sa objavia aj populárni standupisti: Mišo Szatmáry, Tomáš Hudák, alebo aj Ján Gordulič.

Snímka vzniká v réžii slovenského režiséra dlhodobo žijúceho v USA Juraja Bohuša,  za kamerou stojí Juraj Chlpík. Premiéra je naplánovaná na rok 2020.

Silverart

“Práve spojenie intímneho príbehu zasadeného do konkrétneho lokálneho prostredia, a univerzálnej témy hľadania vlastnej identity je pre mňa tým zaujímavým motívom nakrútiť tento film,” povedala producentka Katarína Krnáčová zo spoločnosti Silverart. “Rozhodli sme sa tento film vyrobiť s nízkym rozpočtom, a neobvyklej spolupráci s USA. Napriek nízkemu rozpočtu plánujeme vstúpiť do zahraničnej koprodukcie, prínos ktorej vidíme nielen v podpore samotnej produkcie a postprodukcie filmu, ale najmä v následnej distribúcii v danej krajine,” dodala.

Juraj Bohuš je vyštudovaný filmár, absolvent VŠMU, ktorý posledných 20 rokov prežil v USA. Pred 15 rokmi sa stal profesorom na filmovej škole Webster University. “Pokusy o stand-up vystúpenia na Slovensku poskytujú výbornú metaforu nielen mojej skúsenosti, ale aj súčasného stavu slovenskej spoločnosti. Počas rokov, ako som navštevoval môj rodný kraj, mi nedalo nevšimnúť si, ako sa moje mesto a krajina, v ktorej som vyrastal, menila s príchodom a vzostupom kapitalizmu,” povedal režisér Juraj Bohuš, ktorý o sebe hovorí, že v Spojených štátoch sa stal cudzincom hľadajúcim šťastie a na Slovensku navrátilcom hľadajúcim porozumenie.

“Verím, že nadhľad, ktorý autorovi poskytuje jeho dlhoročné pôsobenie v zahraničí, zabezpečí svieže a odľahčené spracovanie zložitej témy, a prinesie do príbehu autentický humor. Zároveň sa dokáže pozrieť na svoju rodnú krajinu iným pohľadom, z odstupu, a tak môže ponúknuť jedinečnú perspektívu na našu spoločnosť nielen slovenskému, ale aj zahraničnému publiku,” dodala producentka.

Silverart

​Hlavné postavy stvárnia Ondrej Kovaľ a Zuzana Norisová, vo vedľajších postavách uvidíme aj Szidi Tobias a Adyho Hajdu. Vo filme sa objavia aj populárni standupisti: Mišo Szatmáry, Tomáš Hudák, Matej Adámy, Simona Salátová, Jakub Gulík alebo aj Ján Gordulič.

Ako uvádza Wikipédia, stand–up je forma komédie charakteristická živým a sólovým vystúpením komika pred obecenstvom, niekedy poskytuje priestor pre spojenie humoru so sociálnou kritikou, obvyklým dejiskom sú kluby, bary a divadlá; vznikla v Anglicku, rozšírila sa najmä v USA.

Silverart

​Vo filme sa hlavný hrdina Mišo rozhodne opustiť stabilné denné zamestnanie, aby si mohol splniť svoj sen - stať sa prvým profesionálnym stand-up komikom na Slovensku. Jeho plány mu naruší neohlásená návšteva netere z USA. Spoločne sú nútení vybrať sa na jeho prvé turné po slovenských mestách, počas ktorého postupne obaja zisťujú, že cesta im prináša výzvy, na ktoré neboli vopred pripravení.

Film vzniká v producentskej spoločnosti Silverart, projekt bol podporený Audiovizuálnym fondom v r. 2018 v rámci výzvy minimal. Dielo bude dlhometrážnym debutom autora a režiséra Juraja Bohuša. “Na podporu filmu v krajine jej vzniku sa následne pripoja súkromné zdroje zo strany amerického partnera a aj zo Slovenska a Česka. Veľkú časť z prípravných a produkčných prác sme pokryli aj vlastnými vkladmi producentky, režiséra filmu a jeho domovskej scény – Webster University (USA),” spresnila Katarína Krnáčová.

01 - Modified: 2019-09-13 08:19:30 - Feat.: 0 - Title: Nový film Amnestie má titulnú pieseň. Je ňou Pasážová revolta od Karla Kryla 02 - Modified: 2019-05-17 14:15:30 - Feat.: 0 - Title: Prvé fotografie: Noel Czuczor a Peter Ondrejička si zahrali po boku hollywoodskej hviezdy 03 - Modified: 2019-05-17 08:57:13 - Feat.: 0 - Title: Nepotrebujete prvotriedne vybavenie, aby ste nakrútili prvotriedny film 04 - Modified: 2019-05-15 08:24:16 - Feat.: 0 - Title: RTVS pripravuje vianočnú rozprávku, padla už prvá klapka 05 - Modified: 2019-04-30 10:49:50 - Feat.: 0 - Title: Tvorcovia Tlmočníka nakrúcajú komédiu. Zahrajú si v nej Pauhofová, Mauréry a Borbély
01 - Modified: 2022-05-05 09:08:15 - Feat.: - Title: Milan Ondrík a Marián Mitaš nakrúcajú detektívku inšpirovanú baťovským svetom 02 - Modified: 2022-05-04 08:40:29 - Feat.: - Title: Filmový máj: Týchto sedem noviniek v kine nemôžete premeškať 03 - Modified: 2022-03-25 08:45:11 - Feat.: - Title: Do kín prichádza Tieňohra. Nový film režiséra Bebjaka je inšpirovaný skutočnými udalosťami 04 - Modified: 2022-02-02 11:15:26 - Feat.: - Title: Do kín prichádza V lete ti poviem, ako sa mám. Podľa tvorcov je ich najvýpravnejším filmom 05 - Modified: 2022-01-18 09:08:16 - Feat.: - Title: Najnovší Matrix, West Side Story aj slovenské komédie – do kín mieria očakávané filmy
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
31. máj 2023 13:41