RTVS
StoryEditor

RTVS neodvysielala Reportérov, ktorí sa týkali podozrenia z plagiátorstva doktorandskej práce

07.10.2020, 16:42
Autor:
(pš)(pš)
Rezník mení aj šéfa relácie.

V pondelok večer menila RTVS program na Jednotke. Po hlavných správach vysielala špeciálnu diskusnú reláciu Druhá vlna, ktorú moderoval Ľubomír Bajaník. Hneď potom zaradila verejnoprávna Jednotka do vysielania reprízu špeciálneho programu z júna tohto roka, ktorú rovnako moderoval Ľubomír Bajaník a Janette Štefánková. Relácia vznikla v júni v spolupráci so SND tohto roka ako špeciálne poďakovanie za to, čo sme sa počas prvej vlny pandémie naučili. Program zároveň vyzval ľudí na ďalšiu spoluprácu s iniciatívami, ktoré v prvej vlne pomohli a stále pomáhajú Slovensku.

Koncepčne sa do pondelkového programu táto repríza hodila. Problém bol v tom, že relácia Ďakujeme Slovensko nečakane nahradila reláciu Reportéri, ktorá sa v tom čase mala vysielať. RTVS na zmenu neupozornila, naopak, ešte minulý týždeň a dodnes je na facebooku RTVS avízo na novú časť Reportérov s týmito témami:

  • Kopírovanie textov bez uvedenia zdroja, vymyslené skriptá či zrýchlené kariéry vedcov-pedagógov. Kto zakročí proti dlhodobým neduhom?
  • Podpis mŕtveho na zmluve k pozemkom pod cestou, ktorá viedla aj k starostovej chate

Za avízom nasleduje výzva, aby diváci sledovali v pondelok, 5.10.2020 reláciu Reportéri na Jednotke.

Portál O mediach upozornil na to, že relácia Reportéri, ktorá sa týkala kopírovania textov v diplomovkách,  tentoraz konkrétne v práci exministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej. Reportáž nebola a ani nebude odvysielaná, kvôli tomu, že jej RTVS dala stopku. Redaktorka tohto vydania Reportérov Lýdia Kokavcová našla v práci exministerky zdravotníctva "dvanásť strán, ktoré boli  boli celkom zhodné s textom v doktorandskej práci jej školiteľa-špecialistu Juraja Bencu. Benca odovzdal prácu v apríli, Kalavská o päť mesiacov neskôr. Na rovnakých stranách boli aj rovnaké chyby a preklepy," píše O mediach.

Podľa portálu sa šéf RTVS Jaroslav Rezník stretol v pondelok s redaktormi Reportérov, a za dôvod neodvysielania Reportérov označil nedodržanie termínov so scenárom ako aj neodporučenie právnikom.

RTVS odmieta tieto tvrdenia, jej stanovisko uverejňujeme v plnom znení:

RTVS razantne odmieta akékoľvek podozrenia z možnej cenzúry alebo zásahu tretích strán v rámci vysielania spravodajstva a publicistiky.

Publicistická relácia Reportéri prináša na obrazovky investigatívne reportáže o závažných celospoločenských kauzách a dramatických príbehoch a vo veľkej miere prispieva k verejnoprávnemu poslaniu RTVS. Rovnako ako v iných médiách, aj v RTVS si ctíme dodržiavanie vysokých novinárskych štandardov. Aby ich bolo možné dodržiavať, v rámci Sekcie spravodajstva a publicistiky sú nastavené interné kontrolné procesy, ktoré majú zabezpečiť vyváženosť, nestrannosť a objektivitu príspevkov zaradených v spravodajských a publicistických reláciách.

V prípade spomínanej reportáže interné kontrolné procesy, ktorých základom je stanovisko právneho oddelenia RTVS, ukázali, že reportáž v súčasnej podobe nespĺňa novinárske štandardy, ktoré sú základom objektívnej reportáže. Z tohto objektívneho dôvodu je nutné túto reportáž dopracovať tak, aby sme predišli možnému spochybneniu reputácie RTVS  v rámci objektívnosti spravodajstva a publicistiky.

Téma reportáže bola doteraz zverejnená len na webovom portáli, ktorý šíri aj poplašné a neoverené správy.

Novinkou je tiež zmena na poste šéfa Reportérov, tímlíderku redakčného tímu Katarínu Začkovú nahradí na tejto pozícii Peter Nittnaus, ktorý RTVS pôsobí na pozícii vedúceho Odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky.

Relácia Reportéri bola už v minulosti kritizovaná bývalými redaktormi. V máji 2018 Reportérov stiahlo z obrazoviek. V septembri 2018 ju opäť zaradilo do vysielacej štruktúry, ale s novým štúdiom, logom, grafikou a dvomi novými moderátorkami. Pavol Fejér, dlhoročná tvár Reportérov, v tom čase z RTVS odišiel.

01 - Modified: 2020-10-09 11:34:30 - Feat.: 0 - Title: RTVS reaguje na neodvysielanie Reportérov: Reportáž nespĺňala novinárske štandardy 02 - Modified: 2020-05-29 11:14:33 - Feat.: 0 - Title: Zmeny v RTVS. Rezník vo vedení spravodajstva vymenil dvoch ľudí 03 - Modified: 2020-05-27 11:52:21 - Feat.: 0 - Title: Šéf Reportérov dal protestnú výpoveď. Nesúhlasí s praktikami v RTVS 04 - Modified: 2020-05-28 08:19:23 - Feat.: 0 - Title: Generálny riaditeľ RTVS Rezník: Reportéri dostanú nového šéfa 05 - Modified: 2020-04-29 14:32:49 - Feat.: 0 - Title: Investigatíva sa z RTVS nevytratila, tvrdí šéf spravodajstva Chuguryan
01 - Modified: 2023-05-05 16:41:17 - Feat.: - Title: RTVS: Pri premiérovom prejave sme si splnili povinnosť, za obsah nezodpovedáme 02 - Modified: 2023-05-05 16:40:10 - Feat.: - Title: Sociológ Vašečka: Hegerova komunikácia bola fatálna, poškodil sebe aj strane 03 - Modified: 2023-03-17 11:43:22 - Feat.: - Title: Vieme prví: Marek Makara má skončiť v O 5 minút 12 04 - Modified: 2023-02-28 12:05:24 - Feat.: - Title: Šéf RTVS: Útokmi na moderátorku sa začal boj. Rozhoduje sa, ako bude naša krajina vyzerať 05 - Modified: 2023-02-27 19:56:34 - Feat.: - Title: Vyhlásenie šéfredaktorov: Stojíme pri kolegyni Marte Jančkárovej a odmietame útoky na novinárov
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
07. jún 2023 17:58